Aia kujundamine

9230
aia kujundamine

Aia kujundamine – Kas tasub ise ette võtta?

Esmapilgul võib tunduda, et aia ja maastiku kujundamine on targem asjatundjate hooleks jätta. Tegelikult saab igaüks selle tööga ise hakkama ning võib seejuures ka märkimiväärsel hulgal raha kokku hoida. Tarvis läheb vaid häid ideid, õigeid tööriistu ja kujundusplaani ning kadedusttekitavalt ilusa aia kujundamine võib alata.

Soovitud tulemuseni jõudmine eeldab muidugi, et kogu tegevuskäik on hoolikalt läbi mõeldud. Algajale aiakujundajale sobib kõige paremini sammsammuline lähenemine. Väiksemateks etappideks jaotatuna muutub ka kõige suurem ja keerulisem ülesanne arusaadavaks ja lihtsamini teostatavaks.

Ala hindamine

Igasuguse maastikukujunduse puhul on esimeseks sammuks alati piirkonna ülevaatamine ja hindamine. Kõik huvitavad detailid ja silmatorkavad probleemid tuleb üles märkida (järsud kallakud, küngaste nõlvad, ebatasane maa). Nende looduslike nähtuste seas on sageli midagi sellist, millest inspiratsiooni ammutada või mida omapärase ja innovaatilise aiakujunduse juures ära kasutada.

Näpunäide. Enne kui hakata aeda taimi valima, tuleks kindlasti võtta mullaproov.

Plaani visandamine

Aia ümberkujundamiseks peab paigas olema konkreetne plaan. Iga elemendi paigutus tuleb kaardil täpselt paika panna. See kehtib nii kujunduselementide nagu kujude, aiakaunistuste, kivide, rahnude, lehtlate ja teiste taoliste esemete, kui ka lillepeenarde, puude, põõsaste ja muude taimede kohta.

Näpunäide. Inspiratsiooni ja mõtete ammutamiseks võib sirvida aiateemalisi ajakirju ning raamatuid.

Motivatsioon

Oluline on endale teadvustada, miks aia kujundamine ning korrastamine üldse ette võtta, sest see on kogu projekti liikumapanevaks jõuks. Põhjuseid võib olla mitmeid ja need varieeruvad soovist krunt kiiremas korras maha müüa, kuni ilusama aia ja elukeskkonna poole püüdlemiseni. Igaühel tuleb oma konkreetsetes põhjustes selgusele jõuda, et nendest töö käigus motivatsiooni ammutada ja enda vajadustest lähtuvalt parim aed kujundada.

Aia teema

Temaatliselt kujundatud aiad võivad olla vapustavalt ilusad ja pakkuda palju meelelahutust. Erinevaid teemasid jagub iga maitse jaoks. Otsustada võib nii Prantsuse pargi stiilis aia kui lõõgastava Zen aia kasuks. Siinkohal on määravaks siiski iga inimese isiklik eelistus. Aia kujundamine võib vahest jääda ideede puudumise taha. Kui soovid inspiratsiooni siis vaata gardendesign lehele.

Näpunäide. Enne istutama hakkamist tuleb kindlaks teha kõikide maa-aluste torude, trasside ja muu asukoht.

Hooldamine

Kui aia kujundamine on ühele poole saanud, ei tohi aeda unarusse jätta. Uut kooslust loovate taimede eest tuleb korralikult hoolitseda. Alates lillede kastmisest kuni muru niitmiseni – aia korras hoidmine nõuab omajagu aega. Selleks, et värskelt kujundatud aed veel aastaid hea välja näeks, tuleb see aeg siiski ohverdada.

Näpunäide. Kõige loomulikuma ja parema tulemuse jaoks on soovitatav valida taimed, mis on end Eesti kliimas juba tõestanud või kasvavad siin looduslikult.

Aiatöödel läheb sul kindlasti vaja erinevaid tööriistu. Vaata parimat tööriistade valikut meie partneritelt, vajutades allolevale lingile.