Sisukord (vajuta et avada)
Jooga eesmärgiks on ühendada vaim, meel ja keha ning luua seeläbi kooskõla inimese ja teda ümbritseva keskkonna vahel. Jooga ühendab endas hingamisharjutused, erinevad kehalised poosid ja mediteerimise. Mõningad harjutused nõuavad spetsiaalset varustust nagu mugavat riietust, joogamatti, meditatsioonipatja, joogarihmasid ja erineva kujuga tugiplokke. Kogu lisavarustuse soetamine võib üsna kulukaks osutada, aga õnneks on tegu küllaltki lihtsate esemetega, millele võib kodust sobiva alternatiivi leida või mille saab käepäraste vahenditega ise valmis meisterdada.
Joogaplokid puuklotsidest
Ehitustöödest üle jäänud puuklotsid saab muuta joogaharjutusteks sobivateks tugiplokkideks. Spetsiaalseid joogaplokke valmistatakse enamasti küll teistest materjalidest, aga ka puidust klotsid ajavad asja ära. Tugiplokkide valmistamiseks tuleb puutükkidest saagida standardsete joogaplokkide mõõtmetega klotsid ning nende servad ja küljed liivapaberiga siledaks lihvida. Ühtlasi tuleks klotsid katta hermeetikuga, et need jääksid siledad ja neid oleks mugav kasutada.
Ei mingeid eraldi meditatsioonipatju ja pehmeid tugialuseid
Spetsiaalsete meditatsioonipatjade asemel võib vabalt kasutada mis tahes käepäraseid tekke, patju, paksemaid saunalinasid või muud taolist. Abivahend tuleb lihtsalt sobivas suuruses ja paksuses kokku voltida ja harjutusteks või mediteerimiseks vajalik padi või tugi ongi olemas. Väiksemate abivahendite jaoks võib kasutada ka väikseimaid käterätikuid,
Riidest rihmad
Joogarihmasid kasutatakse enamasti fikseeritud pooside juures, kui näiteks käed ei ulatu kokku või kui poos näeb ette jalalabade hoidmist, aga terviseprobleemid või vähene painduvus ei võimalda vastavat poosi täies mahus võtta. Alternatiivsete rihmadena saab kasutada mitmesuguseid riidest vöösid, mis inimestel riidekapis ühel või teisel kujul enamasti juba olemas on. Sobivad vööd võib leida ka näiteks teise ringi poodidest. Spetsiaalsed joogarihmad on enamasti märksa kallimad ja samuti pikemad kui keskmine vöö. Seepärast võib mõningatel puhkudel osutuda vajalikuks kaks vööd omavahel kokku panna. Selleks tuleb riidest vöödelt pandlad ära võta ja need otstest kokku õmmelda.
Isetehtud joogamatt
Joogamatt on üks olulisemaid varustuselemente. Ühest küljest määrab see joogaharrastaja isikliku ruumi suuruse, aga veelgi olulisem on see, et matt ei lase kätel-jalgadel poose võttes libisema hakata (see on eriti oluline, kui harjutuste ajal higistama hakata). Lisaks sellele on matt pehmenduseks keha ja põranda vahel. Ajutise joogamatina võib edukalt kasutada tekke ja suuri saunalinasid. Veel üks võimalus on kasutada pehmet vahtplasti ning sobiva suurusega matt kas välja lõigata või väiksemates tükkidest kokku kleepida ja mõne muu materjaliga katta.
Kolmnurkne tugialus
Kolmnurkse tugialuse valmistamiseks sobib nii puit kui jäigemat sorti ja muljumiskindel vahtplast. Tugikolmnurgad on tavaliselt teravnurksed kolmnurgad, mis on umbes 50 cm pikad, 5 cm kõrgused ja 16 cm laiused. Puidust toe valmistamiseks on kõige targem lähimasse ehituspoodi minna. Vaja pole muud kui enam-vähem sobilike mõõtmetega kolmnurkset liistu. Puutükk peaks olema siledate külgedega ning vajadusel tuleb need veel üle lihvida ja lakkida.
Veel võimalusi
Kui puidust klotse ei ole käepärast, võib tugiplokkidena kasutada ka raamatuid, telliseid või isegi Tupperware karpe. Rihmaks võib aga kokku siduda kaks vana lipsu.