Pole midagi kurvemat kui närtsivad ja surevad lilled. Järgnevate näpunäidete abil saab vaasis oleva lillekimbu eluiga aga pikendada.
1. Kui ostetud või kingitud lilledel on oma veeanum juba olemas, tuleb selles olevat veetaset koju jõudes koheselt kontrollida. See kehtib ka tellimise peale kohale toimetatud lillede kohta.
2. Aiast lilli lõigates, tuleks seda teha juba varahommikul. Päikese käes väheneb õie kroonlehtede niiskussisaldus ja seetõttu ei kesta keset palavat päeva lõigatud lilled vaasis eriti kaua.
3. Lõikelillede meelistemperatuur jääb vahemikku viis kuni kümme kraadi ning nad peavad kauem vastu, kui neid üleöö külmkapis hoida. Kui lilled ei mahu külmkappi, tuleks nad ööseks maja või korteri kõige jahedama toa põrandale tõsta.
4. Vee alla jääva varreosa pealt tuleb kõik lehed ära võtta.
5. Varte puhastamiseks võib kasutada juurviljaharja. Sedasi püsivad lilled kenamad ja ka lilledele pandudvesi püsib puhtam.
6. Lõikelilled omastavad vett paremini ja kestavad vaasis kauem, kui nende varred enne vett panemist korralikult ette valmistada. Varte ettevalmistamiseks:
- Varre otsast tuleb pisut üle sentimeetri pikkune jupp umbes 45 kraadise nurga all ära lõigata. Seda ei maksa teha nüride kääridega, vastasel juhul litsuvad terad varre puruks.
- Selleks, et õhk varte juhtsoonte sisse ei pääseks, on kõige targem neid vee all lõigata.
- Kõikide varte osa tuleb noaga umbes sentimeetrine sälk lõigata või siis varre ots (kui see on puitunud) puuhaamriga puruks lüüa.
- Lilled tuleb esmalt paariks tunniks sügava vee sisse panna ja alles siis veetaset alandada.
7. Ära lõigatud tulpide ja lumerooside puhul võib varre sisse sattunud õhk takistada veel õieni jõudmast. Selle ennetamiseks tuleks varre sisse nõelaga augud torgata (iga natukese maa tagant terve varre ulatuses).
8. Lõikelillede vett tuleb vahetada iga päev. Samuti tuleks lilli igapäevaselt veega pihustada. Kui lilli on vaasist keeruline kätte saada, võiks vaasist suure pipeti abil hoopis vee välja võtta.
9. Vaasis olevas vees võiks iga liitri vee kohta olla ligi supilusikas valgendajat. See hoiab vee puhtana ja ei lase sel halvasti lõhnavaks muutuda.
10. Et vesi klaasist vaasi sees ilusam välja näeks, võib sinna paar tilka toiduvärvi lisada.
11. Lillede turgutamiseks tuleb veele lisada teelusikas suhkrut.
12. Lõikelilli ei tohi hoida otsese päikesevalguse või tuuletõmbuse käes, samuti mitte küttekehade läheduses. Isegi ventilaator võib lillede närtsimist kiirendada.
13. Joogikõrte abil saab parandada katkiseid ja longu vajunud varsi.
14. Selleks, et tulbid longu ja laiali ei vajuks, tuleb nad kõvasti märja ajalehe sisse keerata ja otsapidi viie kuni seitsme sentimeetri sügavusse vette asetada. Kui lilled on sedasi umbes kaks tundi seisnud, tuleb iga lille varre sisse – kohe õie alla – suruda väike nööpnõel ja sirgeselgsus on garanteeritud.
15. Närbunud lilled tuleb vaasist kohe välja võtta. Nad eritavad värvitut gaasi nimega etüleen, mis paneb veel kaunina püsivad lilled kiiremini närtsima.