Kuus põhjust, miks valida just LED- lampidega välivalgustid

2673

Ukseavasid ja muid sissekäike valgustavad välivalgustid suurendavad koduomanike kindlustunnet. Kuna neid võidakse igal õhtul öö läbi põlemas hoida, on oluline valida välitingimustesse kõige sobivam valgusti. Kõige soovitatavam on kasutada just valgusdioode ehk LEDe. Oma toimimispõhimõttelt on LED pooljuht. Alul kasutati valgusdioode indikaator-tuledena teatud kodumasinates, aga tänapäeval on nad palju intensiivsema valgusega ja neid on võimalik ühendada üheks lambiks. Sellistes valgustites vabaneb elektronidest energia valguskvantide ehk footonite kujul ja valguse värv oleneb nende footonite lainepikkusest.
Järgnevalt tuuakse välja põhjused, miks hõõg- ja luminoofoorlampide asemel on parem kasutada LED-lampe.

Energiasäästlikkus
LED-välivalgustid on muudest poest saadavatest lampidest (näiteks hõõg- ja luminofoorlambid) kulutõhusamad.
Hõõglampides läbib elektrivool klaaskolvi sisse pandud volframist hõõgniiti. Seda sorti lampide valgus on kergelt kollakat tooni ning jääb LED-lampidele valgusviljakuse poolest igal juhul alla. Hõõglampide madalam võimekus tuleneb peaasjalikult sellest, et ligi 90% kasutatavast elektrist muudetakse soojuseks, mitte valguseks.
Luminofoorlambid hakkavad valgust tootma, kui elektrivool läbib klaaskolvis või-torus olevaid elavhõbeda või gaasi elektrone. Sellise lambi valgus on valget tooni ja need lambid sobivad välivalgustiteks paremini kui hõõglambid. Samas muundub ka luminofoorlampide puhul osa elektrienergiast soojusenergiaks.

Lihtne hooldada
Lisaks sellele, et LED-lambid on kulutõhusad, on neid ka lihtne hooldada. Kuna neil on pikk eluiga, ei ole neid vaja pidevalt välja vahetada. Hõõglambid põlevad sagedamini läbi ja lambipirne tuleb tihti vahetada. Luminofoorlampide eluiga jääb 1200 ja 20 000 tunni vahele, ent teatud aja möödudes hakkavad ka need tuhmuma.
LED-lambid kasutavad vähem energiat ja toodavad vähem soojust. LED-lampide eluiga jääb vahemikku 25 000 kuni 100 000 tundi ning seega on neid väga mugav kasutada ja hooldada.

Kulumiskindlus
LED-lampidest võib kombineerida kompaktse valgusti, ilma et dioodide vastupidavus väheneks. Neid on ka raskem lõhkuda, sest erinevalt klaasümbrisega hõõg- ja luminofoorlampidest pole neil klaasist komponente. Võrreldes teiste lampidega, peavad LED-lambid välitingimustes paremini vastu ja on vibratsioonikindlamad.

Suurem kindlustunne
Seoses LED-lampide töökindlusega ei pea neid tõenäoliselt väga sageli välja vahetama ja see annab koduomanikele teatava kindlustunde. Samuti pole kuigi tõenäoline, et LED-lampidest valgustid keset ööd või varahommikul järsku üles ütlevad.

Ohutus
Erinevalt luminofoorlampidest ei sisalda LED-lambid tervisele ohtlikku elavhõbedat, mis võib põhjustada hingamisteede, nägemise ja käitumisega seotud probleeme ning isegi surma.

Dekoratiivsus
Kuna LED-valgustid koosnevad tegelikult hulgast üksikutest dioodidest, lisandub muudele praktilistele eelistele veel ka dekoratiivne väärtus. Vastavalt sätituna, võivad LED-valgustid veranda või ukseava veetluse tõeliselt esile tuua.