Näpunäiteid mustvalgete fotode tegemiseks

2925

Mustvalgetel fotodel on ka digiajastul võime vaatajas tugevaid tundeid esile kutsuda. Õigupoolest on mustvalgete fotode tegemiseks üsna mitu head põhjust: nad lisavad kujutatule emotsionaalsust ja jõudu (ning varjavad kokkusobimatud värvid), toovad esile pildistatavate esemete ja inimeste ilu ning muudavad kujutise teravamaks.

Fotograafiahuviliste jaoks ei suuda miski mõjuda nii eluliselt ja inspireerivalt kui mustvalged portreed ning vaikelud. Mitmed fotokunstnikud eelistavadki just mustvalgete fotode jõulisust ja dramaatilisust. Amatööridest huvilised võivad omakorda nende eeskuju järgida ning ka kõige tavapärasemad esemed fotodel kütkestavateks muuta. Mustvalged fotod võivad tõepoolest väga hästi välja kukkuda, olgu teemaks siis väikesed lapsed või hoopis linnavaated.

Kontrastidega katsetamine

Üks võimalus võimsa emotsionaalse laenguga fotode tegemiseks on kontrasti peale panustada. Mustvalgete fotode puhul on tumeda ja heleda erinevus eriti oluline ja kõrget kontrasti kasutades saab luua väga pingsaid ja dramaatilisi fotosid. Eelkõige sobib see esemete pildistamiseks, sest kontrastid ei pruugi inimeste puhul just kõige meelitavamalt mõjuda. Normaalne kontrasti seadistus loob kõige realistlikuma vahekorra musta ja valge vahel. Madalamaks seatud kontrast lisab pildile halle toone, mis omakorda aitavad inimesi fotogeenilisemaks muuta ja seetõttu sobib madalam kontrast hästi portreede tegemiseks. Sageli näevadki mustvalged fotod paremad välja just madalama kontrastiga, sest see aitab vähendada kõrgema kontrastiga piltidele iseloomulikku pildimüra ja teralisust.

Mustrite kasutamine

Tavapäraste sünnipäeva- ja väljasõidupiltide tegemise asemel võiks katsetada silmatorkavate mustritega nagu poolenisti kinnine roosinupp või talvine puu valgel taustal. Mustvalged maastikufotod võivad olla lausa hingematvalt kaunid. Seejuures ei piisa mustvalgete fotode tegemisel alati õige fookuse leidmisest. Huvitavama ja jõulisema pildi saamiseks võiks katsetada erinevate nurkade ja kompositsioonidega. Lisaks kujunditele ja piirjoontele toovad mustvalged fotod esile ka erinevate esemete tekstuuri. Miks mitte katsetada näiteks mõne loodusliku objekti nagu puukoore pildistamisega? Vaatajal on mustvalgele kujutisele lihtsam keskenduda ja detaile noppida.

Valgus

Hea valgustus on mustvalgete fotode tegemisel ülioluline, sest valgus toob esile kujundid, mustrid, tekstuuri ning lisab fotodele kontrasti. Kõige sobivama tulemuse jaoks tuleb valguse roll enne foto tegemist põhjalikult läbi mõelda ja proovida luua just selline valgustus, mis pildil kujutatu paremini esile tooks. Dramaatilisemate ja tundelisemate fotode loomisel on sageli abi külgvalgustusest, kuna tekkiv peegeldus (näiteks käsivarrelt või puuoksalt) lisab pildile sügavust ja jõulisust

Värvilisest mustvalgeni

Digikaamera omanikel on alati võimalus teha häid mustvalgeid fotosid värvifotode baasilt. Selleks tuleb foto esmalt värviline teha ja siis valikutest mustvalgeks seadistada. Kui tegu on vaid mustvalgeid pilte tegeva fotoaparaadiga, võiks proovida kujutist enne nupule vajutamist enda vaimusilmas mustvalgena ette kujutada.