10 000 sammu tervise nimel

3118

Kui kaalunumbrid on tasahilju tõusma hakanud, pidevalt kimbutab väsimustunne ning vorm pole enam endine, on paras aeg hakata trenni tegema. Töö ja pere kõrvalt ei pruugi selleks aga alati aega leiduda. Enesetunde ning füüsise parandamiseks ei pea tingimata pere ja vabaaja kõrvalt jõusaali jaoks aega näpistama. Vaja pole enamat kui sammulugejat ning piisavalt tahtejõudu, et oma eluviisi aktiivsemaks muuta.

Lihtne varustus

Sammulugeja ehk pedomeeter on lihtne seadeldis, mis vöö külge kinnitatuna arvestab kokku päeva jooksul astutud sammud. Kõige lihtsam ning odavam sammulugeja tegelebki just sellega, millele nimi viitab. Uhkemad seadmed toovad välja ka läbitud kilomeetrid, kulutatud kalorid ja aja ning peavad meeles möödunud treeninguid. Soovi korral võib muretseda ka rääkiva sammulugeja, mis ergutab kandjat aina edasi pingutama. Olgu seade milline tahes, kõige olulisem on ikkagi sammude loendamine.
2

Kõndimiseks tuleb varuda ka sobivad jalanõud. Eraldi kõndimisjalanõud ei pruugi igapäevaseks kandmiseks küll eriti mugavad olla, aga pikemateks jalutuskäikudeks on nad igal juhul parim valik. Vabaajajalatseid ostes tasub samuti jälgida, et nad toetaksid jalavõlvi ning ei oleks naiste jalanõude puhul näiteks liialt kõrge kontsaga. Jalanõude mugavamaks muutmiseks saab kasutada sisetaldu.

Esimesed sammud

Hommikul ärgates tuleb sammulugeja kohe sisse lülitada ning alles enne magamaminekut ära võtta. Esimeste päevade jooksul peakski laskma sammulugejal lihtsalt tavapärase päeva jooksul tehtud samme lugeda. Eesmärgiks on teada saada keskmise päeva jooksul läbitud sammude hulk. Keskmise tulemuse jaoks peaks nii-öelda sammupäevade (hommikust õhtuni) hulka arvestama mitu tüüpilist tööpäeva ning ka paar nädalavahetust. Suuremal osal inimestest jääb päevas läbitud sammude hulk alla 10 000, mis antud juhul peaks olema eesmärgiks. Sellest ei maksa aga veel heituda.

Rohkem samme

Kui igapäevaselt läbitud keskmine sammude hulk on teada, tuleb siht seada +500 sammu peale ehk Näiteks 3200 sammu asemel tuleb püüda jõuda 3700 sammuni. Enne eesmärgiks seatud sammude arvu suurendamist tuleb vähemalt nädal pühendada 500 lisasammule. Kui see tundub siiski keeruline ja väsitav, võib enne järgmise sihi juurde liikumist ühe nädala asemel kaks nädalat seatud eesmärgile pühendada. Tervise ning vormi parandamine käib aeglaselt ja järjepidevalt. Liigne tormakus ning mõtlematu tagantpiitsutamine võib lõppeda vigastustega ning seepärast ei ole soovitatav suurendada iganädalast sammude hulka korraga rohkem kui 500 sammu võrra.

Järgnevalt mõned näpunäited, kuidas suurendada päevas läbitavate sammude hulka:

 1. Telefoniga rääkides võiks kohapeal tammuda või mööda tuba ringi käia.
 2. Telekat vaadates tuleks end iga reklaamipausi ajal püsti ajada ning seni ümber teleka käia kuniks saade jätkub.
 3. Veelgi parem oleks terve saate ajal kohapeal astuda.
 4. Töö juures tuleks valida see tualett, mis asub kabinetist võimalikult kaugel või teise korrusel.
 5. Igal juhul on soovitatav käia trepist ning mitte kasutada lifti.
 6. Auto jaoks tuleks valida pigem kaugem kui lähem parkimiskoht.
 7. Telefoni või emaili teel suhtlemise asemel võiks asjaajamise jaoks hoopis ise kohale minna.
 8. Lõunapausi ajal tuleks teha väike jalutuskäik ning tagasi jõudes süüa oma töölaua taga.
  3Kõndimisaega tuleks püüda võimalikult ühtlaselt päeva peale jaotada. Kui suurem osa päeva istudes mööda saata ning proovida siis kõik sammud korraga kaelast ära saada, tundub ülesanne raske, tulemused ebamäärased ja motivatsioon kipub kaduma. Niisiis, kui päevaseks eesmärgiks on 6000 sammu, peaks varaseks pärastlõunaks pool sellest juba läbitud olema. Terve päeva jooksul liigutamine aitab ka vigastusi ennetada ning peletab eemale heidutavad ning masendavad mõtted.

  Kasu

  Olenevalt kõnnakust võrdub 10 000 sammu üldjuhul umbes 6-8 kilomeetriga. Taolise eesmärgi täitmine on tõepoolest märkimisväärne saavutus. Pikemalt kõndides kulub rohkem kaloreid ning lihased teevad rohkem tööd – mõlemal juhul on tulemuseks saledam figuur. Samal ajal on kõndimine hea ka südame-veresoonkonnale (mida paljud arstid oma patsientidel tugevdada soovitavad) ning see omakorda aitab ennetada mitmeid potentsiaalseid terviseprobleeme.