Äädikaga umbrohu vastu

7396

Umbrohi rikub ka kõige ilusama lillepeenra. Samuti võivad läbi pinnakatte tungivad ja olemasolevaid pragusid suurendavad taimed kõnni- ning sõiduteedele kahju tekitada. Umbrohtude hävitamiseks kasutatakse sageli mürgiseid kemikaale, ent lisaks umbrohu kõrvaldamisele mõjuvad need kahjulikult nii koduloomadele kui inimestele). Veega lahustatud söögiäädikas see-eest on odav, ohutu (nii lemmikloomadele kui lastele) ning tõhus herbitsiid, mis ei voola veekogudesse ega jää mulda pidama. Äädikalahus ei mõjuta aia looduslikku tasakaalu. Muidu väga kanget söögiäädikat tuleks siiski viis või kuus korda lahjendada.

Õiged ilmastikutingimused

Äädikalahus peab taimel mitmeid tunde või isegi päevi rahus toimida saama, et sellest tõepoolest kasu oleks. Seepärast tuleb jälgida ilmateadet ning valida umbrohutaimede töötlemiseks selline aeg, mil paari päeva jooksul vihma ei luba. Vihm peseb äädika taime pealt maha ning uhab selle mullast minama, enne kui see õieti mõjuma jõuab hakata. Kuna kastmine ja niisutussüsteemid võivad samuti äädika enneaegselt minema pesta, ei maksa äädikaga töödeldud alade läheduses taimi kastma hakata.

Mida palavam päev, seda paremini äädikas toimib. Kui ilm on kuiv ja väljas sooja 30 kraadi või enam, on umbrohu närbumine vaid tundide küsimus. Jahedama ilmaga võivad äädikaga töödeldud umbrohutaimed veel mitu päeva värsked ja rohelised näida.

Äädika pealekandmine

Umbrohu hävitamiseks tuleb kange söögiäädikas viis või kuus korda veega lahjendada ning saadud lahus veepritsiga taimedele kanda. Äädika pealekandmiseks võib kasutada ka pintslit. Kaetud peaksid saama nii vars kui lehtede peamised ja alumised küljed. Juurte tapmiseks võiks taime alla samuti tassitäie äädikalahust valada.

Ehkki äädikaga töötlemise puhul tuleb arvestada spetsiifilise terava lõhnaga, hajub see üsna kiiresti.

1396255273-86_a0e5a5b3550cc0640f8da9026114f9dc
Korduvtöötlemine

Äädikaga kokku tehtud umbrohi tõmbub pruuniks ning närbub. Mõned taimed nagu ohakad ja mitmeaastased umbrohud ei pruugi alati esimese korraga alla anda ning sellisel juhul tuleb nad äädikaga hiljem uuesti üle pritsida. Kui umbrohutaimed on nädala möödudes jätkuvalt rohelised, tuleb neid korduvtöödelda. Samuti võib katsetada kangema äädikalahusega.

Kuna äädikas ei jää pinnasesse pidama, ei mõjuta see kuidagi umbrohutaimede seemneid või peale äädika pritsimist tärkavaid taimi. Uued kasvud tuleb igal juhul uuesti äädikaga üle töödelda.

Äädikase umbrohu kompostimine

Suurem osa herbitsiide muudavad surnud umbrohutaimed kompostikõlbmatuks, kuna taimede pinnale jääv tõrjevahend hakkab komposti reostama ning mulda segatuna hakkab see taimi kahjustama. Äädikaga töödeldud taimed on märksa ohutumad, aga sellegipoolest ei maksa neid ülemäära palju kompostida.

Ettevaatusabinõud

Äädikas kahjustab iga taime, millega kokku puutub. Kõige vastuvõtlikumad on laiade lehtedega taimed, aga äädikas hävitab ka muru ning muid kultuurtaimi. Kõrvaliste taimede kaitsmiseks tuleks nad pritsimise ajaks millegagi katta.

Läbi betoonpindades olevate pragude kasvavate umbrohtude hävitamisel tuleb samuti ettevaatlik olla. Paar äädikatilka ei tee veel midagi, aga pideva pritsimise korral hakkab äädikas leiduv hape lõpuks betooni söövitama.

Äädikas võib hakata söövitama ka veepritsi mehhanismi. Seepärast tasub veeprits pärast äädika kasutamist alati tühjaks valada ning puhta veega üle loputada.1396255314-58_ece620e195ee5df2b78a13e0fa6f84a5