Teod ja nälkjad kompostihunnikus

3039

Kompostihunnikud tunduvad ligi tõmbavat igasugu limuseid. Teod ja näljad söövad noori taimevõrseid ja taimede juuri ning võivad aias parajat hävitustööd korraldada. Kuna nad tulevad üldjuhul välja alles õhtul või niiske ja vihmase ilmaga, siis võib päevasel ajal peenarde vahel jalutavatele aiaomanikele jääda petlik mulje, justkui polekski vaja nende paari väikese limuse pärast muretseda. Tegu on tülikate kahjuritega, keda leidub nii peenras kui kompostihunnikus, aga õnneks leidub mooduseid nendest vabanemiseks.

Ärakorjamine

Enne kui muude sammude juurde minna, tuleb esmalt kõik nähtaval olevad teod ja nälkjad kokku korjata. Selleks tuleb lihtsalt õhtusel ajal paraja anumaga kompostihunniku juurde minna ning ringiroomavad limused käsitsi välja noppida ja aiast võimalikult kaugele toimetada. Ülesande teeb lihtsamaks taskulambi või muu valgustuse kasutamine.

Ei mingeid kemikaale

Kompostihunnikusse kogunenud nälkjate hävitamiseks ei tohi kasutada kangeid kemikaale. Mürgitamine võib lisaks kahjuritele ka muid organisme kahjustada ja muuta komposti kasutuskõlbmatuks – komposti jäävad kemikaalid võivad hiljem taimedesse ning sealt edasi inimeste söögilauale kanduda. Mürgitamise mõjud on laiaulatuslikud ja tulemuseks võib olla surnud putukaid ja loomi täis kompostihunnik.

Tõkete seadmine

Üheks võimaluseks on kompostihunnikule tõkete seadmine, millest näljad üle ei saa. Enamasti ei vaevu teod ja näljad mitmetest takistustest üle roomama. Kompostihunniku ümber puistatud purustatud munakoored või jäme liiva ei lase limustel end kompostihunnikus mugavalt sisse seada.

737

Komposti laialilaotamine

Kui kompost on kasutusvalmis, võiks selle enne mulda segamist maapinnale päikese kätte laiali jaotada, et linnud sellele paremini ligi pääseksid. Linnud nokivad komposti seest nälkjate munad välja, enne kui nendest uued limused jõuavad kooruda. Paari päeva pärast võib komposti peenrasse või mujale edasi tõsta.

Tegelikult ei ole vaja kompostihunnikusse siginenud tigude ja nälkjate pärast ülemäära muretseda. Jah, aias peenra peal suudavad nad märkimisväärset hävitustööd teha, aga kompostihunnikus ei sega nad enamasti kedagi. Kui komposti sees kasvabki mõni väärtuslikum taim, siis üldjuhul ei paku see nälkjatele erilist huvi ning komposteerimist ei näi nad samuti takistavat. Ainuke asi, mille osas tuleb tähelepanelik olla, on nälkjate munad. Kui need koos kompostiga peenrasse satuvad, võivad sealt kooruvad nälkjad taimedele üksjagu kahju tekitada ja seepärast soovitatakse kompost enne peenrasse segamist laiali laotada ning lasta lindudel ja muudel loomadel nälkjate munad ära hävitada.