Kikkapuu – sügisvärvid aias

7827
kikkapuu

Aiaomanikud, kes soovivad aeda mõnd kaunist põõsast, võiksid kaaluda tiivulist kikkapuud (Euonymus alatus). Madalakasvuline tiivuline kikkapuu on väga kohanemisvõimeline ning sobib aeda kaunistama nii kevadeks ja suveks kui ka sügiskuudeks, mil põõsa lehestik erepunaselt leekima lööb. Kuna tiivuline kikkapuu on talvekindel kasvutsoonides neli kuni üheksa, saab seda suurepäraselt ka Eesti kliimas kasvatada.

Tiivuline kikkapuu kui parim valik

Kõige parem on madalakasvuline tiivuline kikkapuu ehk sordinimega ’Compactus’ istutada kas päikeselisse või poolvarjulisse kohta. See kasvab ligi kahe meetri kõrguseks, aga soovi korral võib põõsast ka madalamaks pügada. Põõsa tagasilõikamiseks on kõige õigem aeg varakevad ja/või kesksuvi.

’Compactus’ on aeglase kasvuga. Põõsa lehed on umbes viis sentimeetrit pikad, ovaalse kuju ning sakilise servaga. Saagjad lehed peletavad ulukeid, kes muidu kikkapuu kallal maiustama kipuvad, ning hoiab ka teised loomad ja võõrad inimesed põõsast kaugemal. Seetõttu on tiivuline kikkapuu ka üsna populaarne hekitaim. Hiliskevadel puhkevad kikkapuul kollakasrohelised õied ja sügisel sütib see justkui põlema, kui põõsa lehed oma rohelise värvi roostepunase vastu vahetavad.