Maitsetaimede kasvatamine

8010
maitsetaimede kasvatamine

Isegi kui lumi on ikka veel maas ja ilmad külmad, ei takista miski näppe juba mullaseks tegemast ja aknalauale maitsetaimede aiakest rajamast. See ei tähenda kaugeltki mitte suuri remonditöid, et kööki seinast eenduv aken ehitada.

Isegi kortermajas elades, kus lähim asi aialapikesele on aknast paistev park, võib maitsetaimede kasvatamine päikeselisel aknalaual väga edukaks osutuda.

Kõik, mida maitsetaimede kasvatamiskes vaja läheb, on lõuna või lääne suunas vaatavat akent, mille alla paigutatuna taimed umbes viis tundi päevavalgust saaksid.

Mõnede maitsetaimede nagu tüümiani, piparmündi ja rosmariini kasvatama panemisest piisab sellest, kui poest ostetud suuremalt taimelt mõni kasv ära võtta. Lisaks aianditele ja lillepoodidele müüakse maitsetaimi ka suuremates toidupoodides. Pistikute puhul ei kasutata taime kasvama saamiseks istutusmulda, vaid lõigatud oksakesed torgatakse vermikuliidi, turba ja perliidi segu sisse. Vastavad koguselised juhised peaksid kasvusegude pakkidel kirjas olema, aga täpsemat infot võib küsida ka aianduspoe teenindajatelt.

Kui mõõtenõuga mässamine ei tundu just meelitav, võib alati valida ka lihtsama ja puhtama meetodi ehk taimed seemnest hakkama panna.

Selleks on esmalt vaja sobivaid lillepotte. Rasked, savi- ja terrakotapotid on kõige paremad, kuna õhk ja niiskus saavad neis paremini liikuda. Teisalt sobivad mis tahes lillepotid, kust liigne vesi saab kergesti ära voolata. Soovitav on valida pigem väiksemad, pealt umbes 15-16 cm laiused potid. Nii saab taim küll piisavalt kasvada, aga ei lähe samas ülekäte. Kujunduslikust vaatepunktist võiksid kõik lillepotid olla sama suuruse ja kujuga ning samast materjalist. Maitsetaimede erinevad vormid ja toonid loovad niigi kontraste ja seetõttu on hea, kui potid loovad ühtse mulje. Soovi korral võib ühe poti sisse külvata mitme erineva taime seemneid, aga üldilme jääb huvitavam, kui aknalaual on mitu väiksemat potti. Lisaks hoiab see ära juhused, kus basiilik hakkab maitsema nagu rosmariin.

Seemnest kasvatamiseks sobivad hästi näiteks madalakasvulised tillisordid, basiililk ja Kreeka pune. Seejuures tuleks valida kindlasti madalakasvulised sordid, sest kõrgemad tahavad rohkem ruumi ning neid võib olla raskem sisetingimustes kasvatada.

Näpunäide. Seemnete külvamiseks tuleb lillepotid tavalise istutusmullaga täita (saadaval pea igas aiandus- ja lillepoes), seemned sinna sisse vajutada ja pealt veega piserdada. Seemnete sügavus on paki peal täpsustatud. (Veepritsi muretsemine tasub end igal juhul ka ainult sel eesmärgil ära, ehkki seda võib muul ajal kasutada ka riiete triikimise või kassipojale kommete õpetamise juures).

Edasi tuleb lillepotid päikeselisele aknalauale sättida ja muld pidevalt niiske hoida. Lillepotid tulevad reeglina koos alusega, mis ongi mõeldud üleliigse vee kogumiseks. Seega ei maksa karta mulda lausa igapäevaselt niisutada, eriti veel siis, kui elukohaks juhtub olema keskkütte ja kuiva õhuga korter. Lillepottides olev muld peaks katsudes pidevalt niiske, aga mitte läbimärg olema.

Kui taimed on tärganud, tuleb kastmisega tagasi tõmmata, sest liigne niiskus võib viia näotu juuremädanikuni. Pistikute ja istikute puhul kehtib sarnane põhimõte – kastmiste vahepeal tuleb mullal lasta pisut ära kuivada.

Noored taimed tahavad palju valgust, aga samas ei tohi neid panna sellise koha peale, kus temperatuur on äärmuslik (näiteks radiaatori ette või köögipliidi kõrvale). Kui päevavalgust on vähevõitu, võiks taimi kord nädalas pöörata, et valgust igale poole jaguks.

Kui maitsetaimed on kord kasvama hakanud, ei tohi karta neid kasutada. Värske rosmariin kana maitsestamiseks, värske basiilik koduse pesto jaoks ja petersell salatite kaunistamiseks – kõik on kohe käeulatuses. Mida rohkem taimi kärpida, seda enam hakkavad nad vohama, sest nagu kõikidele teistele elusolenditele, meeldib ka maitsetaimedele end kasulikuna tunda.