Rooma salati kasvatamine ja hooldamine

6487
rooma salat

Rooma salat nagu muudki aedsalatid on võrdlemisi kergesti kasvatatav. See on toitev ning maitseküllane, lisaks ka kena täiendus aedviljapeenrale. Värvuselt keskmist tooni roheline rooma salat kasvab rohkem tihedate kimbukestena kui salatipeana ning õige hooldus- ja külvamistaktikaga saab värsket salatit suvest sügiseni.

Rooma salati stutamine

Aedsalatite hulka kuuluv rooma salat on niinimetatud jaheda ilma aedvili. Parim aeg taimede istutamiseks on varakevad või hiilissuvi. Selleks, et hooaeg maksimaalselt ära kasutada, võib seemned juba neli kuni kuus nädalat enne viimaste külmade möödumist toas mulda panna. Vähemalt nädal aega enne taimede välja istutamist on soovitatav tulevasse peenrasse küllaldaselt komposti ja muud orgaanilist materjali segada. Samuti tuleb nädal enne õue istutamist taime vaikselt karastama hakata. Otse peenrale külvates võib seda teha niipea kui pinnas on töödeldavaks muutunud. Sügiseseks saagikoristuseks peaks salatitaimed augustis hakkama panema – siis peaksid kõige kuumemad ilmad juba möödas olema.

Näpunäide. Selleks, et (hilis)suvise mulla temperatuuri alandada, tuleb peenar enne salatiseemnete külvamist märjaks kasta ning peenraalale nädalaks põhupall(id) peale asetada.

640

Nagu muude aedviljade puhul, on ka rooma salati istutamisel oluline taimedele piisavalt kasvuruumi jätta. Salatipeenarde (vagude) vahele peaks jääma 20-40 sentimeetrit ning reas olevate taimede vahele umbes 25 sentimeetrit vaba ruumi. Salatitaimi võib istutada ka tõstetud peenardesse või peenrakastidesse ning samuti teiste köögiviljade ümber. Rooma salat ning teisedki salatisordid armastavad jahedamate ilmade korral palju päikesepaistet ent mõõdukalt soojade ilmade korral saavad nad ka varjus või poolvarjus hästi hakkama. Selleks, et värsket salatit oleks pidevalt terve kasvuhooaja vältel, võib rooma salatit kevade ja suve jooksul teatud intervallide (näiteks iga kümne päeva) tagant kogu aeg uuesti külvata.

Näpunäide. Umbes kolm nädalat pärast istutamist on soovitatav salatitaimi orgaanilise väetisega turgutada.

Rooma salati hooldamine ja seltsilistaimed

Rooma salat ei vaja mingit erilist hoolt, peaasi et pinnas pidevalt niiske oleks. Samas tuleks vältida õhtust kastmist – kui salatitaimed ööseks märjaks jäävad, muutuvad nad haigustele vastuvõtlikumaks. Kui peenrasse ettekasvatatud istikud tuua, võib juba noortelt taimedelt väikeses koguses lehti korjata. See ei pärsi taimede kasvu ning samal ajal on värske salativaru pidevalt olemas. Söögiks tarvitamiseks tuleks valida välimised suured salatilehed ning taimed kasvatavad peagi uued. Lehetäide peletamiseks võiks salatitaimede vahele istutada murulauku ja küüslauku.

Näpunäide. Salatitaimede kaitsmiseks ja niiskuse hoidmiseks on soovitatav katta peenar umbes viiesentimeetrise multšikihiga.

Saagi koristamine

Isegi kui salatitaimedel pidevalt vaid lehti ära lõigata ning lasta neil kasvuhooaja jooksul üha uuesti ja uuesti kosuda, ei kesta ükski taim igavesti. Viimase saagikoristuse puhul tuleb terve salatitaim maapinnalt ära lõigata, pesta, kuivatada ning kiiresti hoiule panna. Nigella.com lehelt saad otsida retsepte kus rooma salatit kasutada.

641