Mutitõrje ilma ekstreemsete vahenditeta

4052

Aeda sattunud muttide tõrjumiseks on inimlikumaidki mooduseid kui nende hävitamine. Siinses juhendis tulevadki vaatluse alla erinevad võimalused muttide tõrjumiseks, mis ei eelda loomakeste tapmist. Esimeseks märgiks aeda elama asunud muttidest on siin-seal muru seest paistvad väikese mullahunnikud. Enne kui mutte ja nende kätetööd maapõhja vanduma hakata, tasub siiski meeles pidada, et tegelikult aitavad mutid aias leiduvate putukate hulka kontrolli all hoida. Kui mutte aga liialt palju saab, on nende tekitatud kahju suurem kui kasu.

Käikude üleujutamine

Üks võimalus muttide püüdmiseks on nende maa-alused käigud veega üle ujutada. Selleks tuleb lihtsalt aiavooliku ots käiku torgata ja vesi jooksma panna. Lõpuks sunnib see mutte käigu teisest otsast maapinnale tulema ning seejärel saab loomakesed juba mõne suletava nõu sisse püüda. See töö on siiski parem mitmekesi ette võtta, kuna võib juhtuda, et mutid tulevad maapinnale üksteisest üsna kaugel. Käikude ujutamine on küll kahtlemata vanamoodne, aga siiski parim variant neile, kes ei taha investeerida kallimatesse tõrjevahenditesse ja lõksudesse.

Eluspüügilõksud

Eluspüügilõksude ülesseadmine on samuti üsna odav moodus muttidest vabanemiseks. Selleks tuleb varuda paraja suurusega purk või tops ning kaevata üks mutihunnikutest piisavalt lahti, et purgi saaks seada mutikäigu alla – purgi äär peaks jääma käiguga tasa. Hea õnne korral satub mutt mööda sama käiku uudistama ja kukub peagi lõksu. Lõksu tõhusust vähendab aga see, kui sinna peaks päevavalgust ulatuma. Seepärast tuleb kõik (kaevatud) avaused lõksu ümber kinni katta. Vastasel juhul reedab valgus mutile, et asi pole nii, nagu näib.

Tõrjevahendid

Aianduspoodidest leiab mitmesuguseid tõrjevahendeid, mis aitavad mutte aiast eemale hoida ilma neile kahju tegemata. Üks selline vahend on näiteks kastoor- ehk riitsinusõli. Muttide tõrjumiseks pole vaja muud teha, kui segada riitsinusõli veega ning saadud segu üle aia pritsida. Selleks, et õli korralikult maapinda jõuaks, tuleb aed veel teinegi kord üle pritsida, aga siis juba ainult veega. Protseduuri tuleb korrata vaid juhul, kui vahepeal on vihma sadanud.

Mutte peletavad taimed

Teatud taimedel on samuti omadus aeda kolinud mutid minema peletada. Nii näiteks tekitab kamtšatka püvilillede ja küüslaugutaimede sibulate lõhn muttides sügavat vastumeelsust. Muttidest vabanemiseks tuleks üht või mõlemat taime lihtsalt aia erinevatesse kohtadesse istutada ning oodata, kuniks mutid ise vabatahtlikult mujale kolivad.