Vähem aevastamist – allergeenide vähendamine

2029

Tolmulestad, lemmikoomad, hallitusseened, õietolm – suuremas osas kodudes leidub kõiki neid tüütuid allergeene. Kui aevastamised on hakanud sagenema või esineb kroonilist põskkoopapõletikku, võib kurja juur olla just mõni nendest allergeenidest. Allergilise nohu sümptomite hulka kuuluvad näiteks ninakinnisus, aevastamine ja vesine eritis ninast. Kui see tundub tuttav, on aeg hakata kodus leiduvaid allergeene vähendama, et majapidamine taas elamisväärseks muuta.

Allergia tagamaad

Kõige olulisem on minna arsti vastuvõtule ning jõuda selgusele, milline allergia on kõigi nende ebameeldivate sümptomite taga. Allergiate väljaselgitamiseks tehakse vastavad testid. Kui süüdlane on leitud, saab asuda vajalike elustiili muutuste juurde.

773

Koristamine

Allergeenidele meeldib kõikvõimalikesse kohtadesse koguneda ja sinna pidama jääda. Erilise tähelepanu alla tuleb võtta paigad, kuhu väikesed lenduvad osakesed kergesti külge haakuvad nagu näiteks karvased mänguloomad ja paksud vaibad. Kõik sellised allergeenisõbralikud esemed tuleb majapidamisest eemaldada. Samuti tuleks sisse seada regulaarne koristamisgraafik ning sellele kindlaks jääda. Inimesed veedavad kolmandiku kogu elust magamistoad ja seepärast tuleb just siin eriti hoolikalt koristada. Järgnevalt mõned kasulikud näpunäited.

Voodipesu tuleb regulaarselt vahetada ja pesta. Madratsite, patjade ning isegi teatud tüüpi voodiraamide jaoks on olemas spetsiaalsed katted, mis kaitsevad tolmulestade eest. Hallituse ennetamiseks tuleb vähemalt korra kuus puhastada ka vann või dušinurk. Kui allergia allikaks on mõni lemmikloom, tuleks lemmik teatud kohtadest eemal hoida. Iga kahe kuu tagant tuleb vahetada õhksoojuspumpade filtreid. Loomaomanikud peaksid seda lausa igakuiselt tegema.

Kord nädalas tuleb majapidamine tolmuimejaga üle käia ning soovitavalt võiks tolmuimejal olla HEPA filter. Ka vaibad tuleb regulaarselt ära pesta. Hallituse ennetamiseks tuleb köögivalamut igapäevaselt puhastada ning samuti ei tohiks lasta mustadel nõudel seal liialt kaua seista. Samal põhjusel on oluline ka külmkapi sisul silma peal hoida – vana ja halvaks läinud toit on hallitusseentele suurepäraseks kasvulavaks. Prügikast tuleks iga päev tühjendada.

Muutused elustiilis

Allergiate käes kannatavad inimesed leiavad sageli abi teatud elustiili muudatustest, mis vähendavad kokkupuudet allergeenidega. Allpool on toodud mõned soovitused, mis võivad aidata allergiaid leevendada.

Vältida võiks horisontaalsete ribakardinate kasutamist. Selle asemel tuleb valida rulookardinad ja pestavad (sünteetilisest materjalist või puuvillast) kardinad. Õietolmu hooajal tuleb aknad suletuna hoida. Ventilatsioonisüsteem peaks tagama piisava õhuvahetuse. Lillepottides olev muld tuleks katta akvaariumites kasutamiseks mõeldud kruusaga, mis aitab ennetada hallituse vohamist. Pehme ja polsterdatud mööbli võiks asendada nahkkattega, plastikust, puidust või metallist mööbliga.

Kontrollida tuleb ka veetorusid. Kõik lekked tuleb viivitamatult lasta ära parandada. Duši all käies tuleb ventilatsioonisüsteem alati sisse lülitada. Tapeet tuleb asendada seinaplaatide või hallituskindla värviga. Ventileeriva pesukuivati puhul tuleks kindlasti üle kontrollida, et niiskus ikka majast välja jõuaks.

774

Kodus peituvate allergeenide vähendamine tagab öösel rahulikuma une ja laseb päevasel ajal kergemalt hingata. Pidev koristamine ja puhtus mängivad lahenduse leidmisel väga olulist rolli. Kes koristamisharjumuse käppa saab, on allergiavõitluse tegelikult juba võitnud.