Ideid lihavõttemunade värvimiseks

5191
Rasvakriidiga värvitud munad

 

Pühademunade kaunistamine on traditsiooniks nii laste kui täiskasvanute seas. Traditsioonide hoidmine ei tähenda aga, et munade värvimine peaks aastast aastasse samade vanade võtetega käima. Selle asemel, et minna lihtsama vastupanu teed ja poest eraldi munade värvimise komplekt osta, võiks kasutada näiteks marmortehnikat või svammiga värvimist, et lihavõttemunad veelgi kirjumad ja ilusamad saaks. Kõiki järgnevalt kirjeldatud värvimistehnikaid tuleb kasutada eelnevalt keedetud munade peal.

 

Marmormunad

Marmorja tulemuse jaoks tuleb munad esmalt alusvärviga katta. Alusvärvi ettevalmistamiseks tuleb tassi kuuma vee sisse segada seitse kuni kaheksa tilka toiduvärvi ning umbes supilusikatäis äädikat. Iga värvi jaoks on vaja võtta eraldi kauss või tass. Alusvärvi pealekandmiseks tuleb munad mõneks ajaks meelepärase värvikausi sisse torgata ning lasta neil ära kuivada. Seejärel tuleb iga värvikausi või -tassi sisse teelusikas tavalist toiduõli lisada (näiteks rapsiõli) ja värvitud munad mõne alusvärvist erineva värvikausi või -tassi sisse kasta. Kuna õli ei segune värviga ühtlaselt, ei lase see teisel värvikihil muna üleni ära katta ning tulemuseks on ilusad marmorja mustriga pühademunad.

 

Svammiga värvitud munad

Svammitehnikas munade värvmine

Alustuseks tuleb pesusvamm vette kasta ja võimalikult kuivaks väänata. Seejärel on vaja svamm väiksemateks tükkideks lõigata, nii et iga erineva värvitooni jaoks oleks oma väike svammike. Valitud värvid on targem eraldi alustele (näiteks papptaldrikutele) jaotada, et need segunema ei hakkaks. Munade värvimiseks tuleb svammitükk kõigepealt meelepärase värvi sisse kasta, siis korra või paar salvrätiku peale vajutada, et üleliigne värv maha tuleks, ja muna värviga üle tupsutada. Soovi korral võib lisada veel teisigi värve, aga seejuures tuleb meeles pidada, et iga värvi jaoks olgu eraldi svammitükk. Värvitud munadel tuleb lasta korralikult ära kuivada.

 

Rasvakriidiga värvitud munad

Selle värvimisvõtte puhul kasutatakse äsja keedetud mune, mis on veel üsna kuumad, nii et rasvakriit sulab kerge vaevaga koore peale. Kuumad munad tuleb pabersalvrätiku abil kätte võtta ja rasvakriitidega ära kaunistada. Kuumale munakoorele saab kerge vaevaga vahvaid mustreid luua või sõnumeid kirjutada. Pööramise ajal tuleb munad paberrätiku pealt üles tõsta, et kriit laiali ei läheks. Kui munad kaunistatud, tuleb neil vähemalt pool tundi rahulikult jahtuda lasta, et rasvakriit uuesti kõvaks tõmbuks.

 

Kühmulised munad

Kühmuliste pühademunade loomiseks läheb vaja liimipüstolit. Keedetud munad tuleb liimipüstoli abil väikeste liimitäpikestega katta – need võib paigutada suvaliselt, aga ka mustri alusel. Kui liim on ära kuivanud tuleb munad värviveega ettevalmistaud kausi või tassi sisse panna ning oodata kuniks need vastavat värvi on tõmmanud. Värvitud munad tuleb kuivama tõsta. Trikk seisneb selles, et liimitäpid ja nende all olev munakoor jäävad värvist puutumata – tulemuseks on omapärase värvitud-värvimata mustriga pühademunad.

 

‘Voolavad’ munad

Selle võtte jaoks on vaja pisut värvi väikese topsi sisse panna ja sinna väheke vett juurde segada. Värv peaks muutuma voolavaks. Värvitavad munad tuleb omakorda munaresti sisse laduda. Nüüd tuleb pintsel värvi sisse kasta ja õrnalt munade peale vajutada. Värv peaks hakkama koore pealt alla jooksma. Kui ei hakka, siis tuleb värvitopsi veel pisut vett segada. Nii saab munad erinevas suunas jooksvate värviniredega katta. Kasutada võib nii ühte kui mitut erinevat värvi. Kui värvinired on ära kuivanud, võib munade alumise (restile toetuva) poole ühevärviliseks teha.

Anna teada kas kavatsed ka ise mune värvida? Postita ka pilte ilusatest värvitud munadest meie foorumisse.