Pehme mööbli puhastamine

5236

Puhtust ja korda armastavatele koduomanikele kuluvad alati märjaks ära mõned näpunäited pehme mööbli puhastamiseks. Äparduste ennetamine ning regulaarne puhastamine ja hooldamine on polsterdatud mööbli algse välimuse hoidmisel määrava tähtsusega. Juhendis on toodud loetelu mõnedest kasulikest puhastusvõtetest.

1. Iganädalane puhastamine

Kodus olevat pehmet mööblit tuleks tolmutada ja puhastada vähemalt kord nädalas. Sagedamini kasutatavaid mööbliesemeid pisut rohkem. Kõikidest nurgakestest ja voldikestest mustuse ja tolmu kättesaamiseks on hea kasutada tolmuimeja väikeste harjastega otsikut. Üldmulje jääb ühtlasem, kui eseme tagumine pool ja mööblijalad samuti puhtaks tõmmata

2. Mööbli puhastamiseks võib kasutada ainult selleks ettenähtud vahendeid

Üldjuhul on kõigil polsterdatud mööbliesemetel kaasas tootjapoolne hooldusjuhend või mööbli puhastamiseks ettenähtud juhistega infosilt. Need juhised tuleb puhastamisel aluseks võtta. Kui soovitatud puhastusvahend ei tule tööga toime, tasub pehme mööbli puhastamine pigem asjatundjate hoolde jätta

3. Enne kasutamist tuleb puhastusvahendit testida

Ühtegi puhastusvahendit ei tohiks otse mõne hästi silmatorkava koha peale kanda. Enne tuleb selle mõju katsetada ja vahendit mõne vähem nähtava koha peale (polstri alumine pool, mööblijalgade tagused) kanda. Sobimatu puhastusvahend võib mööblikatet jäädavalt kahjustada ja põhjustada näiteks värvimuutust.

4. Värsked plekid ja pritsmed tahavad kohest tähelepanu

Parim viis pehme mööbli välimuse hoidmiseks on selle peal istudes söömist ja joomist vältida. Paraku pole see alati võimalik. Külalisi võõrustades või niisama perega diivani peal telekat vaadates, kuulub toidu- ja joogipooline ikka asja juurde ning paratamatult aetakse varem või hiljem midagi ka ümber. Taoliste õnnetustega tuleb võimalikult kiiresti tegeleda, et mustus ei jõuaks läbi kattematerjali polstri sisse imbuda. Määrdunud ala tuleb puhta paberrätikuga kuivaks teha (vajutada). Kindlasti ei tohiks nühkima hakata, sest nii läheb plekk lihtsalt laiali. Kui see ei toimi, tuleb määrdunud kohale kanda kuivpuhastusvahendit või õrna toimega puhastusainet. Viimase puhul kantakse pekile vahtu, mitte vedelat puhastusainet.

5. Diivani- ja muid patju tuleb iga natukese aja tagant keerata

Diivani- ja istmepatjade välimus ja kulumisaste püsib ühtlasem, kui need iga paari nädala tagant ümber keerata. Kui patjade katted on eemaldatavad ja ilm kena, võiks need tolmust ja bakteritest vabanemiseks paariks tunniks õue tuule ja päikese kätte viia.

6. Katteriie ning polster peavad pärast puhastamist kuivaks jääma

Mis tahes kasutatud puhastusvahendi jäägid tuleb iga puhastuskorra järel külma veega maha pesta. Teisalt ei tohi kunagi liialt palju vett kasutada. Piisab sellest, kui töödeldud kohta niiske rätikuga õrnalt tupsutada. Niiskusest tingitud hallituse vältimiseks tuleb polster pärast puhastamist fööniga ära kuivatada.

7. Eemaldatavaid mööblikatteid tuleb regulaarselt pesta

Eemaldatavate mööblikatete puhastamisel tuleb lähtuda tootjapoolsetest juhistest. Enamasti piisab mustuse eemaldamiseks ka jaheda veega pesemisest ning õhu käes kuivatamisest.

8. Vajaduse korral tuleb pöörduda asjatundjate poole

Soovitav on lasta pehme mööbel regulaarselt asjatundjate poolt ära puhastada. Teatud juhtudel võib see osutuda lausa möödapääsmatuks.