Vaja läheb:
- plaate
- plaatimisriste
- plaatimissegu
- segukammi
- kummihaamrit
- hõõrutit
- vuugitäidet
- vuugikaitsevahendit
- pesusvammi
- põlvekaitsmeid
- mõõdulinti
- kriidinööri
- loodi
- kivisaagi või plaadilõikajat
Keraamilistest plaatidest põrand on üks kõige vastupidavamaid, ilusamaid ning kergesti hooldatavamaid põrandatüüpe. Plaatide paigaldamine võib küll omajagu aega ja vaeva võtta, aga lõpptulemus on seda väärt. Järgnevalt kirjeldatakse peamisi tööetappe.
Ettevalmistused
Enne plaatima hakkamist, tuleb vana põrandakate ja põrandaliistud ära võtta, et aluspinnast ülevaade saada. Aluspõrand peab olema jäik ning vähemalt 30 mm paksune. Kui tegu on puitpõrandaga (näiteks vineerist), siis kõige lihtsam moodus see võimalikult stabiilseks muuta, on puit tsementplaatidega katta.
Samuti on vaja kindlaks määrata plaaditava ruumi pindala ehk korrutada ruumi ühe külje pikkus teise külje pikkusega. Näiteks neli meetrit korda neli meetrit annab tulemuseks 16 ruutmeetrit põrandapinda. Kuna osa plaate võib katki minna, tuleb arvestada 10% suurema kuluga. Lõplik plaatide hulk = töö lõpetamiseks vajaminev plaatide hulk. 16 m2 põranda pinna jaoks tuleb seega varuda 17,6 m2 jagu plaate.
Alguspunkt
Plaatide ladumist tuleks alustada ruumi keskelt, nii et kõik väiksemaks lõigatud tükid jääksid pigem seinade äärde. Toa keskpunkti leidmisel on hea kasutada kriidinööri – tuleb lihtsalt kaks joont tõmmata (vastastiku jäävate seinade keskkohtade vahel) ja alustada nende ristumiskohast.
Plaatide ladumine
Enne plaatimissegu kasutamist tuleks mööda kriidist jooni üks plaadirida välja laduda. See aitab mustrist ettekujutust saada.
Kui plaatide paigutus on selge, tuleb plaatimissegu vastavalt pakendil olevatele juhistele valmis segada ning segukammi abil õhukese kihina umbes 60 cm2 alale kanda. Plaadid lähevad ettevaatlikult segu peale. Õige vuugivahe hoidmiseks, tuleb iga plaadi nurka plaatimisristid panna. Sakilise servaga segukammist on kasu kahel põhjusel: 1. nii-öelda läbi kammitud pind suurendab nakkumist ja plaat jääb kindlamalt paika; 2. õhk pääseb reljeefsele pinnale paremini ligi ja segu kuivab kiiremini. Selleks, et kõik plaadid tasapinnaliselt jääksid, võib nende paigaldamiseks kasutada kummihaamri abi. Tehtud töö tuleb alati ka loodiga üle kontrollida.
Plaatide lõikamine
Kõige täpsemalt saab plaate lõigata märglõiget võimaldava kivi- ja plaadisaega. See töötab sarnaselt saepingiga, ainult et lõikeketast jahutatakse pidevalt veega. Kasutada võib ka plaadilõikurit, aga see nõuab teatavat vilumust ning ilusa lõikeserva saamiseks tuleb natuke harjutada.
Vuukimine
Keraamilised plaadid ja plaatimissegu peavad enne vuukimist vähemalt 24 tundi kuivama. Vuugitäide tuleb vastavalt tootjapoolsetele juhistele valmis segada ja hõõruti abil 45 kraadise nurga alla vuugivahedesse kanda. Üleliigse vuugitäite saab svammi ja veega maha pesta. Seejuures tuleb pesusvammi üsna tihti loputada. Soovitav on korraga pigem väike ala ette võtta. Plaadid tuleb pesusvammi ja veega korralikult üle tõmmata ja plaatidele võimalikult vähe vuugisegu jätta, sest kui see kord ära kuivab, on seda pea võimatu maha saada. Pestes jääb plaatidele küll justkui hägune kiht, aga selle saab hiljem suurema vaevata maha pesta.
Kuivatamine ja katmine
Järgnev väide võib küll vastuoluline tunduda, aga vuugitäide vajab õigeks tahenemiseks teatud määral niiskust. Seetõttu tuleb plaaditud põrand kolme päeva jooksul kord päevas põrandamopi või pesusvammiga üle pesta. Vuugikaitsevahendi võib peale kanda alles pärast kolmandat päeva.
Viimistlus
Viimase asjana tuleb veel põrandaliistud tagasi panna ja töö ongi valmis. Aeg tulemust imetleda ja end kiita.