Tähelepanu püüdvad aiakujunduselemendid

4674

Õues tegutsedes tasub mõelda ka aia kujundamisele ja kaunistamisele. Selleks on palju huvitavaid mooduseid, milleks ei ole sugugi vaja meeletul hulgal raha kulutada.
Näpunäide. Vähem võib olla rohkem. Kui aed muudab vastavalt aastaahale niikuinii oma palet (värve ja üldmuljet), võib olla targem lastagi loodusel oma kujundamisoskusi demonstreerida.

Tuulekellad. Praegusel ajal on poodides saadaval väga ilusaid tuulekellasid ja kogu selle valiku seast peaks leiduma ka mõni, mis oleks sobiva stiili ja hinnaga. Teisalt võib minna sammukese kaugemale ja ise tuulekella valmistada. Selleks tuleb leida vastav õpetus ja miks mitte ka lapsed kampa võtta. Tuulekelladel on rahustav mõju ja nende kõla sobib suurepäraselt aiatöösid saatma. Seetõttu tuleb nende asukoht hästi läbi mõelda.

Tuulekellad peaksid jääma kerge (vähemalt) tuule kätte ja sellistest kohtadest õues üldjuhul puudust ei ole. Nende kõla võib peletada ka puuvilju nokkivaid linde. Niisiis võiks nad riputada verandale ja juurviljapeenra juurde.

707

Tuled ja laternad. Õuetuled sobivad mahedatesse soojadesse suveõhtutesse suurepäraselt. Tuulevaiksemate õhtute jaoks võiks valida küünlad ning tuuleiilide korral on targem laternad välja tõsta. Kes ei taha juhtmete, akude või pistikupesadega pusida, saab valida päikesepatareiga aiavalgustid, mis sõltuvad samas igapäevasest päikesevalgusest, et end laadida. Ka suured õueküünlad põlevad pikki tunde ning neid saada igasugu meeldivate lõhnadega.

Aiamööbel. Aeda võiks osta mõned mugavad toolid. Tõtt-öelda on mugavuse puudumine üks põhjustest, miks inimesed ei veeda aias pooltki nii palju aega kui võiks. Aiamööbel ja selle paigutus võiks olla võimalikult isikupärane. Kas aias ei ole näiteks mõnd puude paari, mille vahele saaks võrkkiige riputada? Ehk sobib mõne õunapuu varju hoopis pehmete patjadega pargipink? Mugav aiamööbel teeb õues olemise mõnusamaks ja sobib igasse aeda olenemata selle suurusest ja stiilist.

Värvilaigud. Kui majaesine või verandapealne tundub mõnd värvilist elementi vajavat, võiks selleks lapsi ära kasutada. See ei tähenda mitte lastele pintsli ja värvipange kättesurumist, vaid seda, et nad võiksid joonistada pilte puudest, lilledest, loomadest ja muust, mida siis terrassile või paari puu külge üles riputada. Vihmasaju eest tuleb need muidugi tuppa tõsta.

Vähem suuremõõtmelisi mänguvahendeid. Lastele üles pandud mänguväljakud nagu kiigud, liumäed ja muu, võtavad aias sageli väga palju ruumi ja nad ei näe alati just kõige kenamad välja. Laste jaoks võiks leida mõne ajutisema lahenduse, näiteks üksikud mänguasjad, mida saaks õhtul kuuri ära panna. Samas võib otsustada ka millegi hoopis teistsuguse kasuks ja ehitada aeda hoopis malelaua või puuonni.

708

Lillepotid ja muu anumad. Aeda võiks panna ka suured lillepotid, kus saaks kasvatada nii-öelda mobiilseid taimi. Nii saab kasvatada näiteks maitsetaimi või hoopis magusalt lõhnavaid lilli, mida on hea verandale või istumiskoha ümbrusesse tõsta. Maasikad ja mitmed muud kasulikud taimed kasvavad erinevate anumates vägagi hästi. Tuleb lihtsalt vaadata, et potid, amplid ja muud nõud ei oleks tõstmiseks liiga rasked või muretseda endale nende transportimiseks üks aiakäru. Värvi järgi valitud taimedest ja lilledest saab osava paigutuse abil suurepärase vaatemängu luua.

Metsik loodus. Korraarmastajatele võib see pingutustnõudev olla, aga aeda ühe väikese hooldamata nurgakese jätmine võib vägagi meelelahutuslikuks ja rahuldustpakkuvaks osutuda. Nõgesed ja mitmesugused metsalilled, mis võivad vabalt kasvavatena olla üllatavalt kaunid, meelitavad kohale liblikaid ja mesilasi. Kes on jätkuvalt kõhkleval seisukohal võib ju valitud nurgakesele aia ümber ehitada ja selle ette hoiatav sildi ’Metsik loodus’ panna.

Veesilmad. Mitmesuguseid veesilmasid ja ka voolavat vett kohtab aedades üha enam ning vastavad lahendused muutuvad järjest taskukohasemaks. Miks mitte ka enda aeda sobiv kujunduselementi luua? Seejuures ei maksa lasta mõnel ülipüüdlikul müügimehel endale liiga suurt või väikest lahendust pähe määrida. Enne otsuse tegemist tuleb end erinevate võimalustega kurssi viia. Võib juhtuda, et ettevalmistused nõuavad palju füüsilist tööd, nii et tasub mõelda ka abikäte kutsumise peale. Aeda saab soovi korral lausa tiigi ja kose ehitada, aga samas võib ka veranda peale mõne palju tagasihoidlikuma lahenduse paigutada.

709

Kiviktaimla. Kui kiviktaimla kavandamisega pisut vaeva näha, võib see kasvuperioodi jooksul pidevalt stiili muuta ja värvis varieeruda. Kiviktaimla ehitamine nõuab küll omajagu füüsilist pingutust, aga lõpptulemus on seda väärt. Ehitamise käigus tuleb silmas pidada, et kõik kohad jääksid rohimise ja kastmise jaoks ligipääsetavateks. Meelepärase tulemuse saamiseks on võimalik katsetada kõiksugu erinevate kiviktaimla lilledega. Lõpptulemus pole muidugi kivisse raiutud – kiviktaimla ilmet saab igal ajal muuta.

Ülaltoodud on vaid mõned ideed paljudest. Tuleb kujutlusvõimel lennata lasta ja südamega asja kallale asuda.