Peterselli kasvatamine, kasutamine ning säilitamine

11320
petersell

Peterselli kasvatamine

Petersellil on pikk ja romantilise hõnguga ajalugu. Vanad kreeklased hoidsid peterselli au sees, ent kuna see oli nende jaoks püha taim, siis seda ei söödud. Rooma allikates mainitakse peterselli juba neljandal sajandil enne Kristust. Esimesel sajandil kirjutas Plinius, et ühtegi salatit või kastet ei serveerita ilma petersellita. Ehkki paljud kasutavad seda ürti kuivatatud kujul, on peterselli kõige parem siiski otse aiast korjata. Järgnevalt tulebki juttu petersellist, selle kasutusvõimalustest (nii ravim- kui maitsetaimena), kasvatamisest ja värvikast ajaloost.

Peterselli ajalugu

Petersell on kõige sagedamini mainimist leidnud ürt terves maailmas. Kreeklaste arvates oli petersell kangelase Archemoruse veri ning petersellipärgadega ehiti suuremate spordivõistluste võitjaid.
Roomlased kasutasid peterselli toitude kaunistamiseks ja maitsestamiseks. Nad asetasid peterselli laudade peale ja riputasid kaela, et ebameeldivaid lõhnasid eemale peletada. Euroopas oli keskajal levinud uskumus, et inimese tapmiseks piisab kui noppida petersellioksake ja samal ajal selle inimese nime hüüda. Ameerikasse jõudis petersell 17. sajandil ja tänaseks on see kõikjal laialdaselt levinud. Suuremalt jaolt leiab petersell kasutust maitsetaimena. Peterselli töötlemine pole aga kerge, sest poole kilo kuivatatud peterselli saamiseks läheb vaja 5,4 kilo värsket. Inimesed eelistavad jätkuvalt kuivatatud ürti värskele.

Ravimtaim

Võrreldes teiste ürtidega on samas koguses petersellis rohkem tarvilikke vitamiine. Petersell sisaldab koguseliselt rohkem C vitamiini kui apelsin. Veel on petersellis A ja B vitamiine, kaltsiumi ja rauda. Hiina ja Saksa taimeteadlased soovitavad peterselli kasutada kõrge vererõhu alandamiseks. Peterselliteed kasutatakse klistiiri tegemiseks. Tšerokii (Cherokee) indiaanlased kasutasid seda põie tugevdamiseks. Peterselli kasutatakse vaagna ja emaka piirkonna ergutamiseks ning menstruatsiooni esile kutsumiseks. Mõnel pool USAs soovitavad arstid noortele naispatsientidele põieprobleemide korral peterselliteed juua. Väidetavalt suudab petersell diureesi ehk liigset uriini eritumist kontrolli all hoida. Naha peale hõõrutuna leevendab purustatud petersell sääsehammustusest põhjustatud sügelust.
Ravimtaimena on peterselli kasutamisel ka vastunäidustusi. Rasedad naised ei tohiks seda kunagi meditsiinilistel põhjustel tarbida. Õli, lehtede, seemnete või juurte tarvitamine võib emakat stimuleerida ja põhjustada enneaegse sünnituse. Petersellis on ka palju oksaalhapet, mis võib põhjustada neerukivide teket. Peterselliõli sisaldab furanokumariine ja psoraleene ning suukaudsel tarvitamisel võivad need ühendid põhjustada äärmuslikku valgustundlikkust.

Peterselli kasvatamine

Peterselli külvatakse kevadel, kui maapinna temperatuur on vähemalt 10 kraadi. Petersell on kaheaastane taim, aga kuna teisel aastal valmivad seemned, siis enamasti suhtutakse peterselli siiski kui üheaastasesse taime. Lehtpeterselli on kahte sorti: siledate ja käharate lehtedega. Seemneid istutades, peaks taimede vaheks arvestama 30-40 cm. Kuuest taimest peaks piisama keskmise suurusega pere jaoks, nii et kuivatamise ja külmutamise jaoks jääb veel ülegi. Seemned idanevad väga aeglaselt. Seda protsessi on siiski võimalik kiirendada, kui seemned katta niiskust hoidva materjaliga ja pidevalt kasta. Enne seemnete kinni katmist võib idandamise kiirendamiseks peenrareale kuuma vett valada.
Petersellile meeldib üsna toiteaineterikas ja hea drenaažiga pinnas. Kõige paremini kasvab petersell mullas, mille pH tase on 6. Petersell vajab palju päikesepaistet, aga kasvab edukalt ka osaliselt varjus olles. Taimi tuleb pidevalt rohida ja kasta. Kui petersell õitsema hakkab, tuleb õisikud maha lõigata, et taim ei lõpetaks uute lehtede kasvatamist. Suve lõpus võib mõnedel taimedel lasta õitsema minna, et nii järgmiseks hooajaks seemneid koguda.

Korjamine ja säilitamine

Peterselli võib terve kasvuperioodi vältel tarbimiseks lõigata. Enne õisikute tekkimist tuleks petersell ära lõigata ja kuivama panna. Kuivatamiseks tuleb petersell päikse eest varjus hoida ja lõpuks mikrolaine- või tavalisse ahju panna. Kuivanud petersellilehed võib käsitsi puruks teha ja säilitada tuleks neid õhukindlates anumates. Siledate lehtedega n-ö Itaalia petersell sobib kuivatamiseks paremini, kuna sel on tugevam maitse.
Retsept peterselliga
See petersellimäärde retsept sobib hästi leiva ja saiaga.
Peterselli, sidruni ja küüslaugu määre:
• 6 peeneks hakitud küüslauguküünt
• 6 supilusikat peeneks hakitud värsket peterselli
• 6 supilusikat saiapuru
• 6 supilusikat pehmet võid
• ühe sidruni mahl
• sool ja pipar
Küüslauk, petersell, saiapuru, või ja sidrunimahl tuleb ühtlaseks massiks segada ning seejärel soola ja pipraga maitsestada. Määre sobib hästi lihade maitsestamiseks ning ka leivakatteks. Seda võib kasutada tavalise või asemel.
Petersell on mitmekülgne ürt, millega on hea toitu kaunistada ning milles on ohtralt vitamiine ja mineraale. Peterselli tasub kasvatada isegi akna peal lillepotis.