Haljastus katusel ehk taevased aiad

2703

Roheline liikumine on üha enam populaarsust võitmas ning seeläbi on ka niinimetatud rohelised katused aina tavapärasemaks muutumas. Rohelise katuse näol ongi tegu sõna otseses mõttes rohelusega kaetud katusega. See tähendab, et katuse pind kaetakse pinnase ja taimedega. Tulemuseks on looduslik katusehaljastus. Rohelised katused võimaldavad ära kasutada hoonete üht kõige vähemkasutatavat pinda – katust – ning luua seeläbi looduslikke kunstiteoseid.

Rohelise katuse ehitamine

Nagu võib eeldada, nõuab rohelusega kaetud katuse (kas majale või kuurile) loomine ühtaegu nii arhitektuurialaseid kui aiandusalaseid teadmisi. Esimene oluline asi, millele tähelepanu pöörata on mõistagi katuse kuju. Kui tegu pole lameda katusega või kui sellele on keeruline ligi pääseda, ei pruugi selle rohelusega katmine olla just kõige praktilisem valik. Lisaks tuleb kaaluda veel keerukamaidki tegureid nagu maja üldist väljanägemist. Kas otsustada alla rippuvate väätide kasuks või eelistada hoopis murukatet ja õitsvaid taimi? Mõned isetegijad eelistavad oma rohelise katuse hoopis maitsetaimede, marjade ning muuga katta.

Enne vajalike materjalide muretsemist tuleb kindlasti konsulteerida ehitusspetsialistiga. Vajalikud pinnatööd saab suurema vaevata ka ise ära tehtud, aga esmalt tuleb leida asjatundja, kes kogu projekti üle vaataks ja kinnitaks, et katus lisaraskusele tõepoolest vastu peab.

Keskkonna heaks

Roheliste katuste kõige selgem boonus on nende positiivne mõju emakesele loodusele. Katusel kasvavad taimed parandavad õhu kvaliteeti, kasutavad ära õhku paisatud kahjulikku süsihappegaasi ning edendavad loodussõbralikku ja keskkonnateadlikku elustiili. Kuna roheline on uus must, et lähe looduslik katusekate iial moest.

39

Kütte- ja jahutusarvete vähendamine

Keskkonnasõbralikkus pole rohelise katuse ainuke hea omadus. Lisaks muule võimaldab katusepinna rohelusega katmine ka arveid vähendada. Katusele paigaldatud pinnas tagab lisasoojustuse ja aitab tube talvekuudel soojana ning suvel parajalt jahedana hoida. Rohelised taimed peegeldavad ka rohkem päikesevalgust, nii et ümbruskond püsib jahedamana.

Vihm ja lumi

Rohelusega kaetud katused sobivad suurepäraselt sademete kogumiseks. Suvisel ajal imavad taimed vihmavee endasse ning vähendavad katuselt äravoolava vee hulka. Talvekuudel võib murukattega katus aga mõnevõrra ohtlikuks osutuda, kuna kogunev lumi lisab lamedale katusele liigset raskust.

Kulude vähendamine

Hinnad on mõistagi kõikuvad, aga ise tehes võib arvestada mõnevõrra madalamate kuludega. Materjalid ja tööriistad maksavad omajagu, ent teoreetiliselt peaksid haljastusega katused end pikas perspektiivis ära tasuma. Ühtlasi tasub mainida, et rohelusega kaetud katusel võib ka maja turuväärtusele märkimisväärne mõju olla, eriti teadlikumates piirkondades.

40

Hooldamine

Kui aias olev muru mõneks ajaks niitmata jätta, on tulemused peagi käes ning sama kehtib katusehaljastuse kohta. Erinevalt tavapärastest katustest, mis ei vaja üldjuhul mingit erilist hoolt, tuleb rohelisi katuseid regulaarselt hooldada ning vaadata, et taimed ei oleks ülekasvanud ega haiguste või kahjurite küüsis.

Uued naabrid

Tõenäoliselt meelitab rohelusega kaetud katus enda juurde ka mõningaid väikeseid naabreid. Nii võib katusel kohata ussikesi, putukaid, linde, oravaid ja muidki loomi. Olenevalt loomaarmastusest võib seda näha nii positiivse kui negatiivsena. Igal juhul tuleb arvestada variandiga, et värskelt rohelusse mattunud katus võib ligikaudsete lindude ning muude loomade jaoks uueks kogunemiskohaks kujuneda.

41