Liigesehädade vastu

1624

Kuna mitmed viimastel aastatel ilmunud uuringud on toonud välja seosed liigesehädade leevendamiseks mõeldud ravimite ning südame-veresoonkonnahaiguste vahel, pöördutakse abi saamiseks üha enam alternatiivsete lahenduste poole.
Järgnevalt mõned lihtsad näpunäited liigesehädade leevendamiseks:

  • Harjutused ja trenn.Õigete harjutust tegemine on hea moodus tagada liigeste liikuvus. Ühtlasi pakub parem lihastoonus liigestele rohkem tuge. Nõtkuse säilitamiseks tasub proovida mitmekesist liikuvust võimaldavaid treeninguid nagu jooga ja tai chi.
  • Liigne kehakaal mängib liigesehädade tekkimisel ning süvenemisel olulist rolli ja sunnib niigi koormatud liigeseid veel lisakilode survet kandma. Seepärast on äärmiselt oluline toituda tervislikult ning jälgida oma kaalunumbrit. Inimestel, kes ületavad soovituslikku kehakaalu enama kui 20% ulatuses kipub liigestega sagedamini probleeme olema.
  • Ebapiisav uni võib samuti liigeseprobleemidele kaasa aidata. Kui öösel ei õnnestu mingil põhjusel vajalikku unenormi täis saada, tasub proovida päevasel ajal 20-30 minuti pikkuseid uinakuid teha. Unepuudusest tuleks kindlasti ka perekarstile rääkida.
  • Kroonilised liigesehädad viivad sageli kõrgenenud stressitasemeni. Stress aga põhjustab lihaspingeid ning süvendab liigesevaevusi. See omakorda annab teed veel täiendavale stressile. Äärmiselt oluline on see nõiaring õigete lõdvestusvõtetega ära lõhkuda.
  • Värskete uurimuste kohaselt on liigeste tervena hoidmisel lisaks regulaarsele trennitegemisele oma osa ka õigete toidulisandite tarvitamisel.

Kaks peamist ühendit, mis aitavad liigeseid ja luid tervena hoida on glükosamiin ning kondroitiinsulfaat. Kombineerituna soodustavad need ained kõhrede taastumist ja parandavad liigeste liikuvust.

Kalaõli sisaldab omega-3 rasvhappeid, mis samuti aitavad liigeseid tugevdada.

MSM ehk metüülsulfonüülmetaan on toidulisandina tarbitav väävliühend, mida leidub palju just sidekoes ja see on oluline komponent kõhrkudede juures. SAM ehk S-adenosüül-metioniin on aga loodusliku päritoluga ühend, mis soodustab glutatiooni tootmist ning see omakorda aitab toetada organismi antioksüdantide süsteemi ja tugevdada liigeseid.

Harjutused, õige toitumine, küllaldane uni ja toidulisandite tarbimine aitavad kõik kaasa liigesevaevuste leevendamisele.