Hapendamine ei ole siinmail midagi uut, aga üldjuhul räägitakse sel juhul ikka kapsast või kurkidest. Tegelikult on krõpsuv hapendatud porgand niisama hea kui traditsioonilisemad hapendatud köögiviljad. Ei mingit äädikamarinaadi, lihtsalt kange soolalahus, mis annab porganditele (ja tegelikult mis tahes köögiviljadele) omapärase pikantse meki. Hapendatud toidud on ühtaegu maitsvad ja kasulikud ning erinevalt äädikaga marineeritud suupistetest sobivad väikesed hapendatud suupisted isegi veini juurde.
Hapendamises pole tõepoolest midagi keerulist. Pisut ettevalmistust ja aeg hoolitseb ülejäänu eest.
(Retseptist toodud kogusest saab umbes liitri jagu hapendatud porgandeid)
Valmimisaeg: kolm päeva kuni kaks nädalat (sõltub maitseeelistustest)
- umbes kilo kooritud porgandeid
- liiter vett
- 60 ml koššer soola või meresoola
- tüümianioksa (värsket)
- kaks loorberilehte
- üks kuivatatud tšillikaun
- üks teelusikas purustatud musta terapipart
- Lõigake porgandid suupärasteks viiludeks, mida oleks hea serveerida. Väiksemad porgandid võib ka terveks jätta. Veel üks variant on porgandid pikuti pooleks lõigata. Põhiline asi mida jälgida on see, et porgand ei oleks mis tahes tüki või viiluna paksem kui 2-2,5 cm.
- Ajage potis keema vesi, sool, loorberilehed, pipar ja tšilli. Kui segu on umbes minutikese keenud, keerake kuumus maha ning laske sel toatemperatuurini jahtuda. See aitab maitsetel ja aroomidel ühte sulanduda. Kui segu on jahtunud, pange porgandid ja tüümian tihedalt puhtasse purki ja valage soolveega üle. Mitmesse purki valades tuleb jälgida, et maitseaineid ikka igasse purki jaguks.
- Suure tõenäosusega jääb osa soolveest alles. Valage see kilekoti sisse ning siduge kott pealt kinni. Nüüd pange veekott purki porgandite peale – nii ei tõuse porgandid pinnale, vaid püsivad kenasti soolvees. Teine variant on kasutada raskusena mõnd väiksemat purki, mis hapendamisnõu sisse ära mahuks. Väiksem purk tuleb lihtsalt veega täita ja hapendamisnõusse tõsta, et porgandid õhuga kokku ei puutuks. Kui hapendatavad köögiviljad hapnemisprotsessi ajal õhuga kokku puutuvad, hakkavad need hallitama.
- Tõstke hapendamispurk vähemalt kolmeks-neljaks päevaks mõnda jahedasse ja pimedasse nurka. Jaheda all peetakse siin silmas temperatuuri alla 24 kraadi. Samas ei tohi temperatuur kindlasti olla madalam kui 10 kraadi. Ideaalis võiks see jääda vahemikku 13-20 kraadi. Porgandid võib soovi korral ka kauemaks hapnema jätta kui kolmeks-neljaks päevaks. Sellisel juhul saab tulemus soolakam ja pikantsem. Eriti tugeva maitse jaoks võib porgandid lausa kaheks nädalaks hapnema jätta.
- Kui porgandid on parajalt hapnenud, võib pressiks olnud veekoti või -purgi ära võtta. Säilitamiseks tuleb hapendamispurgile lihtsalt kaas peale keerata ja purk külmkappi tõsta. Teine võimalus on hapendamisvedelik puhtasse potti valada, läbi keeta ning jahtunud vedelik tagasi porgandite peale valada (ning purk õhukindlalt sulgeda). Kui soovite porgandeid pikemaks perioodiks säilitada, tuleb hapendamisvedelik läbi keeta ja purk hiljem kuuma vee sees steriliseerida. Külmkapis seistes säilivad hapendatud porgandid kuni pool aastat.