Näpunäiteid algajatele joogahuvilistele

2316
Joogatunni algus

Sisukord (vajuta et avada)

Kui joogasse suhtuda ainult kui pooside järeletegemisse, võib esimene joogatund kujuneda tõeliseks õudusunenäoks. Inimesed, kes lõbusa ja lõõgastava joogaga alles tutvust teevad, peavad hoolikalt järgima juhendaja õpetusi, et erinevate pooside võtmisega endale mitte liiga teha. Valesti võetud poosid võivad lõppeda isegi vigastustega. Järgides mõningaid lihtsaid näpunäiteid, saavad algajad joogasõbrad kindlustada endale positiivse elamuse.

 

Rahulik algus

Algajad võiksid esmalt teha tutvust mõne rahulikuma joogastiiliga nagu vinijooga, kripalu-jooga või integraaljoogaga. Ashtanga-, bikram- ja power- ehk jõujooga on kõik üsna liikuvad ning mõeldud eelkõige edasijõudnumatele joogaharrastajatele. Algajatele võivad need stiilid esimese hooga liiga suureks suutäieks olla.

 

Juhendaja roll

Joogatundide juhendaja puhul on kõige olulisem kogemuste olemasolu ja õige kvalifikatsioon. Kõik, kellel on näiteks seljahädadest, põlvedest või muust tingitud füüsilisi vastunäidustusi, peaksid sellest juhendajale enne tunni algust teada andma. Hea juhendaja oskab sellega arvestada ning suudab vajadusel ka poose kohandada. Ettevaatlik tuleb olla üliagarate juhendajatega, kes võivad õpilasi sellistesse poosidesse suruda, milleks nood tegelikult veel võimelised pole. Parem kui juhendaja on selline, kes ei käi õpilasi käte abil õigesse poosi väänamas.

 

Soojendus

Joogamati rullimine

Kui jooga on suurim füüsiline tegevus päeva jooksu, tuleb end tunni alguses parajalt soojaks teha, mitte hakata kohe nõudlikke poose võtma. Kehale tuleb anda pisut aega teatud liigutuste ja asenditega kohanemiseks. Soovitatav on tunni alguses kümme minutit venitusharjutusi teha, et kõik liigesed käima saada ning lihaseid lõdvestada.

Liigese- ja seljavaevuste puhul on targem teatud poose vältida (näiteks pea peal või õlgade peal seisu ning niinimetatud adra poosi), mis võivad kehale liigseid nõudmisi esitada.

Soovimatute seljavalude ennetamiseks tuleb alati alustada lihtsamatest poosidest. Päris esimese tunni ajal ei tohi kindlasti end jõuga näiteks lootose või adra poosi suruda või pea-peal ja õlgadel seisu üritada. Need asendid panevad liigestele ning seljale suure koormuse.

Samamoodi ei tohiks seisvate pooside puhul põlvi nii-öelda lukku lükata, sest alguses ei ole liigesed sellest tulenevaks pingutuseks veel valmis.

Kael ja selgroog peavad alati samal joonel olema, eriti tahapoole painutades. See on oluline kaelavigastuste vältimiseks. Kaela ning pea asendit tuleb alati jälgida.

 

Mugav riietus

Joogatundides ei ole eriti hea kanda suuri, lohvakaid riietusesemeid. Need kipuvad poose võttes ebamugavalt kokku krookima või keha peal ringi liikuma. Piisab tavalisest T-särgist ja kummiga pükstest. Särgisaba tuleb otsapidi pükstesse torgata ning tund võibki alati. Lisaks ei soovitata jooga ajal ehteid kanda. Need võivad pärssida energia liikumist keha ümber, segada keskendumist või põhjustada õnnetusi. Ühtlasi võivad ehted tunni käigus kahjustada saada.