Kiired, lihtsad ja odavad jõulukaunistused

6134
küünlad ja käbid

Jõulude jaoks ehete ja kaunistuste ülesseadmine ei pruugi alati peavalu valmistada. Mitmesuguseid ainulaadseid ja huvitavaid kaunistusi saab valmistada juba olemasolevatest või aias leiduvatest asjadest.

Jõulud seostuvad ikka punase ja rohelise värviga, niisiis võikski pühade ajal kõik värvi poolest sobivad esemed välja otsida ning soovi järgi paika sättida. Näiteks võiks teha korvi, kus on ainult punased ja rohelised lõngakerad, panna suurde kaussi puna- või rohepõsksed õunad või täita punane kruus piparmündivartega ning need punase paelaga kokku siduda. Punaseid ja rohelisi salle võib kasutada lambivarjudena või laua otsa peale seatud laudlinadena.

Kui korvikesi ja kausse pole enam võtta, võiks laua keskele teha männiokstest aluse, sinna veel paar männikäbi ja mõni pühadeteemaline paelake lisada ning efektne kaunistus ongi olemas. Elegantsema mulje aitavad luua salvrättidest või muust õhukesest paberist keeratud punased roosid – paber tuleb lihtsalt ühest otsast kokku keerata, kinnitada ja roosid oksade vahele torgata. Veel üks võimalus on võtta väikesed tühjad karbid, need ilusti ära pakkida ja koos küünaldega söögilauale panna. Hõbedase kinkepaberi asemel võib kasutada ka fooliumi.

Küünlad

Näotute küünlajalgade asemel võib kasutada näiteks pirne, artišokke või õunu. Valitud puuvili tuleb lihtsalt läikima hõõruda ja selle sisse väikese küünla jaoks üks auk lõigata. Jämedamad küünlad võib lihtsalt pokaalide ja klaaside sisse asetada. Ühekõrgused küünlad võib kokku panna. Klaasümbrise sees olevate küünalde puhul võib proovida neile nööri või paela abil loorberilehti ümberringi kinnitada. Lehti saab klaasile kinnitada ka valge liimi abil – see tuleb hiljem vees leotades maha. Eriti suurte küünalde kaunistamiseks võib kasutada spargli võrseid või rohelisi ube – need tuleb lihtsalt kummipaelade abil ümber küünla alumise osa kinnitada ja siis kummipael mõne ilusama kinkepaelaga ära katta.

Laudlinad

Kui ühte laudlina pidevalt kasutada, muutub see lõpuks tüütuks. Jõulude ajal võiks seda värskendada peotäie kuldse ja hõbedase sädelusega. Valge laudlina puhul võib sellele markeriga piparkoogi vorme peale joonistada ja anda lastele võimalus iga niinimetatud piparkook vildikate, kriitide ja muu taolisega ära kaunistada. Hoopis teist masti lauakatte saab kokku teibitud kinkepaberist, millele võib omakorda lisada veel kinkepaelakesi, lehve ja nimesilte.

Oksad

Kuivanud puuoksad võib nii hõbedaseks või valgeks värvida kui ka niisama jätta. Need saab torgata lillepoti sisse, väikeste tulede, lehvide ja muude ehetega ära kaunistada ning sedasi miniatuurse jõulupuu teha. Kindlama aluse jaoks võib kasutada ka lilleseadetest tuntud abimaterjali – oasist. Tulemus jääb erilisem, kui puule riputada laste poolt välja lõigatud ning papist aluse peale kleebitud tähekesi. Omapärane idee on ka kõik saadud jõulukaardid oksade külge riputada.

Veel võib panna suurde keraamilisse kaussi igihaljaid oksi ning riivida neile peale seepi, et jääks mulje lumistest kuuseoksadest. Kui nüüd kausi ümber veel paar peotäit vatiini sättida, näeb kogu kompositsioon välja nagu talve võlumaa.

