Puhtamate ja tervemate hammaste heaks

1783

Terved hambad on paljude jaoks midagi iseenesestmõistetavat. Hammaste heaolu tagamiseks tuleb nende eest aga pidevalt hoolitseda. Juhendis tuuakse välja kümme näpunäidet, kuidas hambad terved hoida ja võimalikke probleeme ennetada.

1. Hambaid tuleb pesta regulaarselt. Seda tuleb teha lausa kaks korda päevas. Kõige lihtsam viis hambad terved hoida ja hambakattu ennetada on regulaarne hambapesu. Kui hambakatul koguneda lasta, võib see viia igemehaiguste ja hammaste lagunemiseni.

2. Hambahari peaks olema pigem väikse või keskmise peaga. Harjased peaksid olema pehmed või keskmise tugevusega, ümarate otstega ning nailonist. Proovida tasub ka elektrilist hambaharja. Väiksema peaga hambahari pääseb erinevatesse nurkadesse paremini ligi (eriti tagumiste hammaste juures). Poodides on saadaval ka lastele mõeldud väiksed hambaharjad.

3. Hernetera suurune kogus hambapastat. Alla seitsmeaastase lapse puhul võiks pastat olla veelgi vähem. Samuti tuleb meeles pidada, et hambapastat ei tohi alla neelata. Hambaarstide sõnul tagab fluoriidi sisaldav hambapasta hammastele lisakaitse. Soovi korral leiab poeriiulitelt ka fluoriidivabu tooteid. Spetsiaalselt lastele mõeldud hambapastad sisaldavad vähem fluoriidi kui täiskasvanute omad. Hammastele tekkinud plekkide korral tasub proovida valgendavaid hambapastasid.

4. Hambaid tuleb pesta ringjate liigutustega. Proteeside pesemiseks on kõige parem kasutada eraldi proteesidele mõeldud harja ning tavalist seepi. Selleks, et proteesid kogemata maha kukkudes katki ei läheks, võiks neid pesta näiteks veekausi või mõne pehme aluse kohal.

5. Unustada ei maksa hambaniiti ja hambaorke. See on kindlaim moodus hambakatu ja toidujääkide eemaldamiseks. Hambaniidi kasutamisega tuleb olla järjekindel, sest harjumuse tekkimine võtab samuti omajagu aega.

6. Hambaharja tuleb regulaarselt vahetada. Kindlasti tuleb seda teha siis, kui harjased on ebamääraselt laiali vajunud ja turritavad igas suunas.

7. Hingeõhu värskendamiseks on hea kasutada suuvett. Suuveest on abi ka hambakatu ennetamisel. Parema hingeõhu saamiseks võib proovida eraldi keelepuhastajaid.

8. Hambaarsti juures tuleb käia vähemalt kord aastas. Sagedane hambaarsti külastamine aitab probleemidele juba varakult jälile saada. Kokkuvõttes on hambahaiguste ravi ju algusjärgus märksa odavam kui hiljem. Lapsevanematel soovitatakse lapsed võimalikult varakult hambaarsti juurde viia, et nad sellega ära harjuksid. Edaspidi võiksid lapsed iga poole aasta tagant kontrollis käia.

9. Hambaarsti pole põhjust karta. Hambaarstid on samasugused sõbralikud ja abivalmis inimesed nagu me kõik. Tänu kaasaegsetele ravivõtetele ning tehnikale on hammaste parandamine võrdlemisi valutuks muutunud. Küsimuste ja kahtluste korral võib hambaarstiga julgelt rääkida. Mõnede inimeste puhul on hirmu leevendamisel olnud abi lõõgastusvõtetest ning hüpnoosist.

10. Vähendada tuleb suhkruste jookide ja snäkkide tarbimist. Peamine on neid süüa toidukordade ajal, mitte vahel. Sedasi ei ole hambad pidevalt suhkrute rünnaku all. Lastele võiks anda pigem suhkruvabu mehusid ja karastusjooke.