Sügisesed ettevalmistused talveks

2734

Lühemad päevad ning madalamad temperatuurid on märgiks, et sügis on tõepoolest saabunud. Sügis on ideaalne aeg hooajaliste aiatööde tegemiseks. Muru ja aia korrastamine muudab üldise aiapildi kenamaks ja see on ka oluline osa normaalsest vegetatiivsest tsüklist. Mitmed taimed teevad sügise ja talve saabumiseks omi ettevalmistusi, aga neile saab iga aiaomanik omalt poolt kaasa aidata. Enne talve saabumist tuleb aia seisukorrale pisut tähelepanu pöörata ja vaadata, et pinnases ikka piisavalt toitaineid oleks.

Muru eest hoolitsemine
Sügis on kõige õigem aeg aeda katvat muru pisut poputada ja kosutada. Muru tuleb puhastada kõrtest ja oksaraagudest, seda tuleb väetada ja sügise esimeses pooles uuesti külvata. Talviseks perioodiks mõeldud väetised aitavad murukamaral tugevad ja terved juured kasvatada. Miks mitte katta muru kaitsetaimestikuga ja külvata näiteks talirukist? Sedasi püsib muru kauem ilus ja kevadel lisab talirukis mulda hädavajalikke toitaineid.

Püsilillede tagasilõikamine
Enamasti tähendab sügise saabumine suviste püsikute õitsemisaja lõppu, kuna taimede viimased energiavarud kuluvad hooaja lõpuni vastupidamiseks. Ehkki püsikute maapealsed osad võivad külmade ilmade saabudes närbuda, püsivad maa all olevad juured vägagi elujõulised. Kui püsikute närbunud ja pruuniks tõmbunud maapealsed osad võimalikult maapinna lähedal maha lõigata, ei mõjuta see juurte elutegevust ja samas muutub aed puhtamaks ja väheneb kahjurite ilmumise tõenäosus. Kõik lõikamisest tekkinud praht tuleb kokku riisuda ja ära visata. Komposti hulka võib lisada vaid ilma haigustunnusteta taimi. Eesti kliimas tuleks külmakartlikud püsikud katta multšikihiga, et neid talveks ette valmistada. Dekoratiivsed kõrrelised ja taime külge kuivanud seemned võib alles jätta – külmemal ajal lisavad nad aiale silmailu ning samas pakkuvad nad lindudele ja loomadele varju ning on neile söögipooliseks.

Maitsetaimede kogumine ja hoiustamine
Mitmesuguseid ürte saab talve jaoks korjata lausa esimeste öökülmade saabumiseni. Kui ürdid võimalikult kasvuperioodi lõpus koristada, on kindel, et nad õues hukka ei lähe. Maitsetaimi võib ka toas kasvatada ja nad on suurepärased kaunistused verandale ja köögiakna külge paigutamiseks.

Valmivate köögiviljade, üheaastaste taimede ja umbrohtudega tegelemine
Riknenud puuviljade, köögiviljaväätide ja muude üheaastaste taimede jäänuste aeda üle talve vedelema jätmine ei tule aia tervisele sugugi kasuks. Lisaks sellele, et taimne prügi on näotu vaatepilt, võib see ka kahjureid ja muid olevusi aeda meelitada ning loob haigustekitajate levikuks soodsad tingimused. Kui üheaastased taimed on närbunud ja ära surnud, tuleks nad aiast eemaldada. Närbunud taim tuleb lihtsalt koos juurtega maast välja tõmmata ja kompostihunnikusse visata. Kindlasti tuleb pisut aega ka rohimisele pühendada.

Kompostikast
Sügis on hea aeg kompostiga sina peale saamiseks. Lihtsa konstruktsiooniga kompostikaste on lihtne valmistada ning ühtlasi pakub kompostinurga olemasolu säästlikku ja praktilist lahendust paljude aiaomanike sügisesele leheprobleemile. Kompostikasti võibki täita värskete lehtede, niidetud muru ja muu haigustevaba taimse materjaliga. Kastile tuleb kaas peale monteerida ja kevadeks peaks sealt juba kasulikku komposti saama.

Pinnase eest hoolitsemine
Sügis on mullaproovi võtmiseks üks parimaid aegu. Mullaproovi abil saab oma pinnase seisukorrast põhjaliku ülevaate. Mullas kasvavad taimed saavad ju olla vaid nii terved ja tugevad, kui muld võimaldab. Mulla parandamiseks võiks sinna sügisel segada ohtralt toitaineterikast komposti või seisnud sõnnikut (mitte värsket). Sügisel mulda segatud kompost jõuab talve jooksul laguneda. Teine hea variant on kaitsetaimestik istutada. Näiteks talirukis kasvabki just jahedamate kuude jooksul ja lisab pinnasesse toitaineid.

Taimed külma talve eest varju
Külmade talvede puhu on ülimalt oluline õrnemaid taimi pakase eest kaitsta. Vastupidavamate püsikute kaitsmiseks piisab täiendava multši (kompost, õled, männiokkad, lehepuru, seisnud sõnnik) lisamisest. Õrnemad taimed tuleks katta võrkkattega. Et külmakartlikumaid taimi külmade tuulte eest kaitsta, võib katteloorist lihtsa tuuletõkke valmistada. Noorte puude kaitseks võib nende tüve ümber samuti kas spetsiaalsest katteriidest või millestki muust valmistatud tuule- ja külmatõkke ehitada. Madalakasvuliste taimede katmiseks sobivad hästi plastikust kattevahendid. Külmas kliimas tuleb ka roosidel, eriti hübriidsortidel, aidata talv üle elada. Rooside tapmiseks on küll üsna karmi talve vaja, aga nii mitmedki roosid saavad hukka hoopis tuulte ja külma põhjustatud veepuuduse tõttu. Korralikud sügisesed ettevalmistused aitavad roosidel uut kevadet võimalikult elujõulistena vastu võtta.

Istutamine
Sügis sobib muukski, kui aia koristamiseks. Sügisel võib istutada puid, põõsaid, püsikuid, sibullilli ja üheaastaseid talvetaimi. Paljud üheaastased taimed nagu teatud sorti kannikesed, lõvilõuad ja dekoratiivkapsas lisavad aiale veel sügiselgi värvi. Ühtlasi müüvad mitmed ehitus- ja aianduspoed sügisel püsikuid soodushinnaga. Parimate tulemuste saamiseks tuleks taimed maha istutada, enne kui pinnas liiga külmaks muutub.