Kaevamisvaba katteviljelus

5320
Peenrakast

Mõeldes sellele, kui palju leidub maapinnas vihmausse ja muid eluvorme, on lausa hirmutav ette kujutada, millist kahju võib teha labida mulda löömine ning peenarde kaevamine. Vihmaussid on märgiks mulla heast tervisest ja iga kord, kui vahe labidatera maasse tungib, hävitab see sõna otseses mõttes tohutul hulgal vihmausse, putukaid ja mikroobe, mis kõik aitavad pinnast viljakana hoida. Samas aga on üllatavalt lihtne luua orgaanilisi ja mullas elutsevate organismidega tõelises sümbioosis eksisteerivaid peenraid, mis jätavad labidad ning mullafreesid kuurinurka tolmu koguma.

Kaevamisvaba aianduse boonused

Katteviljeluse meetodil rajatud ning kaevamist mittevajavad peenrad annavad märksa rohkem saaki kui konventsionaalsemad peenrad. Tulemuseks on korvidesse ja kaussidesse kuhjatud maheviljad, mis on kasvanud looduslikult puhtas ja terves pinnases. Veel üks hea asi labida nurkaviskamise juures on see, et kui mulda pidevalt läbi ei kaevata ei saa ka umbrohuseemned võimalust omale kohta leida. Katteviljeluse puhul võib olemasoleva mulla tegelikult üldse ära unustada, sest meetod seisneb põhimõtteliselt uute kergitatud peenarde loomises. Tõstetud peenrad ja peenrakastid aitavad soovi korral ka kasvuhooaega pikendada, sest neile on kerge väikesed ’kasvuhooned’ peale konstrueerida.

Uued peenrad võib rajada kuhu iganes, puudub vajadus suure tagaaia või aiamaa järele. Üks väiksemapoolne tõstetud mahepeenar või peenrakast on linnakodusse täiesti piisav. Kerge ettevalmistus ongi katteviljeluse meetodil loodud peenarde peamisi boonus – ei mingit päev läbi kaevamist. Talve saabudes tuleb peenardele paks kiht komposteeritud sõnnikut laotada, et pinnas kenasti soojas püsiks ja kevadel võib kohe sinnasamma uued seemneid külvata.

Tõstetud peenrad

Tõstetud peenar rehvi sees

Tõstetud peenrad on parim moodus katteviljelusega tegelemiseks. Üksteisest vahekäikudega eraldatud peenraid ja/või peenrakaste on kerge hooldada ning lisaks näevad need aias väga head välja. Tõstetud peenarde loomiseks on mitmeid variante. Sobiva karkassi võib luua näiteks puidust, tsementplokkidest, tellistest, kaubaalustest, palkidest, heinapallidest ja isegi vanadest rehvidest. Ainukeseks tingimuseks on see, et valitud materjal peab suutma orgaanilist ainest koos hoida. Siin võib kujutlusvõimele vaba voli anda. Ideaalis peaks peenar saama vähemalt kuus tundi päikest päevas, asuma kerge kallaku peal ning olema hea drenaažiga. Kui ruumipuudust pole, võib aianurka planeerida ka oma kompostihunniku ja tööriistakuuri, nii et kõik vajalik oleks kogu aeg käepärast. Suurejoonelisema tulemuse saamiseks puhul võivad kanapidamist harrastavad aiaomanikud peenardele nii-öelda kanade jooksukanalid ümber ehitada (peenraid ümbritsev topeltaedik kanadele).

Kihilised peenrad

Üks parimaid asju tõstetud kattepeenarde juures on kontroll pinnase tervise üle. Katteviljeluse puhul mängib kasutatav orgaaniline materjal peenarde heaolu seisukohast erakordselt olulist rolli. Tubasammal, komposteeritud kana-, lehma- või hobusesõnnik, multšitud lehed, niidetud murulibled ja toidujäätmed on orgaanilise peenra loomisel kõik omal kohal. Lisaks võib tõstetud peenra rajada nii kivist alusele toetuva puidust kasti sisse kui ka niisama maapinnale ehitatud nelinurkse tugiraami sisse.

Papitükid

Otse maapinnale rajatud peenra puhul on muru närvutamiseks soovitatav kõige alla papitükid või ajalehed laotada. Seejärel võib alustada orgaanilise materjali lisamisega. Esmalt võiks papi/ajalehtede peale laotada umbes viiesentimeetrise kihi turbasammalt, seejärel umbes 7-8 cm paksuse kihi muud orgaanilist materjali ning siis uuesti turvast. Kihilist ladumist tuleb jätkata kuniks peenar on saavutanud soovitud kõrguse (raami või enda eelistuse järgi). Kõige peale tuleb puistata puutuhka ja kondijahu, et pinnast kaaliumi ja fosforiga rikastada. Aja jooksul vajuvad kihid muidugi kokku ning neile tuleb pidevalt uut orgaanilist materjali peale lisada. Üsna pea aga hakkab uutes peenardes elu keema: vihmaussid ja putukad tegelevad mulla parandamisega sedamööda, kuidas peenra materjal laguneb.

Muud kaelamurdvat siin polegi, ei mingit kaevamist, et mingit küürutamist. Lihtsalt kastitäis rahulolevaid vihmausse ja viljakas kasvukeskkond.