Kõige olulisemad tööd, mida enne talve teha

2218

Selleks, et muru ja aed ka järgmisel kevadel kenasti korras oleks, tuleb sügisel natuke ennetava hooldusega tegeleda. Järgnevalt esitatud nimekirjas on mõned olulised tööd, mida võiks teha, et roheluse saabudes elu pisut kergem oleks.

1. Hilissügise kõige olulisem töö on muru talveks ettevalmistamine. Niita tuleks seni, kuni muru sügise lõpupoole kasvamise ära lõpetab. Viimast korda niites tuleb muru umbes viie sentimeetri kõrguseks jätta. Kui niidukiga ülesõitmisel enam lõigatud rohuliblesid maha ei jää, siis on see märgiks, et muru on kasvamise lõpetanud. Kui muru on siis kõrgem kui viis sentimeetrit, põhjustavad talvised tuuled ja märjad ilmad muru lamendumise – rohulibled painduvad maha ja koguvad niiskust, mis võib omakorda põhjustada bakterite ja hallituse vohamist ja sedasi juuri kahjustada. Kui muru on aga liiga madal, kahjustavad seda nii kuivatavad talvetuuled kui päike. Kõik lehed ja muu prügi tuleb muru pealt ära koristada. Terveks talveks murule vedelema jäetud lehed ei lase niiskusel rohulibledeni jõuda, aga võivad ka hoopis liigselt niiskust koguda. Sellisel juhul hakkab muru mädanema ja ei pea kevadeni vastu.

2. Sügis on õige aeg muru väetamiseks. Kasutada tuleks lämmastikurikkaid väetisi. Võib valida ka sellise väetise, mille lämmastikusisaldus on madal, aga milles on see-eest rohkem fosforit ja kaaliumi. Hilissügisene väetamine soodustab kevadist lopsakust.

3. Muruniiduk vajab puhastamist. Niiduk tuleb ära pesta ja kuivatada ning eemaldada paakunud mustus, rohulibled ja määrdeained. Igasugu külge kuivanud muru tuleb niitmismehhanismilt eemaldada. Samuti tuleb kontrollida lõiketerasid ja vaadata, kas need tuleks ehk enne kevadet ära teritada või välja vahetada. Niiduki paak tuleb täis valada ja panna sinna veel mõnd bensiinilisandit. Seejärel tuleb jälgida tootjapoolseid juhendeid ja mõnda aega niidukit käigus hoida, et bensiinilisand jõuaks kogu toitesüsteemi läbi käia. Ühtlasi on hea mõte niiduk talveks pakkude peale tõsta, et kumme säästa.

4. Sügisese puude tagasilõikusega tuleb pisut ettevaatlik olla. Mõned ilupuud nagu asalea, kontpuu, forsüütia, juudapuu ja rododendron valmistavad oma pungad kevadiseks õitsemiseks juba sügisel ette ja kui need ära lõigata, ei pruugi taim kevadel õide puhkeda. Samas tuleb kindlasti eemaldada kõik surnud oksad.

5. Kõik aiavoolikud tuleb veest täiesti tühjaks teha, kokku keerata ja mõnda kuiva kohta ära panna. Ka voolikurullide puhul tuleb vaadata, et voolikus oleks vett, mis võiks ära külmuda ja voolikut lõhkuda. Kõik kraanid tuleb tühjaks lasta ja võimaluse korral neis vesi kinni keerata. Õues olevad suuremad anumad tuleb tagurpidi keerata, et neisse vett ei koguneks, mis võib ära külmuda. Ka linnubasseinid tuleb talveks ära panna.

6. Kui grill talve jooksul kasutada ei kavatseta, tuleb see põhjalikult ära puhastada. Grillile tuleb korralik kaas peale panna ja kindlustada, et talvised tuuled seda ümber ei ajaks. Et hiired grilli sisse pesa ei teeks, võib nende peletamiseks grilli sisse loorberilehti ja staatilise elektri eemaldamiseks mõeldud paberrätikuid panna.

7. Betoonist sissesõiduteed peaks samuti kontrollima – ega sinna suve jooksul pragusid pole tekkinud? Parandamata jäetud pragudesse pääsenud vesi külmub talvel ära ning sedasi võib sissesõidutee olukord kevadel ebameeldiva üllatuse valmistada. Talvega tekkivate edasiste kahjustuste vältimiseks tuleb tekkinud praod ehituspoodides saadaval oleva parandusseguga täita. Selleks võib soovi korral kasutada ka bituumenmassi ja betoonisegu.