Puude istutamine – hoolduslõikus

3326

Äsjaistutatud puude hoolduslõikus on vajalik mitmel eri põhjusel. Õigesti teostatud hoolduslõikus aitab puu suurust kontrolli all hoida, stimuleerib tervete oksade kasvu, samuti õite ja viljade moodustumist ning aitab pikendada puu eluiga. Kõik puud ei vaja sugugi tugevat tagasilõikamist, vaid lihtsalt kerget iga-aastast hooldust. Õige hoolduslõikamise saladus seisneb konkreetse puu vajaduste mõistmises ning järjepidevas tegutsemises.

Näpunäide. Noori puid ei tohi mingil juhul liiga palju tagasi lõigata. Noorte puude esmane kujundamine (puude nii-öelda harjutamine) peaks toimuma järkjärgult kolme- kuni viieaastase perioodi vältel.

Õige aeg lõikuseks

Hoolduslõikus peaks alati sisse juhatama puu esimese istutusjärgse puhkeperioodi ehk toimuma kasvuhooaja lõppedes. Kui seda valel ajal teha, võib noor puu jääda nõrgaks ja kängu. Samuti muudab see puu haigustele vastuvõtlikumaks ning ilmastikutingimuste suhtes tundlikumaks

Töövahendid

Puude tagasilõikamiseks tuleb alati kasutada teravaid ja puhtaid töövahendeid. Määrdunud oksakäärid võivad kanda edasi haigusi ning nürid terade lihtsalt kahjustavad puud.

612

Näpunäide. Enne lõikustöö kallale asumist tuleb tööriistad alati ära steriliseerida.

Ilulõikus

Puudele kaunima välimuse andmiseks on hoolduslõikus lausa kohustuslik. Lõikamata jäetud puud ei pruugi ootuspäraselt kasvada ega kaunist võra moodustada.

Näpunäide. Noortelt puudelt ei tohiks eemaldada ülemäära palju külgmisi oksi, kuna need aitavad tüve tugevdada ning kaitsta (näiteks päikesepõletuse eest).

Hoolduslõikus

Selleks, et noored puud heas korras ja terved püsiksid, tuleb neilt regulaarselt eemaldada kõik risti kasvavad, surnud ning üksteise vastu puutuvad oksad. Kui eelistatakse ühe põhilise ladvavõrsega puuvõra, tuleb pealetükkivad lisakasvud samuti eemaldada.

613