Tülikad äädikakärbsed võivad majapidamise lausa üleöö vallutada. Õnneks leidub nendest vabanemiseks mitmeid loodussõbralikke mooduseid, mis ei eelda mürgiste kemikaalide kasutamist. Äädikakärbseid tõmbab niiskuse ning toidujäätmete (ja muu laguneva orgaanilise materjali) poole, mis mõlemad tagavad neile kõik vajaliku nii kõhutäiteks kui paljunemiseks. Sellest teadmisest on küll abi äädikakärbestest vabanemiseks, aga teisalt on see ka hoiatuseks, et kõikide vastavasisuliste sammude juures tuleb olla äärmiselt põhjalik. Muidu on kärbsed peagi uuesti platsis.
Toiduallikate ja paljunemiskohtade kõrvaldamine
Kõige sagedamini võib äädikakärbseid leida köögist, kus on külluslikult kõikvõimalikke toiduallikaid. Kõik üleküpsenud puuviljad (neid võib hiljem kasutada allpool kirjeldatud lõksude valmistamiseks) tuleb ära koristada või ära kasutada. Lahtisele puuviljavaagnale tuleb kate muretseda või panna vajalikud viljad lihtsalt külmlappi eest ära. Lisaks tuleb üle vaadata kõik köögikapid ning kontrollida, et sinna paigutatud aedviljad või teraviljad ei oleks ootamatult niiskust saanud. Kui põhilisemad asjad on üle vaadatud, on aeg köögis suurpuhastus teha. Koristamise käigus tuleks eriti hoolas olla kodumasinate nagu nõudepesumasina ja pliidi ümbruses olevate vahede ning pragudega, samuti külmkapi käepidemete ja tihenditega. Kõik kokkukorjatud prügi tuleb kogu täiega välja viia, mitte prügikotid niisama tühjaks valada ning uuesti käiku võtta. Sorteerimiseks või taaskasutamiseks mõeldud pudelid, purgid ja muud topsid tuleb enne hoiustamist alati ära pesta. Tegelikult oleks parem taolisi asju kusagil väljas, mitte köögis hoida. Kõik nõudepesusvammid ja -lapid tuleb samuti ära puhastada ning üle loputada. Selleks, et seisev vesi ei hakkaks äädikakärbseid ligi meelitama, tuleks puhtaks teha ka kraanikauss ning äravoolutoru. Igaks juhuks tasub üle kontrollida valamu alune piirkond – kas ei ole kusagil ehk mõni leke või pehkinud puitu. Viimase asjana tuleb köögipindadelt koristada kõikvõimalikud pritsmed ja pudemed. Lahtised mahlapakid, kääritatud või äädikat sisaldavad tooted (nagu ketšup ja vein) tuleb külmkappi ära panna. Lisaks muule võiks soovitatavalt veel vannitoas asuvate valamute äravoolutorud ära puhastada ning lekete osas üle kontrollida. Senise elukoha elimineerimisel kolivad äädikakärbsed võimaluse korral lihtsalt järgmisse lähedalasuvasse niiskesse keskkonda ja seepärast on targem mitte ainult köögiga piirduda, vaid ülejäänud majapidamine samuti kärbsemagnetitest ning toidujäätmetest puhtaks teha.
Olemasolevatest äädikakärbestest vabanemine
Kui uute äädikakärbeste tekkimist soodustavad tingimused on kõrvaldatud, on aeg juba olemasolevate kärbeste jaoks mõned lõksud üles seada. Selleks võib muretseda nii poesmüüdava kärbselõksu või elektrilise putukatapja, aga võib ka ise lõksu valmis meisterdada. Omatehtud lõksud on niisama efektiivsed kui poe omad ning üldjuhul on neid odavam valmistada. Olenevalt olemasolevatest materjalidest võib teha eri tüüpi lõkse. Kaks kõige lihtsamat ja tõhusamat lõksu on järgnevad.
- Pudelilõks
Lõksu valmistamiseks tuleb võtta tühi plastpudel ning valada selle põhja paari-kolme sentimeetri jagu sööta (näiteks õlu, puuviljamahla, õunaäädikat) ja paar tilka nõudepesuvahendit. Teine võimalus on kasutada söödana tükikest üleküpsenud puuvilja, mis tuleks enne pudeli sisse panemist vee ning pesuvahendiga ära puhastada. Äädikakärbsed lendavad pudelisuust sisse ja upuvad kuna pesuvahend lõhub vedeliku pindpinevuse.