Köha ravi – kuidas köhast lahti saada

8235
köha ravi

Gripihooaeg on täies hoos ning oht köhasse nakatuda on suur.  Köha, kui üks tüütumaid haiguse ilminguid, võib elurütmi päris tõsiselt häirida. Lisaks tavalisele viirus- või külmetushaigusele võivad köha põhjusteks olla ka allergia, astma, kuiv õhk ning suitsetamine. Enamik inimesi saavad tüütust murest jagu külastades kohalikku apteeki ning võttes tavalist köharohtu. Kui on soov köha ravi tõhusamaks muuta, siis soovitame järgnevat viite nippi:

1. Joo piisavalt vett

Ülemiste hingamisteede infektsioon põhjustab häirivat tunnet kõris mis omakorda kutsub esile köha. Juues palju vedelikku saab seda ebamugavat tunnet leevendada ning kuiv köha pehmemaks muuta. Lisaks aitab vee tarbimine hoida limaskestasid niiskena mis on eriti kasulik talvel, kui õhk kodudes on kuivem.

2. Söö köhapastille ning tarbi kuumasid jooke

webmd.com järgi kõige effektiivsemaks kõhapastilliks on mentooliga pastillid. Mentool aitab kurgu tagumist osa tuimestada ning see omakorda vähendab köha refleksi.

3. Köha ravi tõhusamaks muutmiseks mine aurava dušši alla ning kasuta õhuniisutajat

Kuum dušš võib köha ravile kaasa aidata, sest ta aitab kurgul lõõgastuda. Aurutamine aitab nii köhale mis on tektitatud tavalisest külmetusest kui köhale mis on põhjustatud allergiast või astmast. Õhuniisutaja ostmine võib samuti köha ravi tõhusamaks muuta. Kuiv õhk võib ninasõõrmeid kuivatada ning need ebamugavaks muuta. Niiske õhk aitab seda leevendada. Tuleb aga tähelepanelik olla, et seda mitte liialt teha. Õhuniisutajast võib abi olla ka norskamise vastu.

4. Eemalda õhust ärritajad

Parfüümid ning vannitoa lõhnastajad võivad tunduda süütuna, kuid osadele inimestele võivad need lõhnad põhjustada tõsiseid ninaõõsa ärritusi. Kui vaevled köha käes, siis parem eemalda säärased asjad oma keskkonnast. Kõige suurem ärritaja muidugi on suits. Peaaegu kõigil suitsetajatest areneb mingiks perioodiks välja niinimetatud “suitsetaja köha”. Igaüks kes asub suitsetava inimese läheduses võib vaevleda mingisuguse hingamistee ärrituse all. Parim lahendus selleks on muidugi suitsetamise lõpetamine või suitsetava inimese lähedusest lahkumine.

5. Võta köharohtu

Kui muud köha ravi tehnikad ei aita, siis ei jää muud üle kui võtta köharohtusid.

Selleks, et ravida oma köha effektiivselt peab välja selgitama köha põhjuse. Külmetusest tulenevad köhad kaovad tavaliselt mõne nädalaga. Kroonilised köhad võivad olla põhjustatud allergiast, astmast, ravimitest või happe tagasivoolust. Et nendest köhadest lahti saada, tuleb köha ravi suunata just õigele põhjusele.

Igaljuhul soovitame arstiga ühendust võtta, et saada nõu ekspertidelt teadmaks milline meetod sobib teie köha raviks kõige paremini.