Münt kui looduslik putukatõrjevahend

3599

Münti saab kasutada odava ning tõhusa ent samas mittetoksilise putukatõrjevahendina. Eriti hea on see näiteks sääskede, sipelgate ja kärbeste peletamiseks. Putukatõrjevahendina saab seda erineval kujul kasutada nii toas kui aias.

Näpunäide. Kui münte koduaias kasvatada, on tegu veelgi odavama lahendusega soovimatute putukate tõrjumiseks. Sellisel juhul tuleb aga arvestada müntide vohava kasvuga. Taimepuhmad ajavad end üllatavalt kiiresti laiali ning katavad kerge vaevaga suure maa-ala. Seepärast tasub münte istutada maasse kaevatud silindri (näiteks suur ilma põhjata kohvipurk) sisse, et nad kogu aeda ei vallutaks.

Mündikotike

Lõhnava mündikoti jaoks tuleb lihtsalt varuda väikeseid riidest kotikesi ning need mündilehtedega täita. Kotid tuleb omakorda erinevatesse kohtadesse laiali paigutada – eriti just kärbeste kogunemiskohtade juurde. Kottidesse pannes tuleks lehed näpu vahel katki rebida, et putukatele ebameeldivad eeterlikud õlid lenduma pääseksid.

Purustatud mündilehed

Sipelgate tõrjumiseks tuleb probleemsete kohtade juurde raputada kuivatatud ja purustatud mündilehti.

495

Näpunäide. Kel pole omast käest piparmünti võtta, võib puru saamiseks kasutada ka piparmünditeega teekotikesi.

Pihustatav putukatõrjevahend

Omatehtud putukatõrjevahendi valmistamiseks läheb vaja viis osa piiritust ja üks osa piparmündiõli. Saadud segu tuleb veepritsi sisse valada ning enne õue minekut üle kogu keha pritsida.

Teine võimalus on kasutada tõrjevahendi valmistamiseks värskeid piparmündilehti ja tsitruseliste koori (apelsini või sidruni omi). Lehed ning koored tuleb väikese panni peale valada, veega katta ja keema ajada. Seejärel tuleb segul lasta veel öö läbi panni peal tõmmata. Hommikul võib vedeliku ära kurnata, võrdse osa piiritusega segada ning veepritsi sisse valda.

Mündid ja teised huulõielised

Tüütute sääskede peletamiseks tasub aeda istutada erinevaid münte aga ka muid tugevalõhnalisi huulõielisi nagu näiteks halli hiidiisopit. Üle aia paigutatud mündid ja huulõielised ei lase sääskedel ega muudel putukatel aias võimust võtta. Kui sääsed muutuvad iseäranis tülikaks või on niisama tahtmine aed mõnusa aroomiga täita, võib mõned lehed möödaminnes katki tõmmata ning lasta eeterlikel õlidel üle kogu aia kanduda.

496

Näpunäide. Kasvuhooaja lõppedes tuleks mündid maapinnalt ära lõigata ja kasvukohale talveks pisut komposti panna.

Koduloomade kaitseks

Münte saab kasutada ka kasside ja koerade putukate eest kaitsemiseks. Selleks tuleb mõned mündilehed õlide vabastamiseks katki teha ning kassi või koera kasukas enne looma õue laskmist purustatud lehtedega üle hõõruda.

Mündid on tõhusad abilised putukate tõrjumisel ning nende kasutamine on täiesti ohutu. Igaühel on võimalus ülaltoodud õpetusi järgi proovida ja ise veenduda, et putukate peletamiseks ei pea sugugi kasutama tugevatoimelisi kemikaale. Lisaks putukavabale majapidamisele täidavad mündid kogu ümbruse mõnusa aroomiga.