Muru õhutamine

5982
Muru õhutamine

Nii nagu inimesed ja muud loomad-taimed, armastavad ka muruplatsid värsket õhku. Hingav muru on tervem ja nägusam. Selleks, et muru talve kenasti üle elaks ning kevadel taas esinduslik välja näeks, tuleb seda sügisel õhutada. Järgnevalt pisut sellest, miks muru õhutamine hea on ja kuidas seda teha.

Miks õhutada?

Aja jooksul pinnas tiheneb ning taimede juured ei suuda enam piisavalt sügavale tungida, et hankida eluks vajalikke toitaineid. Sademed ei jõua sellisele kõvale ja tihenenud maapinnale langedes enam mulda imenduda ja nii voolab vesi ära madalamatele pindadele (või rentslisse) ja tulemuseks on kuivav ning pruuniks tõmbunud muru.

Muru õhutamisega lüüakse pinnasesse n-ö õhutusaugud, mille kaudu vesi ja õhk mullani pääsevad ning seda pehmemaks muudavad. Nii on juurtel taas kergem niiskust ja toitaineid leida. Õhutatud muru on märksa vähem vastuvõtlik seenhaigustele ning on samal ajal parem keskkond kasulike mikroorganismide arenguks, kes lagundavad näiteks mahaniidetud liblesid, tagades sedasi murule toitainetevaru.

Kuidas aru saada, millal muru õhutamist vajab?

Õhutamisvajaduse kindlakstegemiseks on üks lihtne test – võtke lihtsalt vana kruvikeeraja ja torgake see muruplatsi erinevates kohtades otsapidi maasse. Kui kruvikeeraja metallist ots libiseb hõlpsalt pinnasesse, siis on olukord kontrolli all. Kui kruvikeerajale tuleb aga kõva survet avaldada, siis on pinnas suure tõenäosusega kokku pressitud ja seda tuleks õhutada.

Õhutamisvajadusest võib märku anda ka see, kui varasemalt tihe murukate on ilma selge põhjuseta (nagu veepuudus või vähene päikesepaiste) hakanud hõrenema. Kui väetamisrutiini pole muudetud, aga muru ei taha kuidagi lopsakaks ja roheliseks muutuda, siis tuleks seda õhutada. Lisaks tasub vihmahoogude ajal jälgida, kas vesi imbub maasse, või voolab ära. Tihe pinnas ei jõua suurt hulka niiskust endasse imada, nii et vihmavesi lihtsalt jookseb ära, jättes muru päikese saabudes kuivama ja kolletama. Muru õhutamine aitab ka sambla tekke vastu.

Kuidas muru õhutada?

Muruõhutajaid ehk aeraatoreid saab soetada suurematest aia- ja tehnikapoodidest, aga neid on reeglina võimalik aiatehnika rendiga tegelevate ettevõtete kaudu ka laenutada. Muruõhutaja kasutamise juures pole muud kunsti, kui et tuleb masinaga edasi-tagasi üle muruplatsi käia (nagu niidaks). Kogu töö saab enamasti tehtud vähem kui poole päevaga. Õhutajad koosnevad silindrikujulise pöörleva aluse külge kinnitatud seest õõnsatest teradest. Need õhutusterad tõmbavad maa seest väikeseid mullatorte välja, tekitas sedasi terve hulga väikeseid auke, mille kaudu õhk ja niiskus pinnaseni pääsevad.

Kõige õigem aeg muru õhutamiseks on viis-kuus nädalat enne esimeste talvekülmade saabumist või paar nädalat enne sügisväetise pealekandmist.