Kingiideed ehk millega täita säilituspurke

5318

Hea ja paremaga täidetud säilitus- või kuivainepurgid on mugavad ja taskukohased jõulukingitused, mida sobib kinkida nii õpetajatele, pereliikmetele kui sõpradele. Kasulikku kraami täis purgid näevad kenad välja ja valmistavad kingisaajale alati heameelt. Järgnevalt mõned ideed, mida on kiire ja lihtne teostada.

Šokolaadiga kaetud küpsised. Erinevate küpsiste, vesikringlite või kõrsikute šokolaadi sisse kastmises pole midagi keerulist. Selleks on vaja šokolaad (valget, tumedat või piimašokolaadi) vesivannil üles sulatada ning küpsised sisse visata. Seejärel tuleb šokolaadised küpsised tavalise kahvli, spetsiaalse dipikahvli või küpsetusvarda abil välja tõsta ja lasta küpsetuspaberi peal taheneda. Šokolaadikihte võib olla ainult üks, aga eriti pilkupüüdev ja maitsev jääb kingitus näiteks kahe või enama erisuguse kihiga.

Šokolaadijook. Kakaosegu on talvekuudel vägagi teretulnud kingitus ja polegi vahet, kas valmistada segu ise või pakendada poest ostetu ümber. Šokolaadijook ise läheb säilituspurki, aga selle külge võiks veel punase paela abil paki vahukomme siduda.

Seebid. Säilituspurgi võib täita ka mõnusalt lõhnavate, värviliste seebikestega. Suvalise riidetüki asemel võiks purgi katteks sel juhul hoopis mõne ilusa käteräti kinnitada. Seepi kulub igaühel ja peale selle näeb värviliste seepidega purk vannitoas kena välja.

Ehete valmistamise komplekt. Kui kingisaajate nimekirjas on mõni ehte- või helmehuviline, võiks tema jaoks kokku panna vajalikke meisterdamistarvikuid sisaldava purgi. Selleks tuleb osta suuremas koguses värvilisi plastikust või klaasist helmeid. Purgi külge võiks aga siduda veel käsitöötraati. Peenema traadirulli puhul võib selle helmeste keskele torgata. Meisterdamishuvilised tunnevad sellisest kingist kindlasti suurt rõõmu.

Lõhnataimede segu. Vastavaid segusid müüakse ka poodides, aga alati võib meelepärase segu ise kokku panna ja säilituspurgi mõnusalt lõhnavate ja värviliste taimedega täita. Purgi kaane alla, taimede peale, tuleb veel ringikujuliselt lõigatud tüllitükk panna. See hoiab taimi avatud purgis paigal ja kaitseb mustuse eest. Kui kingisaaja tahab oma kodu või töökoha mõnusate aroomidega täita, piisab vaid kaane kergitamisest.

187

Pähklid. Kellele ei meeldiks pähkleid krõbistada? Retsepte tasub otsida nii magusainete kui karriga töödeldud pähklite kohta. Samas võib pähklid ka niisama ära röstida või purki lihtsalt poest ostetud pähklisegu valada. Lehviga kaunistatud pähklipurk sobib sõpradele niisama nosimiseks ja külalistele pakkumiseks.

Šokolaad pähklitega. Isevalmistatud šokolaade on üsna kerge teha. Selleks tuleb ahjuplaat küpsetuspaberiga katta ja sellele mandleid või pähkleid valada. Seejärel aga küpsetamiseks mõeldud šokolaad üles sulatada ja pähklitele valada. Kui šokolaad on tahkunud, võib saadud tahvli tükkideks murda ja säilituspurki panna. Pähklišokolaad meenutab pisut maapähklikaramelli, aga seda on kergem valmistada.

Väikesed küpsised. Isetehtud küpsised pole jõulukinkide puhul midagi uut, aga miks mitte valmistada oma lemmikküpsiseid väiksemas ja suupärasemas vormis. Säilituspurk saab magusaid palakesi täis ja seda tuleb enne kinkimist vaid pisut kaunistada.

