Sisukord (vajuta et avada)
Lisaks värsketele aiasaadustele on aiatööl veel lugematul hulgal teisigi kasulikke külgi. On teada, et aednikud elavad kauem ja nii mõnigi taadike või memmeke toimetab aias reipalt veel 90 aastasenagi.
Võib olla peitub saladus õues saadud D-vitamiinis, pinnases elavates kasulikes mikroorganismides, tööd tehes saadud füüsilises koormuses või lihtsalt looduses viibimises, aga aiandusel on kahtlemata omad positiivsed küljed.
Aias toimetades ei ole kõigil alati mahti või soovi igaks tööks kindaid kätte panna. Mõni eelistab mulda ja taimi vahetult tunda, teine aga on lihtsalt hajameelne. Koduaias ei kasutata enamasti kangeid keemilisi mürke ja väetisi, nii et pinnast iseenesest pelgama ei pea. Samas võivad käes sel moel kuivaks ja karedaks muutuda.
Mis on salv?
Salvid on rasvainel põhinevad toitvad määrded, mille sisse on sageli lisatud tervenemisprotsessi kiirendavaid ravimtaimi.
Neid valmistatakse kõiksugu erinevate vaevuste puhul. Olemas on nii universaalseid, lõhenenud kandu ravivaid, pinde välja tõmbavaid, rasedusarme ennetavaid kui muid ravisalve. Kodune apteek võiks alati sisaldada mõnd kasulikku salvi.
Ravisalv aednikele
See konkreetne salv sisaldab ohtralt rahustava ja leevendava toimega ravimtaimi, mis aitavad kuiva nahka toita ning aiatöö käigus saadud kriimustusi ja haavu ravida. Käed jäävad siidised ja pehmed. Tegelikult ei pea selle salvi valmistamiseks sugugi aiandushuviline olema – see sobib kõigile, kes soovivad oma käte eest pisut hoolt kanda. Salvi roheline värvus on tingitud õlide sisse tõmbama jäetud ravimtaimedest ning sel on isuäratav, maalähedane lõhn.
Salve on soovitatav valmistada kuivatatud ravimtaimedest – kuivatatud taimed ei eralda vett ja see vähendab salvi riknemise tõenäosust. Salve võib valmistada ka eeterlike õlidega, aga ravimtaimede õlitõmmis on üldjuhul tõhusam ning tundlike piirkondade jaoks vähem ärritav (näiteks silmade läheduses). Lisaks sellele on kuivatatud ürdid märksa odavamad kui eeterlikud õlid.
Kasutada võib mis tahes ravimtaimi, aga siinse retsepti jaoks valiti järgnevad:
- üks teelusikas kuivatatud varemerohu lehti (valikuline)
- kaks teelusikat kuivatatud teelehe ürti
- üks supilusikas kuivatatud saialille õisi
- üks teelusikas kuivatatud raudrohtu
- üks teelusikas kuivatatud rosmariini
Kõigepealt tuleb ravimtaimed õli sisse tõmbama panna
See on salvi tõhususe tagamiseks erakordselt oluline samm. Õlitõmmise loomine on üsna pikk protsess, aga sõltuvalt sellest, kui kiire salviga on, võib tõmmise valmistamiseks kasutada kahte erinevat meetodit.
Esimene variant: ühe päeva tõmmis
Kel pole aega mitu nädalat oodata, võib tõmmise valmimisprotsessi vesivanni abil kiirendada.
Selleks tuleb alumisse potti paari sentimeetri jagu vett valada ning see keskmisele kuumusele kuumenema asetada. Sisemisse väiksemasse potti tuleb aga ravimtaimed tõsta ning need umbes 240 ml oliiviõliga üle valada. Kui vesi on keema tõusnud, võib kuumuse väiksema peale keerata ning lasta ravimtaimedel kolm-neli tundi sooja õli sees tõmmata, kuniks õli on tumeroheliseks värvunud.
Seejärel tuleb õli läbi marli kurnata ning valada see puhtasse ja hermeetiliselt suletavasse anumasse.
Teine variant: ajamahukam võimalus
See variant sobib neile, kel on rohkem kannatlikkust ja aega. Ravimtaimed tuleb pooleliitrise suletava purgi sisse panna ja 240 ml oliiviõliga üle valada. Taimed peavad õli sees vähemalt kolm nädalat tõmbama. Kui õues on piisavalt soe, võib purgi päikese kätte tõsta.
Kui taimed on parasjagu tõmmata saanud, tuleb õli läbi marli kurnata ning puhtasse ja hermeetiliselt suletavasse anumasse valada.
Ravisalvi koostisained
- 120 ml ravimtaimede õlitõmmist
- üks teelusikas mesilasvaha graanuleid (umbes 14-15 grammi)
- kaks supilusikat sheavõid
- 20 tilka lavendli eeterlikku õli (valikuline)
Salvi valmistamine
- Sulatage vaha, sheavõi ja õlitõmmis vesivannil ühtlaseks seguks.
- Tõstke segu tulelt ja lisage soovi korral lavendli eeterlik õli
- Valage segu kiiresti ja ettevaatlikult väiksesse klaaspurki või paraja suurusega plekktopsi.
- Säilitada pimedas ja kuivas. Kasutada vastavalt vajadusele. Salvi tuleb hoida piisavalt jahedas, et see sulamise-tahenemise protsessi uuesti läbi ei teeks. Pime sahvrinurgake sobib suurepäraselt.
- Salvi võib kasutada vastavalt vajadusele näiteks pärast aias rohimist või ka lihtsalt siis, kui käed kuivama kipuvad.