Tulpide istutamine

16708
tulpide istutamine, istutatud tulbisibulad

Tulpe on nende väärika elegantsuse ja voolujoonelise suursugususe poolest alati imetletud. Nende kaunite lillede välimuses segunevad nii konservatiivsed kui modernsed jooned ning nad lisavad igale aiale väärtust. Tulpide istutamine pole miski mida võiks võtta kergekäeliselt. Selleks, et kindlustada aia kujunduses kasutatud tulbitaimede terve ja kaunis välimus, tuleks järgida mõningaid põhitõdesid.

Terved lillesibulad

Ilusate tulpide kasvatamiseks tuleb esmalt valida terved sibulad. Ükshaaval valimine annab võimaluse parimad välja selekteerida. Pakitud tulbisibulad võivad küll odavamad olla, aga sedasi on väiksem tõenäosus saada parajal hulgal kvaliteetseid sibulaid. Head sibulad peaksid olema suured ning neil ei tohiks olla lõhesid ega väliseid mädanemistunnuseid.

Tulpide istutamine

Tulpide õitsemise seisukohast on parim aeg tulpide istutamine ära teha sügisel enne öökülmade saabumist ehk tavaliselt kusagil oktoobris või isegi novembris. Valitud istutuskoht peaks saama palju päikest ning sinna ei tohiks koguneda liigselt vett. Liialt niiskes keskkonnas hakkavad sibulad mädanema. Lisaks muule stimuleerib tulpide elujõulisust ka see, kui pinnas enne istutamist ette valmistada. Muld tuleb korralikult läbi kaevata ja kobestada. Seda tuleks proovida teha vähemalt 15 sentimeetri sügavuselt. Seejuures võib tulpide kasvu ergutamiseks mulda segada komposti, turbasammalt, kondijahu või spetsiaalselt sibullilledele mõeldud väetist.

Tulbisibulad tuleb istutada umbes 10-13 sentimeetri sügavusele, eriti kergete muldade ja külma kliima korral pisut sügavamale.
Näpunäide. Sibullilled näevad kõige effektsemad välja siis, kui nad on kobaras koos ja mitte 15 sentimeetriste vahedega. Parim moodus tulpide istutamiseks on kaevata suur, umbes 13-15 sentimeetri sügavune ning 60 sentimeetri laiune ja pikkune auk. Seejärel tuleb tulbisibulad auku üksteise kõrvale laduda, nii et teravam ots jääks ülespoole. Ühte sellisesse auku tuleks panna vähemalt 25 tulbisibulat.
Sibula laiem ots peab istutamisel alati allapoole jääma. Pärast sibulate istutamist tuleb muld õrnalt kinni vajutada ja sibulaid pisut kasta. Eriti külmade talvede korral võib olla kasulik neile ka multšikiht peale panna. Vastasel juhul tuleb neid talvel eraldi hooldama hakata.

Kevadine hooldamine

Varakevadel võib multšikatte tulbipeenralt eemaldada. Õitsemise ajal tuleb tulpidel silma peal hoida, et lehetäid võimust ei võtaks.
Näpunäide. Lehetäid ja muud sedasorti kahjurid ei ole tegelikult suur probleem. Tulbid õisevad umbes nädal aega või heade tingimuste korral kuni kümme päeva ja seetõttu pole mõtet kahjurite pärast suuremat muretseda.
Soovi korral võib tulbiõisi kasutada taimeseadetes. Samuti võib lõigatud lilled kuivama riputada. Nii kuivatatud kui värsketest tulpidest valmistatud lilleseaded on üsna kenad. Isegi kui jätta tulbid tuppa toomata, tuleks nad siiski ära lõigata niipea, kui nad närbuma hakkavad. Siis õitsevad tulbid jõuliselt ka järgmisel kasvuhooajal. Tulpide istutamine kulgeb edukalt kui kõiki näpunäiteid hoolikalt järgida!