Aiaomanikel on umbrohuga võitlemiseks vaja tegevuskava. Peale mürgi ja kemikaalide kasutamise on umbrohust lahti saamiseks veel mitmeid teisi viise. Mõnede võimaluste üle saab järgnevalt mõtiskleda ning seejärel võib igaüks erinevaid meetodeid silmas pidades enda ja oma aia jaoks umbrohutõrje kava välja töötada.
Käsitsi rohimine
Käsitsi rohimine on hea lahendus, kui muru või peenra peal on siin-seal üksikuid umbrohutaimi. Umbrohu kallale tuleks asuda juba kevadel, kui taimed on veel noored ja neid on kergem käsitsi välja saada. Kui aga juured on end juba tugevasti sisse seadnud, tuleb töökindad kätte tõmmata ja umbrohujuurija appi võtta. Umbrohu eemaldamiseks tuleb valitud tööriist pinnasesse suruda ja taim koos juurtega välja kangutada. Eriti visade umbrohtude vastu võitlemiseks võib kasutada kõblast – see tõmbab umbrohud lahti ning samas kobestab pinnast.
Multšimine
Umbrohu ennetamiseks sobib multšimine. Ettevalmistatud peenrale tuleb peale panna 5-8 cm paksune kiht valitud multši. Multš ei lase umbrohul tärgata ja isegi kui mõnel õnnestub läbi tungida, on umbrohtu multšist palju kergem kätte saada kui tihedast mullast. Kevadel tärkavate umbrohtude ennetamiseks võib juba sügisel multši peenrale panna.
Päikesega umbrohu vastu
Kui sooviks on mõni suurem umbrohune plats ümber kujundada, võib umbrohu päikese abil ära kärsatada. Umbrohi tuleb madalaks pügada, pinnas üles harida ja muld niisutada. Seejärel tuleb pinnas tugeva musta kilega (näiteks tugevamate prügikottidega) katta, kivid raskuseks peale panna ja ala viieks kuni kuueks nädalaks päikese kätte kuivama jätta. Päike tapab ka seemned ja haigustekitajad. Allesjäänud umbrohtutaimede ja –seemnete eemaldamiseks võib ala rehaga üle tõmmata ja siis istutamiseks ette valmistada.
Looduslikud herbitsiidid
Selliste umbrohutaimete hävitamiseks, mis ei ole keset muru või istutatud taimi, võib kasutada ka looduslikke, keemiavabu herbitsiide nagu äädikat või maisigluteeni. Viimane takistab seemnete arengut, nii et seda ei tasu kasutada peenarde peal, kuhu on kavas seemneid külvata. Söögiäädikat võib umbrohtudele pritsida kuni neli korda lahendatuna või ka kangema lahusena. Ühtlasi võib umbrohu hävitamiseks taimele keevat vett peale valada.
Terve taim korraga
Umbrohuga tegeledes tuleb alati piisavalt sügavale kaevata ja kõik juured, kaasa arvatud peajuur, kui see olemas on, ikka kätte saada. Kui umbrohutaim on aga ära kuivanud ning valminud seemned on kohe-kohe pudenemas, tuleks proovida ka võimalikult palju seemneid kätte saada. Seetõttu ongi parem nendega tegeleda kevadel, enne kui seemned küpsevad.
Veel näpunäiteid:
- Välja tõmmatud umbrohtu ei tohi aeda vedelema jätta, muidu võib see uuesti kasvama hakata. Need tuleks ära visata koos biolagunevate jäätmetega.
- Välja tõmmatud umbrohtu ei tohiks ka komposti hulka visata, kuna umbrohutaimed võivad sealses keskkonnas uuesti kasvama minna ja ala üle võtta.
- Suuremat läbikaevatud platsi ei maksa aias ilma taimi istutamata hoida. Selline toiteainerikas kasutamata ala soodustab umbrohu vohamist. Taimkatteta ala tuleks kas multšiga katta või istutada pinnakattetaim, mis umbrohu kasvuruumi ära võtaks.
- Kevadel tuleb aed kord nädalas üle vaadata ja tärganud umbrohutaimedega tegeleda.
Kui peenra ettevalmistamisel on tahtmine umbrohu ennetamiseks peenravaipa kasutada, tuleks enne asjatundja käest nõu küsida.