Lillede kastmine puhkusele sõites

7175

Puhkusele minnes ei tohi ära unustada kodus aknalauale jäävaid toataimi. Järgnevalt tulebki juttu erinevatest kastmissüsteemidest. Kui taimi on palju, võib mitmete kastmisseadmete ostmine üsna kalliks kujuneda. Samuti ei tööta kõik seadmed alati päris nii tõhusalt, kui reklaamis kinnitatakse. Puhkusele minnes võib taimede kastmiseks kasutada ka omatehtud kastmissüsteeme. Õige lahenduse korral ei pea kodust ära sõites enam kunagi janusse surevate toataimede pärast muretsema.

Isekastvad lillepotid

Taolisi lillepotte müüakse üldjuhul suuremates aianduskeskustes, aga need ei ole sugugi odavad. Kui kastmist vajavaid taimi on palju, pole ilmselt tegu kõige sobivama lahendusega. Kui taimi on vaid üks või kaks, siis on automaatselt kastva lillepoti muretsemine üsna hea investeering. Taolistel automaatsüsteemidel võivad olla erinevad toimimismehhanismid, aga enamasti tuleb taim lihtsalt poti sisse panna ja pott veega täita. Lillepoti külje peal on sellisel juhul tavaliselt väike ava, kust saab vett juurde lisada. Vett vabaneb vähehaaval ja taim saab regulaarselt kastetud.

Kilekotimeetod

Vähesed teavad, et tegelikult tulevad taimed lühikest aega toime ka suletud keskkonnas, näiteks kilekoti sees. Suletud keskkond aitab taimel niiskust hoida. Tegu on võrdlemisi lihtsa meetodiga ning see tõepoolest töötab. Enne puhkusele sõitmist tuleb kõik toataimed lihtsalt eraldi kilekottide sisse panna. Seejuures peavad kotid olema piisavalt suured, et mitte taimede lehestiku vastu puutuda. Selleks, et kilekott paremini vormi hoiaks, võib lillepoti juurde panna paar-kolm puuoksa, mis kotti toetaksid. Viimase asjana tuleb taimed korralikult ära kasta ja kilekotid pealt kinni siduda. Taoline meetod hoiab taimed elus kõige rohkem nädal aega, nii et puhkust planeerides tuleb sellega arvestada.

Kastmismatt

Alt kastmiseks mõeldud kapillaarmatid sobivad kasutamiseks ainult siseruumides. Enamasti on altkastmismatid valmistatud vildist ning nad suudavad endasse imada arvestataval hulgal vett. Kastmismatid pole just kõige odavam, aga kindlasti mitte ka kõige kallim valik. Igal juhul on neist palju kasu ja nad on oma hinda väärt. Enamasti leiab kastmismatte suurematest aianduskeskustest või e-poodidest.
Matt tuleb esmalt vanni või kraanikaussi panna ja kraan nii palju lahti keerata, et matile pidevalt natuke vett niriseks. Seejärel võib toataimed sinna peale tõsta, et nad matti seest vajadusel vett saaksid imada.

Töötlemata telliskivisid kasutav kastmissüsteem

Selle kastmissüsteemi ülesseadmiseks tuleb esmalt kaks saunalina pikkupidi kokku voltida ja vanni põhja panna. Seejärel tule telliskivid saunalinade peale asetada (mida rohkem toataimi, seda rohkem telliseid). Nüüd tuleb vanni põhi täita leige veega (nii et tellised oleksid peaaegu kaetud) ja taimed ilma alustaldrikuteta telliste peale asetada. Tellised imavad ümbritsevat niiskust endasse ja annavad taimedele piisavalt vett, et mõnda aega vastu pidada.
Puhkuse ajal taimede eest hoolitsemiseks on mitmeid erinevaid meetodeid. Tuleb vaid leida enda vajadustele sobivaim lahendus ja seda kasutada.