Sisukord (vajuta et avada)
Maasikataimede istutamine ja ümberistutamine on võrdlemisi lihtne, olgu tegu siis istutuspoti jaoks liialt suureks kasvanud, toast õue või õues tuppa tõstetavate taimedega. Kogu protsessi juures tasub siiski silmas pidada paari olulist näpunäidet.
Millal ja kuhu istutada
Maasikatele meeldib hea drenaažiga pinnas. Kõige paremini tunnevad nad end tõstetud peenardes. Samuti tuleks mulla sisse segada orgaanilist multši või muud looduslikku materjali. Selleks on vaja peenra peale viie kuni kaheksa sentimeetri paksune kiht multši laotada ning pinnas umbes 30 sentimeetri sügavuselt läbi kaevata. Viimast võib teha nii tavalise labida kui motoriseeritud abivahenditega (kel vastav võimalus).
Olemasolevaid maasikataimi või -peenart ümber istutades tuleks seda teha varasügisel. Sel moel jõuavad taimed enne talvisesse puhkeseisundisse minemist korralikult juurduda. Uute taimede puhul tuleks istutamistöödega tegeleda varakevadel, pärast viimaseid öökülmasid.
Näpunäide. Maasikad kasvavad meelsamini muust maapinnast kõrgemale tõstetud peenardes, kus mulla seisukorda on hõlpsam jälgida.
Loe ka: Kuidas maasikaid kahjurite eest kaitsta
Peenrakangas
Peenrakanga kasutamine aitab pinnast niiskena hoida ning ennetab umbrohutaimede vohamist. Kangas tuleks lõigata selliselt, et see kataks terve peenra. Vajadusel tuleb peenrakangas aga mitmeks lõigata ning laotada selliselt, et tükid omavahel pisut kattuksid.
Kui peenrakangas paigas, tuleb selle sisse maasikataimede jaoks paraja suurusega X-kujulised sisselõikeid teha. Suurte taimede puhul peavad lõigatud augud mõistagi suuremad olema kui noorte taimede puhul. Aukkude vahele tuleks jätta umbes vähemalt 20-30 sentimeetrit ruumi, aga konkreetne vahemaa oleneb juba maasikasordist.
Kaevamine ja väetamine
X-sisselõigete kolmnurksed lõikekohad tuleb peenrakanga alla silma eest ära lükata ning kaevata selle koha peale maasikataime juurepalli jaoks paraja suurusega auk. Seejärel tuleb augu sisse lisada puu- ja juurviljade jaoks mõeldud universaalväetist. Õige vahekorra jaoks tuleb järgida pakendil olevaid õpetusi, aga igasse auku tuleks enne maasikataimede istutamist lisada umbes poole tassi jagu valmis väetisesegu.
Näpunäide. Maasikad tunnevad end kõige paremini mullas, mille pH tase jääb vahemikku 5.8 kuni 6.2.
Istutamine
Maasikate istutamine ei erine mis tahes muude taimede istutamisest. Potis olevate maasikataimede puhul tuleb pott tagurpidi keerata ning taim selliselt sõrmede vahele haarata, et juurepall jääks peo peale. Seejärel tuleb potti pisut väänata või sellele koputada, et maasikataim tervena kätte saada. Taim tuleb istutada sama sügavale kui potis ehk ülejäänud maapinnaga tasapinnaliselt. Õhutaskute vältimiseks tuleb muld istutatud taime ümber tihedalt kokku suruda. Viimase asjana tuleb eelnevalt kanga alla keeratud X-lõiked tagasi oma kohale sättida.
Näpunäide. Selleks, et taimed ikka terved püsiksid, tuleb vaadata, et nad nädalas korra vähemalt viie sentimeetri sügavuselt kastetud saaks.
Loe ka: Uued maasikataimed võsunditest
Täiskasvanud taimede puhul on oluline, et taimede juured ümberistutamisel liialt kahjustada ei saaks. Katkised juured tuleb aiakääridega tagasi lõigata. Liialt mullaste juurtega maasikataimed võib otsapidi veeämbrisse tõsta. Kui üleliigne muld on küljest tulnud, saab juured kenasti kokku koguda ja taime oma kohale istutada. Värskelt istutatud maasikataime ümber tuleb pinnas korralikult kokku suruda.
Multšimine
Maasikapeenra võiks katta lahise multšiga, näiteks õlgede, kuivanud lehtede või turbasamblaga. Seejuures ei sobi multšiks aga värskelt niidetud muru, sest see kipub hallitama ning hakkab peenrakangast liialt kokku suruma, takistades seega õhu liikumist ning soodustades seente kasvu.
Täpsemaid soovitusi erinevate maasikasortide kasvatamiseks saab kohalikest aianditest ja aianduspoodidest.