Saialille kasutusalad

5679

Saialill

Enamus aednikke kasvatab saialilli (Calendula officinalis) nende erkoranžidest kollaste õite pärast, kuid saialilled on orgaanilises juurviljaaias märksa rohkem kui vaid kaunis näolapp. Saialilli on võimalik korjata ning ravimtaimena kasutada. Samuti meeldib mulle nende kroonlehti taimeteede ja salatite sisse lõigata, et lisada värvi ja toitaineid. Lisaks võib saialillede kasvamine aias eemale peletada putukkahjureid ning saialille juured on kasulikud ka pinnasele, sest moodustavad mullaseentega aktiivseid sidemeid. Parim on asja juures aga see, et saan saialilli aasta aasta järel uuesti kasvatada, puistates õisikuid sinna, kus tahan järgmise lillesaagi kasvatada. Mõndades aedades kasvavad saialilled nii jõudsalt, et neid saab kasutada sügisese kaitsetaimestikuna, mille tapavad mugavalt talvekülmad. Pehmema talvega aladel jäävad taimed tihti üle talve ellu ning õitsevad kevadel uuesti.

Saialille meditsiinilised kasutusalad

Saialilli on ammusest ajast peale kasutatud nahavigastuste ravimiseks. Saialille kroonlehtedes sisalduvad rohked antioksüdandid aitavad ravida nahahaavu , lööbeid ja põletusi, kuna suurendavad verevoolu kahjustatud piirkonda ning pärsivad teisejärguliste infektsioonide teket. Saialill on aktiivne koostisosa mitmetes mähkmekreemides ning seda võib sageli näha looduslike kätekreemide ning esmaabikreemide koostises. Koduse saialillesalvi valmistamiseks tuleb esimalt kuivatada suur hulk saialilleõisi. Kuivatatud saialilleõisi võib talvel lisada ka kanade sööda sisse, see aitab neil tumedamaid munarebusid muneda. Saialilli tuleks korjata hilishommikul, kui nad on täielikult avanenud ja kaste on kuivanud, ning siis lasta neil toatemperatuuril paar päeva kuivada. Seejärel paiguta õied paariks tunniks toidukuivatisse või sooja ahju, et eemaldada ülejäänud niiskus. Pärast seda on kuivanud lilled säilitamiseks või õli sees leotamiseks valmis. Leotamiseks tuleb kuivanud lilled lihtsalt tihedalt puhtasse purki panna, need oliivõli või viinamarjaõliga üle valada ning purk soojale ja päikeselisele aknalauale paigutada. Iga päev loksutades on õli läbi kohvifiltri nõrutamiseks ja hoidistamiseks valmis kolme kuni nelja nädala jooksu. Saialilleõli võib kasutada otse löövete peal, seda oma lemmikkreemiga segada või kasutada omatehtud kreemi põhikomponendina. Üks ettevaatusabinõu: karikakarde, ambroosia ja muude nende lähisugulaste vastu allergilistele inimestele võivad saialillesalvid halvasti mõjuda.

Kuidas saialilled aias abiks on

Aeg-ajalt külastavad saialilli putukad, kuid enamik putukaid väldib seda taime, mida kasutati juba vanasti putukatõrjevahendites ühe põhilise koostisosana. Saialille õitest ja lehtedest tee keetmine ning selle putukatõrjevahendina kasutamine on tänu mitmele hiljutisele uurimusele taas tähelepanu kogumas. Poolas on saialillede kasvatamine kapspõllul aidanud lehetäide, kapsausside ja kapsaliblikate arvukusega.
Saialilledest on kasu ka maa all, kus nad loob sümbioossuhteid mullaseentega, mis muudavad taimed n-ö mullapuhastusmasinateks. Hiinas ja USA-s on leitud, et saialilled aitavad suure hulga kaadmiumiga reostunud pinnasel taastuda. Colombias ja Hispaanias on saialille kaitsetaimestikuna kasutamine vähendada ümarusside arvukust taimejuurtes.

Saialill Eestis

Ka Eestis on saialille kasvatamine vgäa populaarne. Siin kasvatatakse teda peamiselt üheaastase suvelillena. Kasvatamiseks sobib talle põhimõtteliselt igasugune muld, kuid parima tulemuse saab päikeseküllases kohas ning heas mullas.