Kavalad ideed aiasaaduste hoiustamiseks

3045
Aiasaadused sahtlites

Aiasaadused on kohati üsna tülikad. Külmkapi sahtlid on ühest küljest alati liiga väikesed ja peidavad muidu nii pilkupüüdvad viljad silme alt ära. Mõningaid puu- ja juurvilju on tõepoolest kõige parem just külmkapis hoida, aga on ka selliseid vilju, mis eelistavad parajalt kuiva ja sooja köögikapi peal seista. Aiasaaduste säilitamine võib osutuda parajaks pähkliks ja seda eriti juhul, kui mõni vili annab üle ootuste hea saagi. Allpool toodud ideed näitavad, kuidas ise aiasaaduste hoiupaiku luua ja köögis ruumi kokku hoida.

Dekoratiivsed taldrikud ja kandikud

Milleks raisata raha spetsiaalsete kausside ja riiulite peale, kui köögikapis seisab täiesti kasutuskõlbulik kandik või taldrik. On aeg kasutada neid nõusid, mida võetakse muidu kapist vaid korra aastas. Miks mitte laduda puuviljad ühele ja juurviljad teisele kandikupoolele? Taldrikud ja kandikud on ka selle poolest head, et erinevalt traadist korvidest ja riiulitest ei kahjustada need puu- ja juurviljade õrna pealispinda. Selleks, et veelgi enam ruumi säästa, võiks taldriku või kandiku asetada näiteks mikrolaineahju või röstri peale (köögimasinat kasutades tuleb see siiski maha tõsta).

Puidust kastid

Puidust kast

Saaduste hoiustamiseks võib kasutada puidust kaste. See on eriti mugav siis, kui mõnda saadust on iseäranis palju. Aiasaadustega täidetud kaste võib hoiustada näiteks sahvri või köögikappide põrandal. Puidust kastides on kõige parem hoida pika säilivusajaga aedvilju nagu kartulid, sibulad ja küüslauk. Need on vastupidavad, neid on hea üksteise peal hoiustada ning need sobivad suurepäraselt maakodu stiilis köögi sisekujunduse juurde.

Sahtlid

Selle asemel, et vanad sahtlitega öökapid ja kummutid prügimäele viia, võiks neile köögis uue elu anda ning kasutada neid aiasaaduste säilitamiseks. Kui köögis pole piisavalt ruumi, siis ehk mahub lisakapike sahvrisse või mujale panipaika. Sobivatest kappidest võib sahtlid ka välja tõsta ning hoiustada saadusi üksteise peale tõstetud madalates kastides või kapi sisse jäävatel eenditel. Puidust kummutid on eriti head selliste saaduste säilitamiseks, mida tuleb hoida kuivas keskkonnas.

Hoiuriiulid

Metallist seinariiulid

Erinevate saaduste käepäraseks hoiustamiseks võib kasutada seinale kinnitatud duši- või maitseaineriiuleid. Sel moel jäävad kapipealsed vabaks, mis on eriti oluline väikeste ja piiratud tööpindadega köögi puhul.

Korvid

Selle asemel, et vanad korvid ära visata, võiks need hoopis lae alla riputada ja korve panipaikadena kasutada. See eeldab muidugi, et köögis on piisavalt kõrged laed või muul moel piisavalt ruumi, et korvid ei jääks kappidele muudele esemetele ette ega takistaks köögimasinate kasutamist.

Siduge näiteks kaks-kolm korvi peenikese nööri abil üksteise külge, nii et need jääksid üksteise kohale. Varuge umbes 25 cm nöörijupp ning siduge selle üks ots ühe korvi ääre külge ja teine ots teise (peamise või alumise) korvi ääre külge). Kokku võiks korvide ühendamiseks kasutada vähemalt kahte nöörijuppi. Tulemus meenutab pisut rippuvat lillepotti. Viimase asjana tuleb nöörijupid siduda ka tipmise korvi külge, et seda riputada saaks. Lisaks korvidele võib rippuvate hoiupaikade tegemiseks kasutada näiteks vanu lambivarje, lillepotte ja muud.

Toekamate ja olemasolevate sangadega korvid (näiteks bambusest) võibki sangade abil üles riputada.

Linnupuurid

Mitmetest teise ringi poodidest võib leida vanu riputatavaid linnupuure. Ära puhastatuna sobivad need suurepäraselt aiasaaduste hoiustamiseks. Seinale riputades tuleb veenduda, et puur on ohutu koha peal, ega sega köögimasinate või -kappide kasutamist. Puuri uks võib lahti jääda, et saadustele kergemini ligi pääseda.-