Paprika kasvatamine – vead millest hoiduda

14809
paprika kasvatamine

Aiataimede hooaeg pole enam kaugel. Niisiis vaatame üle põhilised vead, mida ise paprika kasvatamine võib esile kutsuda. Igaüks saab koduaias kasvatada erineva värvi ning suurusega paprikaid. Tegu on soojalembeste taimedega, mis tähendab, et paprikaseemned tuleb juba varakevadel toas mulda panna, et taimed hilisemaks ümberistutamiseks ette kasvatada. Järgnev juhend keskendub mõningatele sagedastele vigadele, mida paprika kasvatamine võib esile kutsuda ning õpetab neist hoiduma.

Paprikaid ei tohi liialt vara ümber istutada

Paprika kasvatamine eeeldab piisavalt sooja temperatuuri. Enne kui paprikataimed peenrasse või kasvuhoonesse istutada, tuleks oodata, kuniks nii pinnase temperatuur kui öine õhutemperatuur on üle 13 kraadi. Noorematele taimedele võiks ööseks sooja hoidmiseks katteloori peale tõmmata. Paprika viljad valmivad 75 päeva pärast taimede tärkamist.

Paprikataimi ei tohi liialt tihedalt istutada

Paprikataimede soovitatav istutusvahe võib noorte taimede puhul küll ebaloomulikult suur tunduda, aga need väikesed võrsed kasvavad kuni 60 sentimeetri kõrguseks. Noored taimed tuleb peenrasse istutada kas reas ning 60 sentimeetriste vahedega või iga taim oma 45 x 45 sentimeetri suurusesse ruudukesse.

565

Paprikaid ei tohi üle väetada

Paprikate üleväetamine, eriti lämmastikurikka väetisega, ergutab pigem lehtede ja väätide kasvamist kui viljade moodustumist. Pärast ümberistutamist võiks paprikataimi esmalt juurekasvu ergutiga väetada. Kui taimedele ilmuvad esimesed viljad, on aeg lisada mõnd tasakaalustatud väetist, kus NPK ehk lämmastik, fosfor ning kaalium oleks näiteks vahekorras 8-8-8.

Mulda ei tohi lasta läbi kuivada

Selleks, et taimedel pidevalt uued viljad valmiksid, tuleb neid regulaarselt kasta. Kuumade ja kuivade suveilmadega lausa iga päev. Ühtlasi muudab kuiv muld paprikad vastuvõtlikuks erinevatele juurehaigustele. Seepärast tuleb paprikate kasvupinnas pidevalt niiske hoida, aga hoolitseda ka selle eest, et üleliigne vesivajadusel ära saaks voolata.

567

Haiguste ja kahjurputukate ennetamine

Kui paprikataimed ettekasvatamise asemel hoopis turult või mujalt muretseda, tuleb alati kontrollida, ega taimedel kahjureid, näiteks lehetäisid ei ole (lehetäide elutegevuse märgiks on näiteks lehtede alla jääv kleepuv neste). Lehetäide tõrjumiseks on soovitatav kasutada kasulike putukate nagu lepatriinude ja kiilassilmade abi. Enne taimede ostmist tuleb kindlasti vaadata, et lehed ei oleks laigulised ning taimedel ei leiduks varrepõletikku. Suitsetajad peaksid enne taimedega tegelemist kindlasti käed korralikult ära pesema ja kindad kätte panema, et vältida tubaka-mosaiikviiruse paprikatele kandumist.

Paprika kasvatamine – Viljade korjamine

Olenevalt paprikasordist võib vilju teinekord juba toorestena korjata ning lasta neil toas päikeselisel aknalaual järelvalmida. Samas võib paprikad alati taime külge jätta ning lasta neil loomulikul teel küpseks saada. Selleks, et vääte mitte kahjustada (ja seeläbi haigustekitajate levimisele kaasa aidata) ei soovitata paprikaid niisama taime küljest ära tõmmata, vaid hoopis koos vilju hoidva varrega võimalikult väädi lähedalt küljest lõigata.

568

Kui paprikataimed õigesti maha istutada, neid regulaarselt väetada ja kasta ning taimedega saagi koristamisel ettevaatlikult ümber käia, kannavad paprikataimed palju vilja läbi terve suve ning varasügise. Enamasti saab värskeid paprikaid korjata juulist oktoobrini. Paprika kasvatamine on jõukohane igaühele kui järgida täpselt kõiki juhiseid.