Sõstrapõõsad aias – punased ja mustad sõstrad

6589
Mustasõstrapõõsas

Sõstarde nagu punaste ja mustade sõstarde edukas kasvamine eeldab mõningaid eelteadmisi sõstrapõõsaste klimaatiliste ning muude vajaduste kohta. Järgnevalt mõned näpunäited punaste ja mustade sõstarde kasvatamiseks.

Pinnase ettevalmistamine

Sõstraistiku jaoks mõeldud istutuskoht tuleb puhastada mitmeaastastest umbrohtudest ja muudest kõrvalistest taimedest, mis võivad sõstrapõõsaga toitainete pärast konkureerima hakata.

Soovitatav on istutada korraga kaks sõstrapõõsast, eriti kui tegu on mustade sõstardega. Sõstrapõõsad on küll isetolmlejad, aga annavad rohkem saaki, kui asuvad kõrvuti risttolmlemiseks sobiva teise sõstrapõõsaga.

Enne istutamist tuleb mulla sisse segada tubli hulk komposti või seisnud sõnnikut

Istikute istutamine

Aiandisse või aianduskeskusesse taimi ostma minnes tasub eelistada kaheaastaseid istikuid.

Istutades tuleb põõsad mullaga katta viis sentimeetrit kõrgemalt kui nad aiandis ja/või istutuspotis olid. Nõrgad ja käävjad võrsed tuleb ära lõigata ning kõik ülejäänud võrsed kolmele pungale tagasi lõigata.

See võib küll mõnevõrra ekstreemsena tunduda, aga tagasilõikamine soodustab edaspidi uut kasvu ning tugeva ja sügavale ulatuva juurestiku moodustumist.

Tagasilõikamine ja hooldamine

Igal aastal pärast viljade korjamist tuleb põõsaid taas tagasi lõigata, et kindlustada hea saak järgmisel aastal. Sõstrapõõsad annavad kõige rohkem saaki üheaastastel oksadel. Seepärast on oluline igal aastal uued kasvud terveks jätta (järgmise aasta saagi jaoks) ning soodustada uute võrsete kasvu.

Teise ja kolmanda aasta oksad kannavad samuti marju, aga mitte nii palju kui esimesel aastal.

Kasvuhooaja lõppedes tuleb kõik kolmeaastased ja vanemad oksad tagasi lõigata. Katkised ja väändunud oksad tuleb eemaldada ning maapinnale liiga lähedale vajunud oksad tuleb samuti tagasi lõigata.

Marjapõõsad on sageli üsna hoogsa kasvuga ja mõned sordid kasvavad isegi kuni 180 cm kõrguseks. Oksade kärpimine ja kasvu suunamine ei lase neil aga üle käte minna ning kindlustab pideva marjasaagi.

Punased sõstrad

Võimalikud probleemid

Punaseid ja musti sõstraid tuleb pritsida lehetäide ja punase kedriklesta tõrjumiseks. Kasutada võib ka looduslikke insektitsiide. Lehevaablasi tuleb samuti insektitsiidiga tõrjuda, aga need kahjurid kimbutavad eelkõige punaseid sõstraid.

Probleeme võib tekitada ka sõstrarooste. See tekitab lehtede alla oranže padjandeid, mille tulemusena lehed üleni oranžikaks värvuvad ja ära surevad. Parim moodus roostet ennetada on osta võimalikult roostekindlad sõstrasordid.

Sõstraid ei maksa istutada valge männi lähedusse, sest see võib viia viltrooste tekkeni, mis mõjub hävitavalt nii sõstardele kui männile.

Põõsaste paljundamine

Selleks, et olemasolevaid sõstrapõõsaid paljundada, tuleb põõsastelt hiliskevadel või varasügisel sobivad pistikoksad lõigata. Pistikutel tuleb lasta esmalt vee sees juured alla kasvatada ning seejärel võib need maasse istutada. Lisaks pistikutele võib sõstraid paljundada ka vegetatiivselt võrsikute kaudu.