Hiired toas – jälilesaamine ja ennetamine

5049

Hiired on kõigesööjad loomad ja lasevad hea maitsta kõigel sellel, mida inimesedki tarbivad. Hiirteks nimetatakse tegelikult tervet hulka erinevaid liike. Nii leidub meil näiteks pisihiiri, juttselg-hiiri ning põld-uruhiiri. Kõige tavalisem hiir, mida majapidamises ja selle ümbruses kohata võib on aga tavaline koduhiir. See on halli või pruunika kasukaga, terava koonu, pika peene saba, suurte kõrvade ning väikeste tumedate silmadega näriline. Hiired elavad üldjuhul ikka õues ja rajavad ka oma pesa sinna, ent soojad majad ning täis toidusahvrid mõjuvad neile samuti meelitavalt. Siseruumidest hiirepesa avastamine on kindel märk soovimatutest külalistest.

Mis sunnib hiiri tuppa tulema?

Kui ilmad muutuvad jahedamaks, hakkab hiiri majast akende ja uste kaudu kiirgava soojuse poole tõmbama. Kõigesööjad hiired ei ütle ära ka inimeste toidujäätmetest ning tunnevad toidu lõhna juba kaugelt. Hiirtele piisab majja tungimiseks kõigest 6-7 millimeetrise läbimõõduga väikesest avausest.

Puhtus ennekõike

Koristamata majapidamine, kus kõikjal vedeleb toidujäätmeid ja saiapuru tõmbab hiiri lausa magnetina. Lisaks sellele, et korralagedus hiirtele ligimeelitavalt mõjub, saavad nad end prahi sees kerge vaevaga ära peita ning sinna pesa rajada. Seepärast on hiirte peletamise juures väga oluline riidehunnikuid mitte põrandal hoida, kuivained eraldi purkide sisse panna ja regulaarselt koristada.

54

Võimalikke sissepääsuavade sulgemine

Majaomanikel on soovitatav oma elamine regulaarselt väljast üle kontrollida, et kõrvaldada kõik praod ning avaused, kust hiired võiksid läbi mahtuda. Kõik uksed ja aknad peavad kindlasti korralikult ees püsima ning tihendatud olema. Läbi seinade jooksvate torude, ventilatsiooniavade ja juhtmete ääres olevad avaused tuleb samuti kinni panna. Kõikvõimalikud hiirtele sobivad sissepääsud ning käigud tuleb tihendusmaterjali, metallplaatide või betooniga kinni pitseerida. Ventilatsioonitorud ja korstnasuud tuleks varustada kaitsvate võredega.

Hiirepesa

Hiired rajavad pesa järglaste saamiseks ja kasutavad selle ehitamiseks mis tahes kiude ning pehmeid materjale. Hiired võivad pesa vooderdamiseks kasutada nii nöörijuppe, paberi- ja riideribasid, toiduainete pakendeid kui patjade või madratsite täitematerjali. Hiired kujundavad pesa kerakujuliseks ning elavad ise seal sees. Hiirepesa võib ära tunda eelkõige selle sees või ümber leiduvate väljaheidete järgi.

55

Kuhu hiired pesa teevad?

Hiiri tõmbab soojuse poole, nii et suure tõenäosusega võib nende pesasid leida näiteks külmkappide või niinimetatud piloottulega gaasipliitide tagant. Hiired seavad end hea meelega sisse ka köögikappides või muudes toiduainete hoiustamiseks kasutatavates panipaikades. Hiired armastavad elada toidu- ja joogipoolise läheduses, seega leiab neid kõige sagemini just köögist. Tegu on kartlike loomakestega ning nad ei kipu toiduallika ja pesa juurest kuigi kaugele uitama. Enamasti jäävad nende käigud kusagil nelja kuni kaheksa meetri raadiusesse.

Hiired ja haigused

Hiired võivad majja tuua kirpe, puuke ja parasiitusse. Hiired levitavad ka erinevates vormides esinevat hantaviirust, mis võib mõnel juhul isegi surmaga lõppeda. Hiirtelt pärit puugid võivad aga inimesi Lyme’i tõppe nakatada. Lisaks võivad hiired köögipindu salmonellabakteritega saastada.

56