Sisukord (vajuta et avada)
Koriander on praeguse aja maitsetaimedest üks omapärasemaid. Pika ajalooga koriander on oma algse nimetuse tegelikult saanud lutikate järgi – mõlemad eritavad sarnast aroomi. Seda on kasvatatud juba üle 3000 aasta. Ilmselt piisab nii mõnegi inimese jaoks pelgalt lutikatega toodud lõhnavõrdlusest, et see ürt maha kanda. Üllataval kombel kasutatakse koriandrit aga ka parfüümide ja kosmeetika valmistamisel. Selle huvitava taimega tasub põhjalikumalt tutvust sobitada. Siin pööratakse tähelepanu nii koriandri ajaloole, selle kasutamisele (nii ravim- kui maitsetaimena), kasvatamisele, korjamisele ja säilitamisele.
Koriandri ajalugu
Koriandriseemneid on leitud Vana-Egiptuse hauakambritest. See on üks esimesi maitsetaimi, mida vanades kirjalikes allikates mainitakse. Koriandrist rääkivad sanskriti ürikud pärinevad ajast 1500 eKr. Piiblis, täpsemalt Moosese teises raamatus, kirjeldatakse, kuidas manna „oli nii valge nagu koriandri seeme“. Arvatakse, et heebrealased võtsid koriandri Egiptusest kaasa ja hakkasid seda tugevamaitselist ürti kasutama paasapühade kombestiku osana. Koriandrit on maininud ka Kreeka ja Rooma arstid, eelkõige Hippokrates, kes valmistas sellest erinevaid ravimeid. Roomlased hindasid koriandrit ka liha säilitamiseks kasutatud äädika maitselisandina.
Koriander levis koos roomlastega üle terve Euroopa. See oli ka üks esimesi vürtse, mis Ameerikasse jõudis.
Koriander ravimtaimena
Koriandrit on kasutatud mao ülihappesuse ja seedehäirete korral. Koriandril on ka kerge puhitusevastane toime. Purustatud seemnetest tehakse reuma ja liigesepõletike leevendamiseks kuumi mähiseid. Traditsioonilises India meditsiinis kasutatakse koriandrit diureetikumina. Rahva- ja holistilises meditsiinis otsitakse koriandrist abi aga kõhukrampide korral. Tänapäeval kasutatakse koriandrit mitmete ravimite maitseomaduste parandamiseks (kibeduse peitmiseks) ja ravimite tarvitamisest tingitud kõhuhädade leevendamiseks.
Koriander maitsetaimena
Köögis leiavad kasutamist kõik koriandri osad. Seda kasutatakse palju erinevate rahvuslike roogade juures. Toitudele lisatud koriander annab justkui tugeva salvei ja terava sidrunise maitse. Koriander on levinud näiteks araabia köögis. See kuulub ka tuntud Inda vürtsisegu, garam masala koostisainete hulka. Egiptuses lisatakse koriandrit traditsioonilise eelroa, dukka sisse. Tai köögis kasutatakse koriandrijuurt salatite ja kastmete vürtsitamiseks.
Koriander sobib hästi peetide, sibulate, merekarpide, austrite, vorstide ja kartulitega. Terveid või purustatud seemneid kasutatakse ka marineerimise ja hapendamise juures. See lisab omapärase värvingu veel näiteks munadele, juustudele, tšillikastmetele ja teravale avokaadosalatile (guacamole). Koriandri lehed, juured või seemned sobivad marinaadide, tomatisuppide, hautiste ja karriroogade sisse.
Poest võib koriandriseemneid leida nii tervel kui purustatud kujul. Eelistada võiks siiski terveid seemneid.
Koriandri kasvatamine
Koriander on üheaastane taim ja kasvab umbes 60-90 cm kõrguseks. Piki taime läikivat vart jooksevad peened sooned. Ülemised lehed on väikesed ja selgelt välja joonistunud, alumised aga ümarad ja sakilise servaga. Olenevalt külvamisest õitseb koriander kas varakevadel või kesk- kuni hilissuvel. Koriandritaimedele meeldib hea drenaažiga toitainerikas ja liivane pinnas. Mulla pH tase võiks olla 6.6. Koriander on päikeselembene, ent kasvab hästi ka poolvarjulises kohas.
Kõige targem on kasvatata koriandrit seemnest. Seemned külvatakse umbes 1-1,5 cm sügavustesse vagudesse kevadel, kui miinuskraadide ohtu enam ei ole. Ridade vahe peaks jääma vahemikku 13-23 cm. Koriandriseemned idanevad väga aeglaselt, nii et need võib ka sügisel mulda panna. Noored taimed tuleb kindlasti umbrohust vabad hoida. Koriandrit ei tohi üleväetada. Liialt lämmastikurikkas keskkonnas jäävad seemned maitsevaesemaks.
Koriandri korjamine ja säilitamine
Õige aeg koriander peenra pealt ära koristada on siis, kui taime lehed ja õied on pruuniks tõmbunud, aga seemned pole veel kukkuma hakanud. Selleks ajaks on vähenenud ka spetsiifiline aroom. Taimed tuleb maapinna lähedalt ära lõigata ja kimpudena kuivama riputada. Kimpude alla tuleb kukkuvate seemnete püüdmiseks asetada kandik või paber. Enne kasutamist peavad seemned olema korralikult ära kuivatatud. Vastasel juhul on neil mõru maitse. Kõige hõrgum maitse on ülemistel väikestel lehtedel. Paraku säilivad koriandri lehed üsna halvasti. Seemned säilivad õhukindlate purkide sees aga suurepäraselt.
Kokale
Kalale saab väga maitsva marinaadi, kui segada kokku pool teelusikat koriandriseemneid, kaks jahvatatud vürtsitera, ühe sidruni mahl ja pisut oliiviõli. Kala tuleb pooleks tunniks saadud segu sisse marineerima jätta ja siis grillile visata. Pool teelusikat jahvatatud koriandrit sobib suurepäraselt banaanileiva ja piparkoogitaina sisse. Lehed sobiva hästi ka linnu- või lambaliha juurde käiva kastme sisse.
Koriander sobib igasse maitsetaimeaeda. Seda on kerge kasvatada (ei nõua suuremat hoolt peale rohimise) ja hea toiduvalmistamise juures kasutada. Miks mitte saabuval kevadel mõned koriandriseemned mulda pista?