Kuumal suvepäeval mõnusalt magus-mahlase külma arbuusilõigu söömine on tõeline nauding. Arbuusi värskendav maitse ja kaunis värv on ilmselt paljudele tuttavad, aga järgnev artikkel annab kõigile võimaluse ka arbuusi toitainesisalduse kohta juurde lugeda. Arbuus sisaldab portsjoni kohta rohkem tervislikku lükopeeni kui mis tahes muu värske puu- või aedvili. Just lükopeen annab tomatitele ning arbuusidele iseloomulke punaka värvuse. Lükopeeni peetakse tõhusaks antioksüdandiks, mis aitab vähendada vananemisega seotud haiguste esinemisriski. Mitmed erinevad uurimused on kinnitanud, et puu- ja aedviljade rikas menüü aitab vähendada südamehaiguste ning vähktõve riski. Viiest põhilisest värvigrupist (sinine/lillakas, roheline, valge, kollane/oranž ja punane) valitud erinevad puu- ja aedviljad varustavad organismi mitmesuguste vajalike vitamiinide, mineraalide, kiudainete ning fütotoitainetega, mis aitavad püsida terve ja energilisena ning hoiduda ülekaalulisusest. Kahe tassitäie jagu puhastatud arbuusi on suurepärane allikas nii A-, B6- kui C- vitamiin saamiseks ja sisaldab üle nelja korra rohkem lükopeeni kui üks keskmise suurusega tomat.
Poes tahab igaüks valida selle kõige parema ning küpsema arbuusi. Hea arbuus peab olema tugeva koorega, sümmeetrilise kujuga ja ilma lõhede, muljutud kohtade või mõlkideta. Valida tasub selline arbuus, mis on oma suuruse kohta võimalikult raske. Kui arbuusi ringi keerata, peaks nii-öelda alumise külje peal olema näha heledamat kollakat tooni laik, mis tähistab seda kohta, kus arbuus maapinnal küpsedes seisis. Enne lahtilõikamist tuleb nii arbuus kui kasutatavad noad korralikult üle loputada.
Õnneks ei tähenda külmade ilmade saabumine enam seda, et arbuusi kusagilt saada ei ole. Nii näiteks võib arbuusi ning sellest voolitud dekoratiivseid elemente nautida nii iseseisvuspäeval kui iseseisvuse taastamise päeval. Sarnaselt kõrvitsale saab ka arbuusi kasutada erinevate kaunistuste lõikamiseks või voolimiseks. Internetist leiab küllaldaselt erinevaid temaatilisi ideid. Magus ja mahlane arbuusilõik on küll lihtne ningmaitsev vahepala, ent vahelduse mõttes võiks katsetada järgneva arbuusiküllase hommikusöögi retseptiga. Igaühel on vaba voli katsetada erinevate maitsestatud jogurtite, oma lemmik-hommikusöögihelveste või müsliga, et retsept enda maitse järgi ümber teha.
Hommikune arbuusparfee
Retseptist saab ühe portsu.
- 150 ml madala rasvasusega banaanijogurtit.
- kolmveerand tassitäit puhastatud väikeseid arbuusitükikesi
- pool tassitäit madala rasvasusega hommikusöögihelbeid või müslit
- soovi korral võib kaunistuseks lisada banaanilõike, röstitud mandli- või kookoshelbeid ning arbuusitükikesi.
Kõik nimetatud koostisosad tuleb ülal antud järjekorras kihiti kõrge klaasi või topsi sisse laduda, kuni klaas/tops on täis.
Toiteväärtus portsjoni kohta: kalorid: 362; rasvad: 4,6 g; sellest küllastunud rasvu: 0,9 g; rasvadest saadavate kalorite osakaal protsentides: 11%; valgud: 11 g; süsivesikud: 76 g; kolesterool: 9 mg; kiudained: 4 g; naatrium: 188 mg.
Arbuus sobib suurepäraselt mõnusalt värviküllaseks hommikuseks ampsuks.