Kui kass ei taha liivakastis käia

4370

 

Mida teha, kui kass ei ole enam äkitselt nõus oma liivakasti kasutama?

Järgnevalt mõned soovitused, kuidas liivakasti-probleemile lahendus leida.

  • Igal kassil olgu omaette liivakast.
  • Kassiliiva tuleks vahetada iga päev.
  • Kass peab alati liivakasti juurde pääsema.
  • Võib proovida uuesti vana tüüpi kassiliiva (tootja) kasutada.
  • Võib proovida loobuda uuest desinfitseerimisvahendist.
  • Kui liivkasti on liigutatud, tuleks see endisele kohale tagasi tõsta.
  • Liivakasti juures ei tohiks olla uusi või hirmutavaid müraallikaid.
  • Targem on toidu- ja joogikausid liivakastist eemale nihutada.
  • Kui liivakast on uue koha peale tõstetud, aga kass on harjunud alati oma häda ühes ja samas kohas tegema, tuleb liivakast vana koha pale tagasi tõsta ning seda aegamööda (umbes 30 sentimeetrit päevas) uue koha suunas nihutada.
  • Kui kass on aga harjunud mitmes ebasobivas kohas häda tegema, võib proovida teda sellest kassitoidu abil võõrutada – toidukauss tuleb lihtsalt ebasoositava koha peale tõsta (kassid ei armasta toidu lähedal oma häda teha).
  • Võib katsetada erinevat tüüpi kassiliivadega (kassid eelistavad enamasti pigem liivase struktuuriga kassiliiva).
  • Kui kass läheb küll liivakasti, aga teeb häda üle selle ääre, on lahenduseks pealt kinnine liivakast.

Võimalik, et kassi ebahariliku käitumise taga on hoopis meditsiiniline põhjus. Seepärast tasub kiisuga probleemide korral alati ka loomaarsti vastuvõtul käia. Loomaarstid puutuvad pidevalt kokku haigusseisunditega, mis mõjutavad kasside liivakastis käimist.

Mõnikord pakub selgitusi see, kui majapidamises on rohkem kui üks kass ning nad kõik kasutavad sama liivakasti – mõned kassid keelduvad liivakasti kasutamast näiteks siis, kui teine kass pole oma väljaheiteid kinni kraapinud. Sellisel juhul on lahenduseks lihtsalt teine liivakast. Kassile ei pruugi meeldida liivakastis kasutatav liiv. Samuti võib kassiliiv talle juba liiga räpane tunduda. Kassid muutuvad vanemaks saades selles osas üsna pirtsakaks.

Kui omanik armastab liivakasti puhastamisega venitada, võib kass lihtsalt otsustada liivkasti enam mitte kasutada. Sellisel juhul võib sobivaks lahenduseks osutuda isepuhastuva liivakasti soetamine. See on küll kaunikesti kallis lõbu, aga kui see tähendab, et kass ei hakka enam kunagi liivakasti kasutamisega pirtsutama, tasub see end siiski ära.

Teine variant on muretseda spetsiaalne puhastusvahend, mis suudaks eemaldada kusihappe jääke. Sellised puhastusvahendid sisaldavad ensüüme, mis sõna otseses mõttes lagundavad uriinis olevat hapet ja jätavad alles meeldiva lõhna. Kasutamiseks tuleb puhastusvahendit liivakasti ümbrusse pihustada ning lasta sel kaks-kolm tundi mõjuda – pärast seda on uriini lõhn kadunud.

Kassiliiv

Kui kass ei ole rahul liivakasti puhtusastmega, tuleks jällegi mõelda kassiliiva väljavahetamise peale. Näiteks võib proovida kvartspärlite (või kristallide) kujul kassiliiva. Need imavad niiskuse endasse ega lase tekkida ebameeldivatel lõhnadel (välja arvatud väljaheidetega kaasnevad gaasid). Tahkemad väljaheited tuleb lihtsalt välja korjata ning uriiniga saavad pärlid ise hakkama. Ei mingit haisu või kassiliiva põrandal (aeg-ajalt satuvad mõned pärlid ka liivakastist välja, aga nende peale pole pooltki nii ebameeldiv astuda kui teralise kassiliiva peale). Tegu pole kõige odavama kassiliiva-lahendusega, aga reklaamide järgi peaks ühest kotist ühele kassile lausa kuuks ajaks piisama. Mitme kassi puhul tuleb muidugi suurema kogusega arvestada. Miks mitte uurida ka internetifoorumitest teiste inimeste kogemusi.

Kui tegu on väga puhtusearmastaja kassiga, kes keeldub liivakasti kasutamast isegi siis, kui seda mitu korda päevas puhastada, tasub tõepoolest mõelda isepuhastuva liivakasti peale. Odavamad mudelid kipuvad küll mõnevõrra mürarikkamad olema, aga kui see kassi ennast ei sega, kaalub mugavus ja sellega kaasnev meelerahu kõiksugu lärmi üles.

Kassid võivad keelduda liivakasti kasutamast mitmetel põhjustel, kaasa-arvatud emotsionaalsetel. Lisaks kõigele muule mainitule, on võimalik ka see, et liivakast tundub kassile liiga väike. Sellisel juhul on lahenduseks lihtsalt suurema kausi või spetsiaalse kasside liivakasti muretsemine.