Samblast ja kividest laotud jalgtee

3484

Vaja läheb:

  • astmekive
  • sammalt
  • mõõtelinti
  • aialabidat
  • kruusa (soovitatavalt peenikest)
  • mulda (soovitatavalt savist)
  • lõssi või hapupiima
  • mikserit
  • kannu
  • aiavoolikut

Rohelise sambla sisse uppuvad jalgteed mõjuvad muinasjutuliselt lummavalt ning õigete tingimuste korral ei tohiks taolise teekese loomine kellelegi üle jõu käia. Sammal armastab kasvada seal, kus rohtu ei ole. Seega sobiks samblaga ümbritsetud tee ideaalselt just sellisesse aianurka, kus muru eriti kasvada ei taha ning maapind sageli mudaseks muutub. Vastupidava ja kauni jalgtee rajamine nõuab mõningast planeerimist ning tähelepanu, ent lõpptulemusena valmivat rada ei vaja pea mingit täiendavat hoolt.

Planeerimine

Jalgtee asukohaks tuleb valida samblale sobivate kasvutingimustega aianurk. Samuti peab vaatama, et maapind võimaldaks kive korralikult ja ühtlaselt laduda Vastasel juhul on seal ebamugav ning isegi ohtlik kõndida. Sammal eelistab päikese eest varjatud ja püsivalt niisket kasvukohta. Võimalikult loomuliku tulemuse saamiseks tuleks jalgraja ladumisel järgida võimalikult palju maapinna kumerusi. Looklevama raja saamiseks peab kivid paigutama ebakorrapäraselt. Sirge jalgtee näeb aga kõige parem välja siis, kui selle ladumisel on lähtutud geomeetrilisest mustrist.

Järgmise asjana tuleb varuda sammalt. Juhul kui seda kohaliku aianduspoe valikus ei leidu, võib alati minna mõne lähedalasuva oja või jõe äärde. Veekogude ääres leidub seda enamasti looduslikult. Loodusest korjatud samblaga tuleb varumise ajal ettevaatlikult ümber käia.

Seejärel on vaja leida sobivad astmekivid. Soovitatav on valida näiteks graniidist, kvartsiidist või basaldist astmekivid, mis peaksid vastu külmumisele, sulamisele ja niiskusele. Pärast sambla istutamist tuleb seda alguses pidevalt kasta (hiljem samuti aeg-ajalt) – seepärast ei ole soovitatav valida näiteks liiva- või lubjakivist astmekive. Nimelt kipuvad need märjaks saades või külmudes pragunema. Kivide toon ja tegumood peaks sobima muude aias valitsevate värvidega ning ümbritseva kujundusega.

Jalgtee ladumine

Enne töö kallale asumist tuleb jalgraja eeldatav pikkus ära mõõta ning vastav hulk kive tellida. Suuruste ja kombinatsioonidega mängimiseks võiks kive olla pisut rohkem kui vaja. Valida võib nii geomeetrilise mustri kui korrapäratuma lähenemise. Kõige kenam oleks kivid grupeerida kolmekaupa: üks suur ning kaks väiksemat. Meelepärase kujunduse leidmiseks võib kive vabalt ümber laduda ja sättida. Kui sobiv lahendus leitud, tuleks laotud „mustandi“ peal paar korda edasi-tagasi käia ning vaadata, et tee oleks mugav ja sammu pikkus kattuks kivide vahega. Astmekivide vahed ei tohiks olla suuremad kui kümme sentimeetrit.