Kompvekid ja trühvlid. Šokolaadivormides ise kompvekkide valmistamine on tegelikult lihtsam, kui võiks arvata. Vaja on lihtsalt sobivaid vorme, soovitavalt pühadeteemalisi või muidu kingisaajaga seonduvaid. Kindlasti ei tohiks šokolaadid liialt suured jääda. Protsess on järgmine: šokolaad tuleb vesivannil üles sulatada, vormidesse valada ja taheneda lasta. Kui see on ära jahtunud, võib kompvekid purki ümber tõsta. Kui šokolaad ei taha vormist hästi lahti tulla, tuleb kogu vorm mõneks minutiks sügavkülma tõsta. Kondensatsiooni vältimiseks peavad šokolaadid enne purki sulgemist kindlasti toatemperatuuril olema.

Kommid. Suvaliste, poest ostetud kommide purgitäiteks kasutamine on kingituste tegemiseks kiire ja lihtne moodus. Ei maksa alahinnata purgitäie nätsu-, piparmündi- või erineva kujuga ning värviga klaaskommide pakutavat silmailu. Kui osta korraga suurem pakk, ei löö sedasorti kingitus ka rahakotti suurt auku. Üks idee on kinkekarbi sisse näiteks kolm säilituspurki pakkida, nii et igas purgis on erinevad kommid. Tulemus saab vägagi atraktiivne ja purkidele pole vaja mingeid lisakaunistusi.

Snäkisegu. Säilituspurgi sisu võib olla ka tervislik, näiteks kuivatatud puuviljad või puuviljade ja pähklite segu. Need on paraja suurusega ning passivad purki suurepäraselt. Pähklite, rosinate ja puuviljade segud on heaks kingiks neile, kes kaalu- või terviseprobleemide tõttu oma toitumist rohkem jälgivad.

188

Vannisoolad ja –pärlid. Vannisoolad on nagu tükike spaad. Lisaks sellele, et nipsukivi mõõtu ja niisutavate õlidega täidetud vannipärlid ning lõdvestavalt mõjuvad vannisoolad on niisama tänuväärne kingimaterjal, näevad nad klaaspurki panduna vannitoariiulil väga kenad välja. Vannipärleid tuleb küll poest osta, aga vannisoolade valmistamise kohta võib leida mitmesuguseid õpetusi, kus kasutatakse mõru- või meresoola ja aroomiõlisid. Spaadest inspireeritud kinkekorvi puhul võib kokku panna vannipärleid ja -soola sisaldavad ning seebikestega täidetud säilituspurgid.

Küpsetussegud. Säilituspurkides serveeritud kingiideede puhul ei saa kihiti laotud küpsetussegudest üle ega ümber. Tuleb leida mõni hea retsept, kõik kuivained kihiti purki laduda ning puuduolevate koostisainete ja valmistamisõpetusega retseptikaardike juurde panna. Sedasi saab teha ka vahva enne-ja-pärast kingituse, kus pakis on koos nii küpsistega täidetud purk kui ka küpsetussegu, millega kingisaaja saab hiljem kõik omal käel järgi proovida. Lisaks võib purgi külge veel piparkoogi/küpsisevormi kinnitada.
Küpsetussegu ei pea aga tingimata olema küpsiste valmistamiseks. Kinkida võib ka pühapäevahommikuse pannkoogielamuse ja vahvli- või muffinisegu. Alati on võimalus teha üks suurem temaatiline komplekt ja lisada pannkoogisegule näiteks moosi- või kohvipurk. Purki sobib panna pea iga retsept (kook, kergitamataleib jne).

Purgi katteks. Säilituspurkidele viimase kingi-lihvi andmiseks tuleks neile mõni kena katteriie panna. Ringikujuliselt lõigatud riidetükist (pühademustriline või lihtsalt ruuduline, piisab täiesti. Paraja tüki saamiseks tuleb purk riide peale kummuli keerata ja selle järgi viis kuni kaheksa sentimeetrit laiem ring joonistada. Sedasi saab tükk piisavalt suur ja tulemus jääb silmale kena. Kaane ja riide vahele võib soovi korral ka kihi vatiini panna. Riidest katte kinnitamiseks sobib mis tahes pael.