Kuidas talveks immuunsüsteemi turgutada

3729
Talvine nohu

Talv toob endaga sädelevad lumehelbed, mõnusalt auravad kakaotassid ja soojad kampsunid. Paraku käivad kõige sellega kaasas ka märksa vähem romantilised nohused ninad, köhahood ning muud ebameeldivad külmetusnähud. Tasub pisut vaeva näha, et oma immuunsüsteemi turgutada, organismile piisavalt toitained anda ja tegeleda muude tervist kahjustavate asjade kontrolli alla saamisega.
Immuunsüsteemile mõjuvad halvasti nii halb toitumine, vähene uni kui stress. Seepärast tasub kiiremas korras vastavaid samme astuda: lisada oma menüüsse rohkem värsked, värvilisi puu- ja juurvilju ning vähendada nii tarbitava suhkru kui rasvase rämpstoidu hulka. Toidusedelisse tuleks lisada rohkem küüslauku, sibulat ja ingverit – just need toiduained toimivad looduslike immuunsüsteemi tugevdajatena. Lisaks võiks iga päev juurde võtta mõnd mõjusat looduslikku multivitamiini ning 1000 mg C-vitamiini.

 

Kuidas stressiga toime tulla

Vaimne ja emotsionaalne stress nõrgendavad meie immuunsust. Unetuse, ärevuse või depressiooni korral tuleb töötada välja tegevuskava, mis võimaldaks stressi paremini kontrolli all hoida. Magamisharjumuste parandamiseks võiks proovida igal õhtul enne magama minekut tassikese kummeliteed juua. Looduslike unerohtude hulka kuuluvad ka melatoniin ja palderjan. Depressiooni korral saab abi liht-naistepunast. Kaks või kolm kapslit päevas teevad tuju märksa helgemaks kui võiks oodata, aga samas tuleb arvestada sellega, et tulemuste nägemiseks tuleb preparaate enamasti mitu nädalat võtta. Tihashein on jällegi hea närvide rahustamiseks. See aitab ärevust maandada ning seda võivad mureta kasutada isegi rasedad.

Stressiallikate kontrolli alla saamiseks tuleks vaadata üle nii oma kohustused kui kasutatavad ressursid. Võib-olla on töökoormus liialt suur, kliente liiga palju, aga töövahendeid liiga vähe. Sellisel juhul võiks kaaluda näiteks:

  • Töömahu vähendamist, et iseenda jaoks rohkem aega leida.
  • Oma tegemiste paremat korrastamist – seejuures ei maksa end piitsutama hakata, kui kõik kohe libedalt ei lähe.
  • Kohe härjal sarvist haaramist. Näiteks võiks ette võtta kiire ajurünnaku, leidmaks mooduseid töökoormuse kergendamiseks.

Korras majapidamine ning iseenda jaoks aja leidmine on stressi maandamise ja seeläbi vaimse tervise seisukohast äärmiselt olulised. Füüsiline koormus on samuti abiks. Harjutuste mahtu võib aegamööda suurendada, aga eelkõige on tähtis just järjepidevus. Mõistlik treening aitab tervist tugevdada. Ülemäärane või ebaregulaarne pingutus võib aga immuunsüsteemi hoopis nõrgendada.

 

Emake loodus ulatab abikäe

Immuunsüsteemi tugevdajad

Loodetavasti aitab stressi vähendamine ebameeldivaid haigusi eemal hoida. Igaks juhuks tasub koju varuda ka mõningaid looduslikke abivahendeid ning teha endale selgeks, kuidas neid kasutada. Nii on esimesele kihelustundele kurgus kohe kiire vastus olemas ja grippi jäämist õnnestub ehk vältida.

 

Soolahus

Üks lihtsamaid võtted esimeste haigusnähtude nagu kurguvalu leevendamiseks on soolalahusega kuristamine. Tassitäiele soojale veele (mitte kuumale või leigele) tuleb lisada teelusikatäis soola ja näpuotsaga Cayenne’i pipart. Seejärel tuleb võimalikult suure hulga saadud seguga kurgu kuristada. Lõbu pärast võiks proovida erineval häälekõrgusel kuristada – kõrgemalt ning madalamalt. Nii pääseb lahus paremini erinevatesse piirkondadesse. Cayenne’i pipar paneb muidugi ilmselt nii mõnegi lugeja kulmu kergitama. „Kas see siis valusale kurgule haiget ei tee?“ Sugugi mitte. Üllatav küll, aga tegelikult toimib Cayenne’i pipar loodusliku valivaigistina ja aitab valusale kurgule hoopis leevendust tuua.

Kes ei suuda enda kuidagi kokku võtta, et esimene kuristuskord ette võtta, võib asja nii vaadata: kihelustunnet kurgus põhjustab suure tõenäosusega äsja sissekolinud väike pisikute pere. Ja nüüd valmistuvad nad agaralt paljunema. See tähendab, et kümnest pisikust võib juba tunnikese pärast 100 ja kahe pärast 1000 saada. Kas poleks siis mõistlik asjale juba eos piir panna. Soolalahus on piisavalt antiseptiline, et saada hakkama väikese hulga kahjulike pisikutega, aga kui pahalased on end juba põhjalikult sisse seadnud, ei pruugi soolveega kuristamisest enam abi olla. Kõige parem on esimeste sümptomitega kohe tegelema hakata. Kui soolalahus tundub vastumeelne, võib proovida kuristada hoopis mõne looduslike koostisainetega suuveega, mis sisaldaks muuhulgas ka teepuuõli.

 

Taimsed lisandid

Leedripuu õied

Kanada koldjuur ja punane päevakübar on suurepärased ravimtaimed, millega esimesi külmetusnähte eemale peletada. Punast päevakübarat kasvatatakse sageli ka lihtsalt dekoratiivse ilutaimena. Selle preparaatide tarvitamisel tuleb meeles pidada, et pikaaegselt   tarvitamisel kaotab päevakübar oma mõju. Seepärast võiks päevakübarat immuunsüsteemi turgutamisel kasutada vaheldumisi teiste toniseerivate ravimtaimedega nagu ingveri, leedripuu õite või hundihambaga. Kanada koldjuur on tõeline looduslik antibiootikum. Sel Põhja-Ameerika metsamaastikul kasvava haruldase taime kollakas juur sisaldab tohutul hulgal tervist tugevdavaid ühendeid. Tegu on küllalt raskesti leitava ning kalli ravimtaimega, ent tegu on tõepoolest väärt ravimiga. Leedripuu õied on tänuväärseks abivahendiks kinnise nina puhul.

Külmad ilmad saabuvad enamasti koos gripiviiruste ja külmetushaigustega. Õigete ennetus- ning vastumeetmete tarvitamisel võib aga muretult ilusat talve nautida.