Alternatiivmeditsiin akupunktuur ehk nõelravi

3378

Mida kujutab endast akupunktuur?

Akupunktuur ehk eestipärasemalt nõelravi on üks tunnustatumaid ning sagedamini kasutatavaid holistilisi ravivõtteid. Nõelravi traditsioonid ulatuvad enam kui kahe tuhande aasta taha ning seepärast pole ka mingi ime, et see on nõnda populaarne. Kuivõrd nõelravil teatakse olevat vaid üksikuid võimalikke kõrvalmõjusid ning värsked uurimused heidavad pidevalt uut valgust akupunktuuri võimalikele raviomadustele, muutub see teraapia tulevikus ilmselt veelgi populaarsemaks. Haigekassa üldjuhul siiski alternatiivmeditsiini praktikaid ei kompenseeri.

Akupunktuur

Akupunktuur seisneb kehal asuvate võtme- ehk akupunktide stimuleerimises. Enamasti tähendab see vastavatesse punktidesse ülipeenikeste nõelade torkamist, mida seejärel kätega liigutatakse, soojendatakse või laetakse väga nõrga elektromagnetilise impulsiga. Samas on ka teisi akupunktuuri vorme, kus kasutatakse muuhulgas näiteks ravimtaimi või lihtsalt strateegilistele punktidel surve avaldamist.

Traditsiooniline lähenemine – Qi ning meridiaanid

Hiina akupunkturistid usuvad, et inimese Qi ehk eluenergia voolab kehas mööda teatud kanaleid ehk meridiaane. Kui miski tõkestab või muudab Qi kulgu, mõjutab see organismi toimimist ning põhjustab katkestusi selle töös. See omakorda viib aga erinevate haiguste ning tervisehädadeni. Akupunktuuri abil saab meridiaanid taas ümber seadistada ning see võimaldab Qi’l taas vabalt ning korrapäraselt ringi liikuda.

Protseduur

Suurem osa patsiente ei tunne nõelravi protseduuri ajal mingit valu, aga mõnel juhul kaasneb sellega siiski teatav ebamugavustunne. Tegelikult oleneb nõelravi ajal erinevate toimingute tunnetamine (ning selle intensiivsus) suuresti patsiendist endast ning akupunkturisti oskustest. Samas tuleb märkida, et nõelravil teatakse olevat vaid mõned üksikud kõrvaltoimed. Nendeks võivad olla näiteks haigussümptomite ajutine süvenemine ning minestamine.

Litsentseeritud

Kuivõrd tegu on eelkõige alternatiivmeditsiini praktikaga, ei pea nõelravi teenuse osutajatel olema meditsiinilist kõrgharidust. Soovitatav on pöörduda siiski litsentseeritud teenusepakkujate poole, kuivõrd neil peab olema ette näidata vastava õppe läbimise tunnistus ning samuti peavad nad järgima kindlaid ohutuseeskirju. Eelkõige tuleb jälgida seda, et kasutatavad nõelad peavad olema kindla suurusega ning neid tuleb pärast iga kasutuskorda korralikult steriliseerida. Veelgi parem, kui kasutatakse ühekordseid nõelu.

Võimalikke kasutusvõimalusi

Kõiki akupunktuuri rakendusvõimalusi ei ole veel täies ulatuses dokumenteeritud. On teada, et nõelade kehasse torkamine vallandab ajus serotoniini ja muude neurotransmitterite sünteesi, millel on organismis valuvaigistav toime. Seega on akupunktuuri näol tegu suurepärase valuvaigistava teraapiaga. Akupunktuurist saab abi muuhulgas ka osteoartroosi, fibromüalgia ja paljude muude hädade vastu.