Korvid

Ükskõik millise korvi saab jõuluteemaliselt ära kaunistada. Värvi lisamiseks võib tasapinnalisemalt punutud korvi pihustatava värviga (valge, roheline või punane) üle lasta ning kui see on kuivanud, saab korvile veel oma suva järgi svammitükiga akrüülvärvi tupsutada.
Korvi sisse võiks laduda rohelisi köögivilju ning kõige peale veel jõulupuule käivaid ümmargusi ehteid, piparkooke või punaseks, kuldseks ja hõbedaseks võõbatud männikäbisid kuhjata. Ääristamiseks saab kasutada näiteks kipslille, iileksit, puuvõõrikut või muud. Väikese, sangaga korvikese võib aga hoopis jõhvikatega täita ning kena lehviga kaunistada.jõulukaunistused korvis

Puuviljad

Mis tahes puuvilja kaunistamiseks tuleb see esmalt munavalgega kokku määrida ja siis kuldse või hõbedase sädeluse sees veeretada. Seejärel võib need portselanist või hõbedast kandiku peale sättida. Kui majapidamises on mõni suur puidust salatikauss või muu rustikaalse väljanägemisega anum, võiks selle täita erinevate köögiviljade, männikäbide, marjade, kuivatatud lillede ja kaneelipulkadega. Saadud “salat” tuleb veel läbi segada ning silmailu ja mõnusaid lõhnaelamusi pakkuv pühadekaunistus ongi valmis.

Purgid

Igasugu väiksemat sorti purgikesed võiks täita jõulukommidega ning katta paelaga kinni seotud nelinurkse riidetükiga. Läbipaistvast klaasist purke ja pudeleid saab ka niisama veega täita, nendesse veel mõne igihalja taime nagu männi või iileksi oksa torgata ning pudelikaela ümber kuldse või hõbedasi lehvi siduda. Erilisema ilme saavutamiseks võib veele ka pisut rohelist või punast toiduvärvi lisada.

Ümmargused kuuseehted

Kuuseehted ja kard ei pea ilmtingimata just jõulupuud ehtima. Ümmargused ehted võib hoopis klaaskaussi kuhjata ja pallide peale karratükikesi lõikuda. Kui kausi põhja ümber samuti karda keerata ja sinna ümber veel karratükikesi puistata, on tulemuseks lihtne ja kiire lauakaunistus.

Veel üks huvitav moodus kuuseehetele kasutust leida, on neile sädeleva värvi või markeriga külaliste nimed peale kirjutada ja ehted siis erinevatesse kohtadesse üles riputada – külaliste ülesandeks jääb enda nimega ehe üles leida. Pärast seda võibki see mälestuseks neile jääda.

Jõulutuled

Kaussi sisse (soovitavalt klaasist) kuhjatud jõulutuled lisavad igale toale huvitava valgusaksendi. Kauss tuleb puhvetikapi peale panna, nii et juhtme saaks selle taha sättida. Soovi korral võib helkivama mulje jätmiseks vilkuvaid tulesid kasutada. Kui sobivat kaussi ei ole, võib tuled ka niisama lauale kuhjata ning karraga kaunistada või need hoopis toataimede ümber mässida. Samuti saab jõulutuled sättida kardinapuude või kaminasimsi ümber või hoopis trepi peale.

Söögilaud

Klaaside kaunistamiseks võib neile sädeleva liimiga ornamente maalida – tuleb katsetada, et liim hiljem pesus maha tuleks. Kui iga klaas erisugune teha, ei aja inimesed neid peo käigus segi. Rootsi laua puhul võiks sööginõud ja salvrätid kuldse nööri, sametise paela või paksu punase lõngajupiga kokku siduda ning lisaks igale komplektile väikese kaneelikoore lisada. Kui riidest salvrättide väljalõikamiseks sakilise servaga kääre kasutada, ei ole neid vaja eraldi palistama hakata.

Isetehtud jõulukaunistusi on lõbus meisterdada. Lisaks muudavad nad iga kodu rohkem selle elanike nägu. Poest ostetud uhkete kaunistuste pealt kokku hoitud raha eest saab aga kuuse alla mõne kingi juurde teha.