6 nippi riietelt vaha eemaldamiseks

2479

Riietele läinud vaha kättesaamine on pesupäevadel kahtlemata üks raskemaid ja tüütumaid ülesandeid. Siin toome aga ära mõned näpunäited, mida igaüks oma riiete peal järgi võib proovida.

Mahakraapimine

Selleks, et vaha riiete ja muude tekstiilist esemete pealt kätte sada, tuleb see terava instrumendiga (näiteks noa või žiletiteraga) maha kraapida. See eeldab, et vaha on ära kuivanud ning võrldemisi kõvaks muutunud. Kraapides tuleb kindlasti ettevaatlik olla, et riideese töö käigus katki ei läheks.

Triikrauaga kuumutamine

Kui võimalikult suur osa vahast on maha kraabitud, võib määrdunud koha kuuma triikrauaga üle käia. Seejuures tuleb riideese triikimiseks pahempidi keerata ja plekilise koha alla (teisele poole riiet) paberrätik asetada. Kuum triikraud sulatab ülejäänud vaha üles ning see peaks paberrätiku sisse imenduma. Selleks, et vaha triikraua külge kinni ei jääks, võiks paberrätikud tegelikult mõlemale poole asetada – nii riide kui triikraua alla.

Triikraud peaks olema nii kuum, kui riie kannatab (ilma, et see kahjustada saaks) ning triikides on soovitatav triikrauale pisut survet avaldada.

Föön

Triikraua asemel võib vaha väljasulatamiseks ka fööni kasutada. Selle käigus tuleb sulanud vaha riide pealt pidevalt salvrätikuga tupsutada, et see ühelt pinnalt teisele kanduks.

Jää

Veel üks variant on proovida külmeemaldust. Selleks tuleb vahaplekile jääkott aetada – külmaga muutub vaha jäigaks ning seda võib olla kergemini eemaldada.

Piiritus

Piiritus on samuti juba teada-tuntud vahend vahaplekkidega tegelemiseks. Vahast jäänud värviplekkidest vabanemiseks tuleb plekiline koht lihtsalt piiritusega kokku hõõruda. Seejärel tuleb määrdunud koht rätikuga üle tupsutada ning vees leotatud pesusvammiga üle käia. Piiritusega töödeldud kohal tuleb lasta võimalikult kiirelt ära kuivada.

Kannatust

Üks olulisemaid näpunäiteid vaha eemaldamise juures on see, et vahaplekid pole nagu teised plekid. Selle asemel, et plekile võimalikult kiiresti reageerida, tuleb vahal enne eemaldamist hoopis rahulikult ära tahestuda lasta. See teeb vahast lahtisaamise lihtsamaks ning tagab parema lõpptulemuse.